toast różnymi rodzajami wina
Trudno wyobrazić sobie specjalną okazję bez wzniesienia kieliszka przyjemnie musującego, orzeźwiającego trunku | fot.: materiał partnera

Jakie są różnice między szampanem a winem musującym?

W języku potocznym właściwie każde wino musujące nazywa się szampanem. Prawda jest jednak taka, że większość trunków z bąbelkami nie spełnia kryteriów, które musi spełnić prawdziwy szampan. Już teraz dowiedz się, jakie są różnice między szampanem a winem musującym.

Najlepsze wino do toastów

Trudno wyobrazić sobie specjalną okazję bez wzniesienia kieliszka przyjemnie musującego, orzeźwiającego trunku. Po alkohol tego typu sięgamy najczęściej w Sylwestra, ale również w urodziny, jubileusz czy rocznicę. Wypijamy je za zdrowie pary młodej podczas weselnego toastu, ale także w momencie, gdy świętujemy jakiś sukces np. awans w pracy, udany projekt, zakończenie budowy domu.

Prawda jest jednak tak, że to, co najczęściej mamy w kieliszkach podczas takich toastów, ma niewiele wspólnego z oryginalnym szampanem.

Szampan. Oryginalny, czyli jaki?

Prawdziwy szampan to trunek produkowany we francuskiej Szampanii. To od niej wziął swoją nazwę produkowany w tym regionie alkohol. Przykładem takiego trunku jest m.in. doskonałej jakości Szampan Delavenne Grand Cru. Bąbelki w oryginalnym szampanie biorą się z naturalnego procesu podwójnej fermentacji młodego wina – wstępnie sfermentowane wino przechowuje się w temperaturze 3-5°C przez co najmniej dwa lata od momentu butelkowania. Z uwagi na to szampan jest jednym z najdroższych win, przez wielu uznawanych za luksusowe. Nic dziwnego, że szukamy alternatyw.

Wino musujące. Tańsze, choć wcale nie gorsze

Wina musujące to tańsze zamienniki szampana. Co wcale nie musi oznaczać, że są gorsze. Jeśli nie sięgniemy po najtańsze z win musujących, dostępne w niemal każdym markecie, możemy przyjemnie zaskoczyć się jego smakiem. Dobrej jakości wino musujące wcale nie musi być sztucznie gazowane. Jednak, mimo że często zawiera dwutlenek węgla, nie możemy nazwać go szampanem, bo… nie pochodzi z Szampanii.

Jeśli chcemy spróbować wina, które jakością dorównuje francuskiemu szampanowi, możemy sięgnąć np. po hiszpańskie wino musujące Cava Mirgin Gran Reserva, włoskie wino Prosecco Marsuret Brut DOCG czy fermentujące podobnie do Prosecco również włoskie wino – z tą różnicą, że słodkie – Malvasia Dolce Frizzante.

Szampan a wino musujące – różnice

1. Pochodzenie

Oryginalny szampan pochodzi z Szampanii, co zresztą łatwo wydedukować z jego nazwy. To francuski region rozciągający się na północy i wschodzie kraju, który zasłynął właśnie z produkcji tego oryginalnego trunku z bąbelkami. Jeśli więc chcemy wypić prawdziwego szampana, musi pochodzić z Francji.

2. Proces fermentacji

Wino musujące może być sztucznie nasycone dwutlenkiem węgla, ale oryginalny szampan, jak i inne wina produkowane tą klasyczną metodą, już nie. Efektowne bąbelki uzyskuje się w nich poprzez proces podwójnej fermentacji – pierwszej tradycyjnej i drugiej, która odbywa się przez dojrzewanie już w butelce. To nadaje zupełnie inne, charakterystyczne nuty smakowe.

3. Szczep winogron

Zastanawiając się nad tym, co trzymamy właśnie w dłoni, warto zerknąć też na etykietę. Do produkcji prawdziwego szampana używa się wyłącznie trzech odmian winorośli: chardonnay, pinot noir i pinot meunier, jak również z ich kupażu, czyli połączenia tych szczepów. Jeśli wino jest wyprodukowane na bazie innego szczepu lub mieszanek kilku szczepów, z pewnością nie jest to szampan.

4. Cena wina

Pierwsza i najważniejsza różnica między szampanem a winem musującym to cena. Trudno kupić dobrego szampana od producenta o uznanej renomie w cenie niższej niż 150 zł. W przypadku jakościowego szampana to zazwyczaj wydatek powyżej tej kwoty, lecz również większa szansa na zakupienie pięknego wina o wieloletnim potencjale dojrzewania. Pamiętajmy, że jakościowy szampan odpowiednio przechowywany (Rafa Wino pisze o tym na swoim blogu – https://rafa-wino.pl/blog) będzie cieszył nas przez długie lata. To rzadkość w świecie białego wina. To również rzadkość w kontekście win pasujących swoim stylem uniwersalnie do tak wielu dań. Szampan to najlepsze wino gastronomiczne pasujące do tak wielu odmiennych kuchni.

Materiał partnera