promienniki na podczerwień
Elektryczne promienniki podczerwieni mogą ogrzać każdą przestrzeń. Idealnie sprawdzają się w wymagających miejscach, np. otwartych przestrzeniach, takich jak tarasy, balkony, czy ogródki restauracyjne | fot.: materiał partnera

Promienniki ciepła na podczerwień – jakie mają zalety?

Promienniki ciepła na podczerwień to nowoczesny sposób ogrzewania pomieszczeń, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Na czym polega ogrzewanie podczerwienią?

Elektryczne promienniki podczerwieni mogą ogrzać każdą przestrzeń. Idealnie sprawdzają się w wymagających miejscach, np. otwartych przestrzeniach, takich jak tarasy, balkony, czy ogródki restauracyjne. Znajdują też zastosowanie w pomieszczeniach o dużej powierzchni, gdzie ogrzewanie konwekcyjne się nie sprawdza. Na czym polega ten sposób ogrzewania i jakie ma zalety?

Jak działają promienniki podczerwieni?

Promienniki podczerwieni to energooszczędne urządzenia, które zaczynają ogrzewać pomieszczenie od razu po uruchomieniu. Nie marnują więc energii na rozgrzanie. Mają one specjalną grzałkę, która szybko rozgrzewa się do wysokiej temperatury i emituje promieniowanie podczerwone, które jest źródłem energii. W odróżnieniu od tradycyjnego grzejnika promiennik podczerwieni nie podgrzewa powietrza, lecz po zetknięciu się ze światłem podczerwonym nasza skóra oraz wszelkie obiekty ogrzewają się. Możemy to porównać do przebywania na słońcu i w cieniu. Przebywając na słońcu, czujemy ciepło, ponieważ światło słoneczne dotyka skóry i ubrań, utrzymując ich wyższą temperaturę. Z kolei w cieniu światło słoneczne nie ogrzewa nas w takim stopniu, ponieważ nie oddziałuje na nas bezpośrednio. Podobnie działa promieniowanie podczerwone – ogrzewa, gdy obiekt znajduje się w jego zasięgu. Promienniki elektryczne można więc zamontować na ścianie, czy suficie gdzie będą stanowić nie tylko element grzewczy, ale też ozdobny.

Jakie zalety promienniki ciepła na podczerwień?

Promienniki ciepła mają wiele zalet. Jako że w odróżnieniu od tradycyjnych grzejników nie wywołują ruchu powietrza, nie generują kurzu, a tym samym nie powodują reakcji alergicznych. Jest to więc doskonały sposób na ogrzewanie pomieszczeń w domach, gdzie mieszkają osoby zmagające się z alergią. Brak oddziaływania na powietrze nie powoduje też jego wysuszania, co tworzy komfortowe warunki do przebywania w pomieszczeniu. Oddziałując bezpośrednio na obiekty, promiennik dobrze też radzi sobie z zawilgoceniem ścian. Ogromnym atutem urządzenia jest również możliwość ogrzania półotwartych lub dużych przestrzeni, gdzie tradycyjne ogrzewanie się nie sprawdza. Jest to też skuteczny i tani sposób na ogrzanie łazienki. Promienniki ciepła na podczerwień gwarantują stałą temperaturę w pomieszczeniu i są bezpieczne w eksploatacji, jest to więc efektywny sposób ogrzewania, który warto rozważyć.

Materiał partnera