Kobieta śpiąca na poduszce ortopedycznej
Kiedy leżymy, nasz kręgosłup powinien mieć możliwość do zachowania swoich naturalnych krzywizn | fot.: stock.adobe.com

Poduszka ortopedyczna – ulga dla kręgosłupa

Budzisz się rano niewyspany, a niejednokrotnie nawet jeszcze bardziej zmęczony niż przed snem. Masz wrażenie, że Twój organizm nie zaznał ani odrobiny odpoczynku i regeneracji. Na dodatek szyja i plecy nieustannie dają o sobie znać uczuciem bólu i dyskomfortu. Zdecydowanie warto zastanowić się nad zakupem poduszki ortopedycznej.

Kręgosłup nie ma lekko

Odpowiednia pozycja podczas snu jest jednym z kluczowych czynników, które mają wpływ na jakość naszego wypoczynku. Choć w większości polskich sypialni nadal prym wiodą tradycyjne poduszki puchowe, to niepokojące statystyki mówią same za siebie. Aż 84% Polaków boryka się z bólami kręgosłupa. To wyraźny komunikat, że nasz tryb życia pozostawia wiele do życzenia. W pracy ślęczymy przed komputerami, spędzamy dużo czasu za kierownicą, a w domu lubimy usiąść przed telewizorem, aby dać sobie odrobinę relaksu. Nasz kręgosłup notorycznie jest wystawiany na próby wytrzymałościowe, a kiedy przychodzi dla niego wreszcie zasłużony czas regeneracji, również skutecznie mu to uniemożliwiamy.

Dlaczego poduszka ortopedyczna

Głównym czynnikiem, na który zwraca się uwagę podczas kupowania kompletu pościeli jest wielkość poduszek. W kontekście naszego zdrowia jest to oczywiście działanie absurdalne. Tradycyjne poduszki nie zapewniają nam bowiem odpowiedniej pozycji podczas snu. Kiedy leżymy, nasz kręgosłup powinien mieć możliwość do zachowania swoich naturalnych krzywizn. Tak zwaną lordozę szyjną utrzymują odpowiednio dobrane poduszki ortopedyczne. Dzięki niej odcinek szyjny może zachować podczas odpoczynku najwłaściwszą dla siebie pozycję. Ma to pozytywny wpływ na uwadnianie się dysków międzykręgowych, a także sprawia, że więzadła i mięśnie znacznie szybciej i efektywniej się regenerują. Oczywiście nie oznacza to, że wystarczy kupić pierwszą z brzegu poduszkę zareklamowaną przez producenta jako ortopedyczna i już możemy być spokojni o nasz kręgosłup. Owszem, wiele sklepów oferuje poduszki bardzo zbliżone kształtem do tych profesjonalnych, jednocześnie proponując kusząco niską cenę. Z reguły jednak nie posiadają one żadnych atestów, a materiały, z których są wykonane, nie zapewniają pożądanych właściwości. Wybierając poduszkę ortopedyczną, postawmy więc na sprawdzonych i uznanych producentów, jak Hilding  czy SleepMed.

Wybór odpowiedniej poduszki

Najlepiej zatem udać się do sklepu medycznego. Znajdziemy tam szeroki wybór interesującego nas asortymentu, a wykwalifikowany personel pomoże podjąć najlepszą dla nas decyzję. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim, w jakiej pozycji zazwyczaj śpimy. Inną poduszkę dobierzemy do spania na boku niż na plecach. Najbardziej niepożądane dla kręgosłupa jest spanie na brzuchu i dobór idealnej poduszki ortopedycznej do takiej pozycji będzie w zasadzie niemożliwy. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie próby zmiany nawyków sennych. Kolejną kwestią jest budowa naszego ciała, waga czy wzrost. Warto zmierzyć swoją szerokość w barkach, zwłaszcza jeżeli śpimy na boku. Dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiednią grubość wałka, który podczas odpoczynku podeprze odcinek szyjny naszego kręgosłupa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze poduszki ortopedycznej

Wreszcie pozostaje nam wybór materiału. Do profilaktyki znacznie lepszym rozwiązaniem zdaje się być pianka poliuretanowa. Zapewni ona odpowiednią wentylację oraz będzie zapobiegać rozwojowi zwyrodnień kręgosłupa. Jeśli natomiast już dokuczają nam bóle, zdecydowanie bardziej sprawdzi się poduszka wykonana z pianki termoplastycznej. Będzie ona wprawdzie nieco droższa, ale dzięki swoim właściwościom taka poduszka pozwoli idealnie dopasować jej kształt do naszej sylwetki i pozycji snu. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Są bowiem poduszki ortopedyczne działające na zasadzie dobrego materaca, a więc zapewniające odpowiednie podparcie głowy w kluczowych miejscach, ale i są uzupełnione o dodatkowe walory. Sen na poduszce SleepMed Supreme Pillow pozwala zmniejszyć ilość punktów nacisku, dzięki czemu mięśnie mogą się w pełni rozluźnić. Jej wnętrze wykonano z wysokiej jakości pianki wzbogaconej włóknami węglowymi, które niwelują powstające na ciele człowieka ładunki elektryczne. Dzięki temu zabiegowi mięśnie mogą się w pełni rozluźnić a organizm należycie odpocząć. To świetna propozycja dla osób żyjących w stresie. Z kolei poduszka Hilding Visco Prime to profilowany podgłówek o ergonomicznym kształcie, z delikatnymi, masującymi wypustkami. Takie rozwiązanie zapewnia wysoki komfort snu, ulgę i właściwą pozycję dla kręgów szyjnych.

Nie będzie zbyt dużym uogólnieniem, że poduszka ortopedyczna to świetny wybór w zasadzie dla każdego. Ich stosowania nie zaleca się jedynie u dzieci do drugiego roku życia. Poza tym kryterium nie ma innych przeciwwskazań. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę i rozmaitość modeli, spośród których na pewno wybierzemy coś w sam raz dla siebie. Dlatego nie warto czekać, aż nasz kręgosłup zacznie boleśnie domagać się interwencji. Lepiej przecież zapobiegać niż leczyć.

OLI

Sprawdź także

zdrowy sen niemowlaka

Sekrety zdrowego snu niemowlaka: Praktyczne wskazówki dla rodziców

Tworzenie odpowiedniego środowiska snu dla niemowlaka Zapewnienie odpowiedniego środowiska snu jest kluczowe dla zdrowego i …