Cadillac Vintage
Pojazdy tej marki powstają od 1903 roku | fot.: stock.adobe.com

Cadillac – amerykańska legenda

Mówiąc o legendach amerykańskiego przemysłu samochodowego, nie sposób pominąć firmy Cadillac. Pojazdy tej marki powstają od 1903 roku. Pierwsze auto, wyposażone było w jednocylindrowy silnik benzynowy. I choć firma zaledwie po 6 latach stała się częścią General Motors, auta Cadillac stały się synonimem luksusu, niezawodności i perfekcyjnego wykonania. Pod skrzydłami GM, marka zachowała swoją nazwę i tożsamość.

Historia Cadillaca

Jak zawsze, zaczęło się od przypadku. Henry Martin Leland, inżynier-mechanik prowadzący mały warsztat, produkujący koła zębate i silniki parowe postanowił sprzedać silnik spalinowy własnego pomysłu firmie Oldsmobile. Niestety, pomysł nie wypalił. Los postanowił jednak inaczej. U Lelanda pojawiło się dwóch byłych inwestorów Forda, których interesy z Henrym Fordem nie układały się najlepiej. Silnik na tyle okazał się udaną konstrukcją, że pieniądze inwestorów wsparły projekt Cadillac i w roku 1903 powstał pierwszy pojazd. Skąd nazwa? Henry Leland zaczerpnął od nazwiska francuskiego odkrywcy Antoine de la Mothe Cadillac, założyciela Ville d’Etroit, czyli dzisiejszego Detroit. Logo auta wzorowane na herbie założyciela Detroit.

Innowacyjność

W rodzinie General Motors, Cadillac stał się liderem innowacyjności. Jako pierwsza firma wprowadził na rynek auta z elektrycznym rozrusznikiem. Na szeroką skalę Cadillac zaczął produkować pojazdy z oświetleniem elektrycznym, silnikami w układzie V 8 i 16 cylindrowymi. Za nowoczesne rozwiązania techniczne i nowatorskie spojrzenie na technikę samochodową, firma Cadillac kilkukrotnie była nagradzana przez brytyjski Royal Automobile Club. Współczesne auta marki Cadillac to również niespodzianki dla fanów motoryzacji. Super Cruise to pierwsza funkcja wspomagająca prowadzenie pojazdu bez użycia rąk. Co prawda dostępna na razie w niektórych modelach: CT4, CT5, CT6, Escalade i oczekiwanym w roku 2023 modelu  LYRIQ, ale mogąca wprowadzić sporo zamieszania w filozofii i praktyce prowadzenia auta. Inne rozwiązania związane są z integracją samochodowego komputera z komórką (trzeba zaznaczyć, że firma faworyzuje iPhone). Aplikacje Apple CarPlay ®, Siri  doskonale współpracują z komputerem pokładowym, oczywiście Android Auto także działa bez zarzutu. Aplikacja firmowa MyCadillac pozwala na zdalne startowanie auta, otwieranie i zamykanie drzwi, zdalną korektę wskazówek dojazdu w nawigacji, sprawdzenie stanu auta.

1950 4 drzwiowy Cadillac
Na przestrzeni ponad stu lat, Cadillacami jeździli najwięksi tego świata | fot.: stock.adobe.com

Czym jest Cadillac?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wiedzieć kim byli właściciele tych samochodów. Na przestrzeni ponad stu lat, Cadillacami jeździli najwięksi tego świata. Koronowane głowy, prezydenci, artyści, gwiazdy filmu i scen, ale także gangsterzy, skompromitowani politycy. Cadillac stając się synonimem piękna, funkcjonalności i wspaniałego wykonania, stał się jednocześnie obiektem pożądania, których łączy oprócz sławy, fakt posiadania wielkich pieniędzy. Modele Fleetwood, Caddy, Eldorado czy Sixty Special stały się ikonami motoryzacji i swoich czasów. Można, zastanawiać się co by było, gdyby Cadillac nie istniał. Jak mówi powiedzenie „trzeba by było go wymyślić”. Bo Cadillac, to tradycja, jakość i to coś – duch motoryzacji, który w Detroit niknie, ale wśród miłośników niezwykłych aut na całym świecie wciąż jest w rozkwicie.

RPI

Sprawdź także

Bugatti Chiron

Bugatti – ciekawostki na temat najdroższych samochodów na świecie

Bugatti to jedna z najbardziej luksusowych i najdroższych marek samochodów na świecie. Veyron, Chiron to …