dziewczynka malująca obraz
Papier do malowania powinien być nieco grubszy niż do zwykłego rysowania, dlatego nie warto schodzić poniżej 250g/m2 | fot.: stock.adobe.com

Lubisz malować? Tych akcesoriów nie możesz pominąć

Lubisz malować rekreacyjnie i myślisz, czy nie zacząć robić tego profesjonalnie? Zdecydowanie warto skupić się na doskonaleniu umiejętności oraz wypracowaniu konkretnych nawyków. Jednak czymś, co na pewno pozwoli ci tworzyć o wiele bardziej komfortowo, to odpowiednie akcesoria do malowania. Zapewniając sobie dobre przyrządy, możesz lepiej cieszyć się każdą chwilą poświęconą na malowanie.

Odpowiedni papier 

Papier to zdecydowanie coś, na co powinniśmy zwrócić uwagę na samym początku. Bez względu na to, jak dobre pędzle mamy oraz jak dobrze malujemy, praca może drastycznie stracić na jakości, jeśli nie dobierzemy odpowiedniego papieru. W takim razie, jaki papier należy kupić? Papier do malowania powinien być nieco grubszy niż do zwykłego rysowania, dlatego nie warto schodzić poniżej 250g/m2. Wtedy nie trzeba się martwić, że po namalowaniu czegoś nasz papier zacznie się marszczyć. 

Kredki akwarelowe 

Jeśli nie czujesz się do końca pewnie z pędzlem w ręku to koniecznie musisz wypróbować kredki akwarelowe. Jest to połączenie dające efekt malowania kredkami oraz farbami. Sposób ich używania nie jest szczególnie skomplikowany. Najpierw nanosimy pigment na kartkę, który następnie rozprowadzamy mokrym pędzlem. Dobra kredka akwarelowa nie będzie się rozmazywać ani tworzyć plam. Tu warto polecić kredki akwarelowe KOH-I-NOOR, które są dosyć popularne ze względu na zadowalającą jakość i niezbyt wysoki próg cenowy. 

Pędzle 

Odpowiednio dobrane pędzle stanowczo poprawią nasz komfort pracy. Najważniejszym elementem pędzla artystycznego jest rodzaj włosia. Po czym rozpoznamy dobry pędzel? Po różnicy w długości włosia. Zalecana wynosi jeden milimetr, wtedy farba lepiej się rozprowadza po nierównych powierzchniach. Natomiast jeśli długości włosia przekraczają taki wymiar, oznacza to, że producent pędzla wypełnił go tańszym, krótszym włosiem, co może odbić się na jakości, w jakiej pędzel rozprowadza farbę. 

Farby 

Wybór farb powinien być tak samo precyzyjny, jak wybór pędzla. Najpierw musimy wiedzieć, jak chcemy malować, aby móc wybrać odpowiednie farby. Jakie są rodzaje farb? Te najpopularniejsze to: 

  • akwarelowe – spłaszczone i utwardzone pigmenty, przed malowaniem rozcieńczamy je wodą; malunki takimi farbami zazwyczaj są bardzo delikatne, 
  • olejne – uważane za najdroższe i najbardziej specjalistyczne z rodzajów; mają gęstą konsystencję i cieszą się popularnością wśród zawodowych malarzy, ponieważ w zależności od techniki, można z ich pomocą uzyskać różne efekty, 
  • akrylowe – łatwiejsza w użyciu alternatywa dla farb olejnych; posiadają w sobie niewielką ilość wody, przez co szybko schną, pozostawiając mocny i intensywny kolor. 
  • emulsyjne – etanowczo niezalecane dla początkujących, ze względu na niezwykłe trudności w ich użytkowaniu; wymagają sporego doświadczenia w malowaniu, 
  • plakatowe – gęste farby wodne, z którymi z pewnością każdy miał styczność w przedszkolu lub wczesnych latach szkolnych; cechują się niską ceną, przez co mogą być wykorzystywane do nauki malowania. 

Taśma malarska 

Taśma malarska nie jest czymś nieodłącznym podczas malowania, ale warto pamiętać, że jeśli użyjemy dużej ilości wody, to nawet gruby papier może skończyć z pofalowanymi brzegami. Użycie takiej taśmy może nas przed tym uchronić, jednocześnie dając równe i estetyczne brzegi naszej pracy. Uwaga: taśmę malarską należy odklejać ostrożnie, mimo że zastosowany w niej klej jest dość słaby. 

Materiał partnera

Sprawdź także

Rama drewniana

Rama drewniana – jak wykorzystać jej potencjał?

Drewniane obramowanie obrazu wydaje się jednym z najbardziej uniwersalnych, tradycyjnych i jednocześnie – mało inwazyjnych …