Płytki łazienkowe
Najważniejszym etapem prac renowacyjnych w łazience jest odpowiednie przygotowanie powierzchni płytek do malowania. | fot.: materiał partnera

Malowanie płytek łazienkowych – szybki sposób na metamorfozę łazienki

Malowanie płytek ceramicznych to sposób na uniknięcie kosztownej i pracochłonnej wymiany glazury łazienkowej. Staranne przygotowanie powierzchni przed malowaniem oraz dobór odpowiedniej farby zagwarantuje spektakularną metamorfozę łazienki.

Ceramika łazienkowa to trwały materiał, który mimo wszystko po latach eksploatacji może się nieco zużyć, przetrzeć czy stracić dotychczasowy żywy kolor. Remont łazienki nie zawsze musi wiązać się z pracochłonną i do tego kosztowną wymianą glazury w całym pomieszczeniu. Staranne malowanie płytek łazienkowych to sposób na odświeżenie wnętrza, niewielkim nakładem pracy. Należy jednak pamiętać, aby remont zacząć od odpowiedniego przygotowania przestrzeni i wyboru dobrej farby.

Farba do płytek ceramicznych

Na rynku dostępne są specjalistyczne farby do malowania płytek ceramicznych. Zawierają w sobie składniki wysokiej jakości, które tworzą na powierzchni trwałą i wytrzymałą warstwę ochronną, dlatego świetnie sprawdzają się w często używanych pomieszczeniach w domu, takich jak łazienka, ale również kuchnia, przedpokój. Dodatkowo specjalne farby zapewniają, zarówno matowe, jak i satynowe wykończenie, dlatego można dobrać odpowiedni rodzaj do indywidualnych preferencji.

Czyszczenie zabrudzeń, odtłuszczanie

Najważniejszym etapem prac renowacyjnych w łazience jest odpowiednie przygotowanie powierzchni płytek do malowania. Należy je bardzo dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń, takich jak: osad z kamienia czy zaschnięte resztki kosmetyków oraz odtłuścić. Umyć należy również fugi, zwłaszcza gdy widać w nich ślady pleśni. Aby je usunąć, wystarczy sięgnąć po dobry środek pleśniobójczy i postępować według instrukcji widniejącej na opakowaniu.

Naprawa ubytków

Po latach użytkowania, na powierzchni płytek mogą pojawić się pęknięcia i rysy, które przed rozpoczęciem malowania należy wypełnić. W tym celu można użyć specjalnej masy do naprawy płytek o właściwościach wodoodpornych, która sprawdzi się także do uzupełniania ubytków w fugach. Po zakończeniu prac nadmiar masy należy zeszlifować i oczyścić powierzchnię płytek z pyłu.

Malowanie płytek ceramicznych

Podczas malowania płytek należy postępować zgodnie z wytycznymi podanymi na opakowaniu, zwłaszcza z informacjami dotyczącymi czasu schnięcia, ilości nakładanych warstw czy sposobu malowania. Istotne są również warunki panujące w pomieszczeniu, najlepiej, aby wilgotność powietrza nie przekraczała 80%, a temperatura 28 stopni. Farbę nakłada się stopniowo, początkowo na spoiny we fragmencie ściany, a dopiero potem na płytki, kierując się z góry na dół. Do malowania fug sprawdzi się mały precyzyjny pędzel, z kolei farbę na kafelki najwygodniej będzie nałożyć gąbkowym wałkiem z wytrzymałej pianki, nakładając produkt metodą krzyżową, czyli każdą kolejną warstwę w innym kierunku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: SUKULENTY, CZYLI NAJBARDZIEJ WYTRZYMAŁE ROŚLINY DONICZKOWE

Artykuł partnera

Sprawdź także

umywalka półblatowa

Umywalka półblatowa – duże udogodnienie w małej łazience!

Kawalerka, a nawet lokal użytkowy w centrum miasta często oznacza jedno: mało miejsca. Zwłaszcza łazienki …