styl skandynawski
Wbrew pozorom, styl skandynawski nie jest nudny, ale pod warunkiem, że zadba się o to, aby wnętrze nabrało charakteru | fot.: materiał partnera

Styl skandynawski – prostota i natura w przytulnej odsłonie

Trendy wnętrzarskie zmieniają się nawet kilka razy w roku, ale mimo to niektóre rozwiązania stały się już ponadczasowe i nie ulegają chwilowej modzie. Świetnym przykładem jest styl skandynawski, który cieszy się niesłabnącym uznaniem wśród projektantów, jak i samych użytkowników nieruchomości. Nie pozostaje więc nic innego, jak przyjrzeć się mu bliżej i spróbować zrozumieć, na czym polega jego fenomen.

O stylu skandynawskim słyszał niemal każdy, ale nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym się właściwie charakteryzuje. Wiele osób kojarzy go z minimalizmem, jasnymi odcieniami i prostymi dekoracjami, ale to tylko kilka cech, po których można go rozpoznać. O czym jeszcze warto wiedzieć i przede wszystkim, jakie elementy wykorzystać, aby stworzyć spójną aranżację rodem z krajów Północy? Sprawdźmy to!

styl skandynawski
Styl skandynawski nie bez powodu kojarzy się z naturą, co przejawia się przede wszystkim w wykorzystaniu prawdziwego drewna | fot.: materiał partnera

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Projektując wnętrze w stylu skandynawskim, trzeba skupić się w szczególności na prostocie, minimalizmie oraz na odpowiednim połączeniu kolorów. Jeśli chodzi o te ostatnie, we wnętrzach skandynawskich sprawdza się czerń, biel oraz odcienie szarości, które można wykorzystać zarówno na ścianach czy sufitach, ale też przy poszczególnych dekoracjach. Styl skandynawski nie bez powodu kojarzy się z naturą, co przejawia się przede wszystkim w wykorzystaniu prawdziwego drewna (meble, podłoga, dodatki), które można zestawić z naturalnymi tekstyliami czy roślinami. Ogromne znaczenie ma też to, aby do wnętrza wpadało jak najwięcej naturalnego światła, dlatego okien nie należy zasłaniać grubymi zaciemniającymi tkaninami, lecz lekkimi, przepuszczającymi promienie słoneczne firanami.

Fornirowany panel akustyczny – Dąb
Fornirowany panel akustyczny – Dąb: https://4wall.pl/fornirowane-panele-akustyczne-60×240-/8045-fornirowany-panel-akustyczny-dab-szary-filc-60×240-.html | fot.: materiał partnera

Styl skandynawski – jakie dekoracje wybrać?

Wbrew pozorom, styl skandynawski nie jest nudny, ale pod warunkiem, że zadba się o to, aby wnętrze nabrało charakteru. Można to zrobić m.in. za pomocą dekoracji ściennych, które są w stanie odmienić oblicze każdej przestrzeni. Niezwykle popularne są obecnie lamele dekoracyjne, w tym lamele drewniane na płycie czy na filcu, a także ścianki ażurowe. Warto polecić także tapety skandynawskie, zarówno gładkie, jak i z motywami roślinnymi, tapety geometryczne i wiele innych. Co istotne, fototapety w stylu skandynawskim powinny być jedynie dodatkiem, który uzupełni wnętrze, dlatego najlepiej wykorzystać je wyłącznie na jednej ze ścian. Obecnie do łask wraca wszelkiego typu sztukateria, w tym listwy na ścianę, które pasują do niemal każdej estetyki, w tym także do stylu skandynawskiego. Pozwalają uporządkować przestrzeń, ukryć mankamenty, a przede wszystkim – są interesującym wizualnie elementem dekoracyjnym.

styl skandynawski natura
Jedną z największych zalet stylu skandynawskiego jest jego ponadczasowość | fot.: materiał partnera

Dlaczego warto zaprojektować wnętrze po skandynawsku?

Styl skandynawski otwiera przed nami szereg możliwości, można wykorzystać go zarówno w przestrzeni mieszkalnej, ale też w biurowej i praktycznie każdej innej. Tego typu aranżacje są proste, nie wymagają dużych nakładów finansowych ani żmudnych i czasochłonnych prac wykończeniowych. Jak widzimy, wykorzystując zaledwie kilka elementów można stworzyć wnętrze, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Jedną z największych zalet stylu skandynawskiego jest jego ponadczasowość, dzięki czemu nie trzeba przejmować się tym, że za kilka lat zaaranżowana przestrzeń wyjdzie z mody. To dlatego, najlepiej wybierać produkty sprawdzonych firm, które przez lata zdobyły uznanie w oczach klientów. Mamy wówczas gwarancję, że przetrwają próbę czasu, będą proste w samodzielnym montażu, a także na tyle stylowe, nowoczesne i uniwersalne, że będzie można wykorzystać je w dowolnych okolicznościach. Wszystkie dekoracje niezbędne do stworzenia skandynawskiej aranżacji znajdziesz w niezawodnym sklepie 4wall.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

sofa w stylu skandynawskim

Sofa w stylu skandynawskim – minimalistyczna forma, maksymalny poziom wygody

Nie da się ukryć, że skandynawski design jest jednym z najpopularniejszych nurtów we współczesnym projektowaniu …