pole pod warzywa
Jednym z najlepszych rozwiązań, które można stosować w przydomowym ogrodzie są naturalne nawozy pod warzywa | fot.: materiał partnera

Jak wybrać dobry nawóz pod warzywa?

Uprawa warzyw na działkach czy koło domu cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród osób, które dbają o to, co znajdzie się na ich talerzu. Bardzo ważnym elementem wpływającym na plony warzyw oraz na ich jakość ma stosowany nawóz. Zobacz, jak wybrać dobry nawóz pod warzywa.

Stosuj nawozy naturalne

Jednym z najlepszych rozwiązań, które można stosować w przydomowym ogrodzie są naturalne nawozy pod warzywa. Należy do nich przede wszystkim obornik i kompost. Ten drugi można dość łatwo zrobić samodzielnie, wykorzystując do tego wszelkie bioodpady powstające w domu i ogrodzie. Natomiast dostęp do naturalnego ogrodnika na przedmieściach czy w niewielkich miasteczkach jest mocno ograniczony. Na szczęście w takich sytuacjach można sięgnąć po obornik suszony granulowany, który jest dostępny w sklepach ogrodniczych.

Źródłem nawozów naturalnych może być nie tylko kompost czy obornik, ale również nawóz pod warzywa produkowany na ich bazie. Wielu producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ogrodników i oferuje im wygodne w formie nawozy do warzyw, które są znacznie wygodniejsze w stosowaniu niż nawozy naturalne. Nadal jednak są to produkty pochodzenia naturalnego, które mają doskonały wpływ na wzrost, rozwój i plony warzyw w przydomowym warzywniaku.

Sprawdzaj przeznaczenie nawozów

Wybierając nawóz pod warzywa zwróć uwagę na jego przeznaczenie. Niektóre nawozy, szczególnie te wspomniane wyżej, to nawozy uniwersalne, które mają pozytywny wpływ na rozwój różnych gatunków warzyw. Dzięki temu można je stosować w całym warzywniaku, niezależnie od tego, jakie warzywa są w nim uprawiane.

Są jednak i takie, które zostały skomponowane specjalnie z myślą o konkretnym gatunku warzyw, np. pomidorów czy ogórków. Dzięki odpowiedniemu składowi będą miały one zdecydowanie lepszy wpływ na warzywa tego gatunku, więc uprawiając je warto rozważyć zakup nawozu dopasowanego do ich potrzeb.

Wybierz sposób użycia

Ostatnią rzeczą, którą należy brać pod uwagę wybierając nawóz do warzyw, jest sposób jego użycia. Dostępne w sklepach nawozy mają bardzo różną formę podania, gdyż mogą występować w płynie, granulkach czy proszku. Skutki ich stosowania są takie same, czyli poprawa warunków do wzrostu i rozwoju roślin, a wybór sposobu używania może zależeć od indywidualnych preferencji użytkownika. Jedni wybierają nawozy płynne, uznając je za najwygodniejsze, a inni sięgają po granulaty, bo wolą dozować nawóz w taki sposób.

Materiał partnera

Sprawdź także

kolorowe pasty warzywne

Doskonały pomysł na zdrowe śniadanie i kolację!

Znudziły Ci się zwyczajne kanapki z serami lub wędliną? Szukasz pomysłu na pyszne i zdrowe …