soczewki kontaktowe
Ze względu na to, że soczewki, podobnie jak okulary korekcyjne, stanowią wyrób medyczny, należy kupować je bardzo uważnie i tylko w zaufanych miejscach | fot.: materiał partnera

Soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne – jakie wybrać?

Noszenie soczewek kontaktowych jest równie popularnym sposobem na poprawienie widzenia co używanie okularów. W porównaniu to tradycyjnych oprawek korekcyjnych wkładane bezpośrednio do oka soczewki bez wątpienia są o wiele wygodniejsze. Podczas noszenia odpowiednio dopasowane szkła kontaktowe są praktycznie niewyczuwalne. Soczewki – w przeciwieństwie do okularów – nie przesłaniają twarzy, nie zaparowują przy zmianie temperatury i nie zsuwają się ani nie tłuką podczas aktywności fizycznych. Dostępne na rynku soczewki występują w różnych parametrach. Przy ich wybieraniu należy zwrócić uwagę m.in. na dopuszczalny czas użytkowania jednej pary.

Soczewki jednodniowe

Szkła kontaktowe w wersji jednodniowej to rozwiązanie, za pomocą którego można korygować większość wad wzroku. To zdecydowanie najwygodniejsza i najbardziej komfortowa metoda poprawy widzenia. Soczewki jednodniowe nie wymagają żadnej specjalnej pielęgnacji, ponieważ są przeznaczone do użytku jednorazowego – codziennie zakładamy nową, świeżą parę wyjętą prosto z opakowania, przez co nie tylko możemy cieszyć się ich sterylnością w każdych warunkach, lecz także nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Wystarczy wyjąć soczewki rano z blistra, założyć, a wieczorem zdjąć i wyrzucić do kosza. Takie produkty nadają się zarówno dla osób z krótko- i dalekowzrocznością (soczewki jednodniowe sferyczne), jak i dla astygmatyków (soczewki jednodniowe toryczne) i prezbiopów (soczewki jednodniowe multifokalne). Soczewki kontaktowe jednodniowe są wykonane z materiałów nowej generacji (m.in. wysoko przepuszczalnego hydrożelu), dzięki czemu wyróżnia je wysoki stopień uwodnienia i tlenoprzepuszczalności. W większości przypadków stosowanie takich szkieł nie powoduje żadnego dyskomfortu.

Soczewki miesięczne

młody mężczyzna wkładający soczewki kontaktowe
Szkła kontaktowe to rozwiązanie, za pomocą którego można korygować większość wad wzroku | fot.: materiał partnera

Alternatywą dla soczewek jednodniowych są warianty przeznaczone do wielokrotnego użytku, spośród których najchętniej i najczęściej wybieranymi są soczewki miesięczne. Szkła wymieniane co miesiąc stanowią bardzo korzystne rozwiązanie pod względem cenowym, co dla niektórych jest ważnym wyznacznikiem podczas poszukiwania idealnych soczewek dla siebie. Soczewki kontaktowe miesięczne cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Również specjaliści – optometryści i okuliści – bardzo często przepisują je swoim pacjentom. Produkowane obecnie szkła miesięczne mogą być wykonane z hydrożelu lub materiału silikonowo-hydrożelowego mającego zdolność przepuszczania do rogówki większej ilości tlenu. W przypadku szkieł wielokrotnego użytku należy bezwzględnie przestrzegać terminu ich przydatności. Dla soczewek miesięcznych wynosi on 30 dni od dnia pierwszego założenia danej pary (bez względu na to, czy były noszone codziennie, czy tylko leżały w pojemniku). Aby noszenie soczewek miesięcznych było w pełni komfortowe nie można zapominać o ich pielęgnacji. Po każdorazowym zdjęciu ich z oka dezynfekujemy je w specjalnym płynie i przechowujemy w pojemniczku w sterylnych warunkach.

Soczewki całodobowe

Szczególną odmianą szkieł kontaktowych są soczewki całodobowe. Jeśli nie masz czasu na codzienną pielęgnację soczewek, takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi ci życie. Ten niezwykle funkcjonalny wynalazek sprawia, że noszenie soczewek może być jeszcze bardziej komfortowe. Od zwykłych soczewek różni je to, że nie trzeba wyjmować ich na noc i można w nich spać. Jest to możliwe ze względu na ich specyficzne właściwości, przede wszystkim o wiele większy poziom tlenoprzepuszczalności niż w przypadku zwykłych szkieł. Przez cały czas gdy soczewka pozostaje na oku do rogówki dociera wystarczająca ilość tlenu potrzebnego jej do prawidłowego funkcjonowania. Soczewki przeznaczone do użytkowania w trybie całodobowym można nosić bez przerwy przez 30 dni i nocy. Po tym czasie należy je zdjąć i wyrzucić, a następnie założyć nową parę wyjętą prosto z blistra.

Gdzie kupować soczewki kontaktowe?

Ze względu na to, że soczewki, podobnie jak okulary korekcyjne, stanowią wyrób medyczny, należy kupować je bardzo uważnie i tylko w zaufanych miejscach, np. u optyka. Tylko dzięki temu możemy mieć pewność, że produkt jest oryginalny i spełnia wszystkie obowiązujące normy i standardy. Dużym udogodnieniem jest fakt, że szkła kontaktowe, płyny i akcesoria renomowanych producentów możemy także kupić w Internecie, np. w sklepie online aleSoczewki.com. Zamówienie można tam składać 24 godziny na dobę, dlatego możemy kupować soczewki kiedy tylko chcemy, ciesząc się szybką wysyłką i dostawą pod wskazany adres.

Materiał partnera

Sprawdź także

soczewki kontaktowe

Soczewki jednodniowe czy miesięczne

Soczewki kontaktowe to niezwykle popularna forma korekcji wad wzroku. Coraz częściej sięgają po nie osoby, …