młoda dziewczyna z żelazkiem
W zależności od tkaniny prasowanie przebiega w inny sposób | fot.: materiał partnera

Skuteczne prasowanie bez wysiłku

Prasowanie to konieczna, ale przez większość niezbyt lubiana czynność. Niekiedy trzeba poświęcić wiele godzin, aby ubrania były idealnie gładkie, jednak prasowanie nie musi być wcale uciążliwe. Wystarczy zaopatrzyć się w porządny sprzęt, który dużą część pracy wykona za Ciebie. Dzięki odpowiedniemu żelazku i desce szybko uporasz się ze stosem ubrań.

Niezbędne narzędzia – żelazko i deska

Nowoczesne żelazka elektryczne potrafią znacznie ułatwić codzienne prasowanie. Zaawansowane funkcje przyśpieszają cały proces. Najważniejszą jest wytwarzanie pary, która zmiękcza materiał i rozszerza jego włókna, co pozwala na idealne wygładzenie materiału. Do prasowania grubych tkanin najlepiej sprawdzi się żelazko z generatorem, który stale dozuje dużą ilość pary o wysokiej temperaturze. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu ważna jest jego waga. Masywne żelazko spowoduje, że prasowanie przebiega znacznie szybciej. Równie istotna jest moc urządzenia – najlepiej 2400W. Korzystanie z żelazka ułatwią spryskiwacz, antypoślizgowy uchwyt czy stopka z wąskim czubkiem. Warto zwrócić uwagę na to czy sprzęt został wyposażony w umiejętność automatycznego wyłączania.

Żelazko to tylko jeden z elementów ułatwiających prasowanie. Nie można zapomnieć o odpowiedniej desce. Powinna być stabilna i posiadać wystarczająco dużą powierzchnię, by móc rozłożyć na niej nawet pościel. Blaty wykonywane są z metalowej kraty lub płyty pilśniowej. Deska nie może być jednak zbyt duża i ciężka, aby można ją było swobodnie przenosić. Znacznym ułatwieniem będzie z pewnością możliwość regulacji jej wysokości. Cały proces uprzyjemni także półka na wyprasowane ubrania czy zdejmowany rękawnik, który można w razie potrzeby wyprać.

Jak prasować różne materiały?

W zależności od tkaniny prasowanie przebiega w inny sposób. Bawełnę, len, wełnę czy jedwab poddaje się wyższej temperaturze niż poliester, poliamid i wiskozę. Sztuczne materiały warto prasować przez bawełnianą ściereczkę, aby uniknąć przypalenia. Kwestia jest bardziej złożona w przypadku tkanin naturalnych. Bawełniane rzeczy warto prasować na lewej stronie, przez szmatkę. Lnianych nie trzeba odwracać na drugą stronę, ale dobrze, gdyby były odrobinę wilgotne – wtedy sprawnie się je wygładzi. Wełnę najlepiej prasować dwuetapowo – najpierw na lewej stronie, a następnie na prawej, przez wilgotną ściereczkę. Ubrania wykonane z jedwabiu są bardzo delikatne, dlatego należy uważać na temperaturę (90-120 stopni) i wilgoć. Jedwab powinno się prasować na sucho, na lewej stronie. W przypadku bardziej uciążliwych zagnieceń, materiał można lekko zwilżyć.

Materiał partnera

Sprawdź także

urządzenie do prasowania parowego

Jak używać prasowacza parowego? To proste!

Od dawna marzy Ci się wydajny prasowacz parowy, ale przeraża Cię wizja jego opanowania? Zupełnie …