żelazko na białym tle
Nie istnieje jeden uniwersalny, domowy sposób na wyczyszczenie żelazka | fot.: pixabay

Czyszczenie przypalonego żelazka krok po kroku

Sposób czyszczenie żelazka zależy od rodzaju materiału, z jakiego wykonana została stopa urządzenia. Dobór nieodpowiedniego środka do czyszczenia może skutkować uszkodzeniem powierzchni, a w efekcie zniszczeniem sprzętu. Dowiedz się, jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne, teflonowe, a także wykonane ze stali nierdzewnej.

1. Domowe sposoby na wyczyszczenie przypalonego żelazka
2. Domowe sposoby to niejedyne wyjście
3. Czyszczenie żelazka – o czym jeszcze warto pamiętać?

Domowe sposoby na wyczyszczenie przypalonego żelazka

Nie istnieje jeden uniwersalny, domowy sposób na wyczyszczenie żelazka. Sposób usunięcia zabrudzenia spowodowanego przypaleniem powinien być dopasowany do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest stopa żelazka.

Do żelazek ze stopą teflonową należy użyć delikatnej ścierki z odrobiną octu. Nie można zapomnieć, że teflon jest materiałem szczególnie podatnym na uszkodzenia mechaniczne, a także środki chemiczne. Inny sposób na usunięcie zabrudzenia to przeprasowanie folii aluminiowej.

W przypadku stopy ceramicznej do czyszczenia najlepiej użyć soku z cytryny. W roli detergentu dobrze sprawdzi się również ocet.
Żelazko ze stopą ze stali nierdzewnej wyczyścić można natomiast za pomocą octu wymieszanego z solą, lub samej soli.

Domowe sposoby to niejedyne wyjście

W każdym przypadku dobrym sposobem na usunięcie zabrudzeń jest użycie profesjonalnego płynu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do czyszczenia żelazek. Wybór odpowiedniego, podobnie jak w przypadku domowych sposób, zależy od materiału, z którego wykonana została stopa żelazka.

Zabrudzenie usunąć można również mechanicznie, za pomocą specjalnego sztyftu, do którego najczęściej dołączana jest szczoteczka. Dzięki sztyftom precyzyjnie wyczyścić można dysze żelazka, a także otwory w stopie. Szeroki asortyment akcesoriów do czyszczenia żelazek znaleźć można w sklepie Neo24.

Czyszczenie żelazka – o czym jeszcze warto pamiętać?

Żelazko, oprócz przypalenia, narażone jest również na innego rodzaju plamy. Do powszechnych przypadków należą np. zabrudzenia woskowe. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest przeprasowanie włączonym żelazkiem cienkiego papieru lub gazety. Wosk powinien zostać w ten sposób usunięty.

W przypadku tłustych zabrudzeń dobrze sprawdzą się detergenty, których używa się także przy przypaleniu. Należy pamiętać, że czyszczenie żelazka powinno odbywać się po odłączeniu urządzenia od prądu. Stopa żelazka nie powinna być również ciepła.
Więcej informacji na temat czyszczenia żelazka znaleźć można na https://debowetarasy.pl/jak-wyczyscic-przypalone-zelazko/.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kąpiesz dziecko? Naturalnie

Wyjątkowe upały dają się we znaki zwłaszcza najmłodszym. Na delikatnej skórze dziecka łatwo o odparzenia, …