pranie ubranek dziecięcych
Głównym powodem, dla którego wielu rodziców decyduje się na prasowanie ubranek dla swoich pociech, jest możliwość usunięcia drobnoustrojów, które nie zostały zniszczone podczas prania | fot.: materiał partnera

Jak prasować dziecięce ubranka?

Dziecięce ubranka powinny być wykonane z delikatnych materiałów, żeby nie podrażniać wrażliwej skóry maluszka. Znaczenie ma więc w ich przypadku zarówno sam materiał, jak i sposób ich prania oraz prasowania. Zbyt niska temperatura pary może skutkować niewystarczającą likwidacją drobnoustrojów. W jaki sposób zatem prasować ubranka dla dzieci, aby pozbyć się nie tylko zagnieceń, ale i ewentualnych zarazków?

Kiedy prasować dziecięce ubranka?

Prasowanie dziecięcych ubranek zalecane jest do około trzeciego miesiąca życia maluszka. Nie ma jednak przeciwwskazań, żeby kontynuować ten zwyczaj w kolejnych miesiącach i latach. W pierwszych chwilach życia dziecka prasowanie to ma bardzo duże znaczenie – zarówno dla jego zdrowia, jak i samego komfortu.

Prasowanie dziecięcych ubranek – jaki ma cel?

Głównym powodem, dla którego wielu rodziców decyduje się na prasowanie ubranek dla swoich pociech, jest możliwość usunięcia drobnoustrojów, które nie zostały zniszczone podczas prania. Żelazko działa na zasadzie dezynfekcji, zabijając ewentualne zarazki, roztocza czy kurz. Prasowanie ubrań ma znaczenie zwłaszcza w przypadku małych alergików. Wyprasowane ubranka zapewniają także maluszkowi znacznie większą wygodę – zagniecenia na powierzchni body czy bluzeczek mogłyby powodować dyskomfort i podrażniać dziecięcą skórę, np. w trakcie ruchów w łóżeczku. Co więcej, odzież dla dzieci prana jest bez dodatku płynów zmiękczających – a to sprawia, że po praniu staje się sztywna i niezbyt przyjemna w dotyku. Dzięki prasowaniu materiał, z którego wykonane są ubranka, ulega zmiękczeniu. Warto pamiętać, że oprócz samej dziecięcej odzieży, prasować powinno się również pościel, ręczniki czy pieluszki wielokrotnego użytku – w szczególności gdy dziecko boryka się z alergiami lub atopią.

Jak prasować ubranka dla noworodka?

Podczas prasowania dziecięcych ubranek największe znaczenie ma temperatura pary jej- siła wyrzutu i ilość. Jeśli jest ona zbyt niska, może nie być wystarczająca do zniszczenia drobnoustrojów pozostałych w odzieży po praniu. Za wysoka może z kolei uszkodzić delikatne tkaniny czy nadruki na ich powierzchni. Najlepiej więc zawsze sprawdzać zalecenia producenta znajdujące się na metce i sugerować się nimi podczas ustawiania temperatury do prasowania. Warto również przetrzeć stopę żelazka przed każdym prasowaniem, w razie gdyby znajdował się na niej brud. W trakcie prasowania liczy się natomiast dokładność – ważne, aby dotrzeć żelazkiem w każde miejsce, które ma kontakt z delikatną dziecięcą skórą. Co istotne, dziecięce ubranka należy prasować z obydwu stron.

Jak prasować ubranka niemowlęce? Odpowiednim urządzeniem!

Aby prasowanie szło sprawnie i skutecznie usuwało wszelkie zagniecenia na powierzchni ubranek, niezbędne jest dobrej jakości żelazko. Szczególnie godne polecenia rozwiązanie stanowią parownice lub żelazka z generatorem pary – np. marki Philips – które znacząco ułatwiają i przyspieszają prasowanie. Dzięki znacznie większej ilości pary likwidują one często konieczność prasowania dziecięcych ciuszków osobno z każdej strony, a ponadto – zmniejszają ryzyko przypalenia materiału. Przy użyciu jednego z tych urządzeń można z łatwością prasować ubranka już z poziomu wieszaka.

Jak prać ubranka dla dzieci? Żeby dowiedzieć się szczegółów, warto zajrzeć na stronę: https://www.philips.pl/c-e/blog/dom/prasowanie/porady/jak-prac-i-prasowac-ubranka-dla-noworodka.html i zadbać o komfort maluszka w pierwszych miesiącach i latach jego życia.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

urządzenie do prasowania parowego

Jak używać prasowacza parowego? To proste!

Od dawna marzy Ci się wydajny prasowacz parowy, ale przeraża Cię wizja jego opanowania? Zupełnie …