warzywa i owoce
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia należy spożywać 400 g warzyw i owoców dziennie, w podziale na 5 porcji | fot.: materiał partnera

Dlaczego warzywa i owoce powinny być podstawą diety?

Warzywa i owoce znajdują się u podstaw Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Jeszcze do niedawna były umieszczone na drugim miejscu, zaraz po produktach zbożowych. Zmiana zaleceń żywieniowych wynika z badań przeprowadzonych przez ostatnie lata. Dlaczego warzywa i owoce są najważniejszymi produktami w zdrowej diecie?

Wpływ warzyw i owoców na zdrowie

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia należy spożywać 400 g warzyw i owoców dziennie, w podziale na 5 porcji. Wówczas na porcję przypada około 80-100 g produktów, czyli dość mała ilość, którą łatwo dorzucić do każdego posiłku. Jedną z porcji może stanowić szklanka świeżo wyciskanego soku, banan, jabłko, pomarańcza, kilka truskawek czy dwie mandarynki. Natomiast na jedną porcję warzyw składa się pomidor, ogórek, kilka rzodkiewek, szklanka soku warzywnego lub miseczka sałatki warzywnej. W diecie powinny przeważać warzywa (ok. 300 g dziennie). Owoce, mimo zawartości cennych składników odżywczych, zawierają cukry proste – spożywane w dużej ilości nie wykazują korzystnego działania na organizm. Warto pamiętać, że 400 g warzyw i owoców to minimalna wartość, która ma znaczenie dla naszego zdrowia. W codziennej diecie najlepiej uwzględnić 7 porcji warzyw i owoców. Im większe spożycie wysokiej jakości produktów, tym ryzyko zachorowania na groźne choroby zmniejsza się. Zbyt mała podaż cennych dla zdrowa składników odżywczych może sprzyjać powstawaniu nowotworów złośliwych, chorób układu krążenia, Alzheimera, Parkinsona, a nawet depresji.

Czy warto jeść mrożone warzywa i owoce?

Najbardziej wartościowe dla zdrowia są sezonowe surowe warzywa i owoce. Jednak w okresie zimowym dobrze sprawdzą się też mrożonki. Wbrew pozorom mrożone owoce i warzywa są równie wartościowe dla organizmu, co świeże odpowiedniki. Prawidłowy proces mrożenia nie powoduje dużych strat składników odżywczych, np. strata witamin z grupy B wynosi ok. 10-20%. Proces mrożenia warzyw i owoców poprzedzany jest blanszowaniem – tego typu rodzaj obróbki cieplnej powoduje niszczenie części drobnoustrojów i zanieczyszczeń z żywności. Ponadto blanszowanie zapobiega pogorszeniu smaku i barwy produktów spożywczych. Jednak jakość i wartość odżywcza mrożonek może zależeć od sposobu rozmrażania. Zaleca się od razu przygotowywać produkty bez rozmrażania, ewentualnie pozostawić je w lodówce. Niestety rozmrażanie warzyw i owoców w temperaturze pokojowej sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego zawsze należy kierować się instrukcjami podanymi na opakowaniu. Całe szczęście obecnie mamy do wyboru bardzo dużo produktów mrożonych, zarówno osobno pakowane warzywa lub owoce, jak i mieszanki, z których można przygotować danie na szybko.

Materiał partnera

Sprawdź także

tunele mini

Domowa uprawa warzyw: jak poprawić plony?

Nic nie smakuje lepiej niż samodzielnie wyhodowane warzywa. Dlatego jeśli liczysz na obfite plony, powinieneś …