serce menopauza
Menopauza jest naturalnym procesem, na który przyjdzie kolej w życiu każdej kobiety. Nie jesteś go w stanie odwrócić. Możesz jednak otoczyć swój organizm szczególną troską – tak, aby zachować dobre zdrowie, pomimo zmian hormonalnych | fot.: materiał partnera

Jak dbać o serce w okresie menopauzy?

Okres menopauzy to trudny moment w życiu kobiety. Zawirowania hormonalne powodują wiele zmian, i to nie tylko związanych z ustaniem miesiączkowania. W tym czasie zwiększa się też ryzyko rozwoju chorób serca. Zobacz, dlaczego i sprawdź, jak się przed nim chronić.

Menopauza a choroby serca: jaki jest między nimi związek?

Czy wiesz, że menopauza może zwiększać ryzyko chorób serca? Jaki jest między nimi związek? Oto kilka kluczowych faktów.

  • Estrogeny, które są głównymi hormonami płciowymi u kobiet, odgrywają kluczową rolę w ochronie układu sercowo-naczyniowego. Przyczyniają się do utrzymania zdrowia naczyń krwionośnych i podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu, czyli HDL[1].
  • Poziom estrogenów drastycznie spada w okresie menopauzy, co może prowadzić do zaburzeń profilu lipidowego. Jest to głównie związane z obniżeniem poziomu estradiolu, jednego z estrogenów, który ma kluczowe znaczenie dla usuwania „złego” cholesterolu z krwi[2].

Badania wskazują, że stężenie „złego” cholesterolu LDL wzrasta u kobiet średnio o 2 mg/dl rocznie między 40. a 60. rokiem życia, co jest m.in. efektem spadku poziomu estrogenów[3]. Ten proces może z kolei prowadzić do dyslipidemii, co zwiększa ryzyko poważnych chorób kardiologiczno-naczyniowych, takich jak miażdżyca i choroba wieńcowa. Dlatego w tym okresie kobiety powinny szczególnie dbać o swoje serce.

Jak zadbać o serce w okresie menopauzy?

Menopauza jest naturalnym procesem, na który przyjdzie kolej w życiu każdej kobiety. Nie jesteś go w stanie odwrócić. Możesz jednak otoczyć swój organizm szczególną troską – tak, aby zachować dobre zdrowie, pomimo zmian hormonalnych. Oto co możesz zrobić.

Zwróć uwagę na to, co jesz

Wiesz już, że menopauza zwiększa ryzyko podniesienia się poziomu „złego” cholesterolu. Aby mu przeciwdziałać, wprowadź zdrowe zmiany do jadłospisu. Szczególną uwagę zwróć na to, ile i jakie tłuszcze spożywasz. Pamiętaj, że:

  • WHO rekomenduje, aby tłuszcze dostarczały najwyżej 30% energii dziennie; co najmniej 20% powinno pochodzić z tłuszczów nienasyconych, maksymalnie 10% z nasyconych, a tylko max. 1% z izomerów tłuszczów trans[4];
  • najbardziej szkodzą w nadmiarze tłuszcze nasycone (zawarte głównie w produktach zwierzęcych: mięsie, mleku i ich przetworach) oraz izomery trans (zawarte naturalnie m.in. w mięsie i mleku krowim, a także w żywności wysoko przetworzonej). Natomiast tłuszcze nienasycone (głównie roślinne, zawarte np. w olejach, orzechach, nasionach itp.) wspierają działania kardioprotekcyjne, w tym obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL[5].

Dlatego warto m.in.:

  • ograniczyć spożycie czerwonego mięsa – alternatywą dla niego mogą być np. chude mięso drobiowe, tłuste ryby morskie (bogate w nienasycone kwasy omega-3) czy nasiona roślin strączkowych;
  • ograniczyć spożycie tłustego nabiału, np. śmietan, tłustych twarogów, serów żółtych i pleśniowych – w zamian sięgaj po chudy nabiał, np. jogurty typu skyr, chudy twaróg itp.;
  • zamienić masło na miękką margarynę kubkową bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe – dobrym wyborem będzie np. taka zawierająca dodatkowo sterole roślinne, obniżające poziom cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g i zachowaniu zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej diety[6]. Zawiera je m.in. Optima Cardio;
  • spożywać więcej ryb morskich, np. łososia, tuńczyka, halibuta;
  • powiedzieć „nie” żywności wysoko przetworzonej, w tym fast foodom czy słodkim i słonym przekąskom.

Ponadto w Twojej diecie powinny królować warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste.

Ruszaj się na zdrowie

Ruch pomoże Ci utrzymać prawidłową sylwetkę. Poza tym jest jedną z kluczowych rekomendacji przy leczeniu dyslipidemii[7]. Ile aktywności potrzebujesz dla zdrowia? Wystarczy nawet ok. 180 minut średnio intensywnego ruchu tygodniowo. To oznacza 20-30 minut dziennie przeznaczone np. na marszobieg, nordic walking, jazdę na rowerze, pływanie, a nawet zabawę z wnukami. Wybierz taką formę „ćwiczeń”, która będzie dla Ciebie przyjemna – to klucz do utrzymania regularności!

Zadbaj o regularne badania

W okresie menopauzy bądź pod stałą opieką lekarza.

W pierwszej kolejności istotne są wizyty u ginekologa. Specjalista, w razie potrzeby, wdroży hormonalną terapię zastępczą[8]. To sposób na poradzenie sobie z uciążliwymi objawami przekwitu, a także na obniżenie ryzyka szybkiego rozwoju dyslipidemii[9].

Równie istotne są wizyty u lekarza rodzinnego – pod jego nadzorem monitoruj wyniki lipidogramu. Regularne oznaczanie stężenia lipidów, trójglicerydów i cholesterolu całkowitego we krwi pozwoli trzymać rękę na pulsie[10]. Dzięki temu, jeśli wyniki zaczną się robić niepokojące, będzie można szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Dbanie o serce w okresie menopauzy oznacza przede wszystkim prowadzenie zdrowego stylu życia. Zainspiruj się naszymi wskazówkami, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i jeszcze lepszym stanem zdrowia!

[1] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/171848,estrogeny

[2] https://www.termedia.pl/Dyslipidemia-menopauzalna-8211-patogeneza-i-leczenie,8,1502,1,1.html

[3] https://www.termedia.pl/Dyslipidemia-menopauzalna-8211-patogeneza-i-leczenie,8,1502,1,1.html

[4] https://www.who.int/news/item/17-07-2023-who-updates-guidelines-on-fats-and-carbohydrates

[5] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci

[6] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[7] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.4.2.

[8] https://www.termedia.pl/ginekologia/Hormonalna-terapia-zastepcza-nie-szkodzi,30180.html

[9] Stachowiak G., Zając A., Pertyński T., Zespół metaboliczny u kobiet w okresie menopauzy, [w:] Przegląd Menopauzalny 1/2009, s. 6-10.

[10] https://www.mp.pl/endokrynologia/wytyczne/265869,diagnostyka-i-leczenie-zaburzen-lipidowych-u-osob-z-zaburzeniami-endokrynnymi

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

Widok na home office z laptopem

Praca hybrydowa w czasie pandemii, czyli jak poradzić sobie ze stresem, związanym z mieszanym trybem pracy?

Ostatnie obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na całym świecie nie sprzyjają spokojowi ducha. Nawet …