wypiekanie
Słodkości nie zawierają witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego, natomiast zapewniają niezdrowe tłuszcze, cukier i są wysokokaloryczne | fot.: materiał partnera

Masz słabość do słodyczy? Zobacz, co można temu zaradzić

Ciasta, ciasteczka, czekolada, czekoladki, żelki, batony, cukierki, drożdżówki, lody… wśród słodyczy każdy ma swojego faworyta, do którego ma wyjątkową słabość. Słodycze są bardzo zdradliwe. To produkty łatwo dostępne, poręczne, często również niedrogie, a jednocześnie niezdrowe i uzależniające. Jak zatem przestać jeść słodycze lub znacznie ograniczyć ich spożywanie? Czy można je czymś zastąpić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Dlaczego warto zrezygnować ze słodyczy?

Słodycze charakteryzuje duża zawartość cukrów prostych, którego źródłem jest cukier i inne substancje, pod nazwami których się ukrywa. Oznacza, że nasz ulubiony niewielki 50 gramowy batonik może zawierać nawet 30 g cukru, czyli 6 łyżeczek! To bardzo dużo, szczególnie że takich małych batoników w ciągu dnia potrafimy zjeść nawet kilka. A cukier jest substancją uzależniającą – powoduje chwilowe podwyższenie poziomu serotoniny i dopaminy, czyli hormonów odpowiadających za uczucie szczęścia i pobudzenia. Nasz organizm z czasem przyzwyczaja się do pierwszych dawek cukru, z czasem potrzebując coraz większych. Wtedy właśnie zaczyna się uzależnienie.

Co więcej, poza cukrem słodycze mają niską wartość odżywczą, za to dostarczają tzw. pustych kalorii. Słodkości nie zawierają witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego, natomiast zapewniają niezdrowe tłuszcze, cukier i są wysokokaloryczne. Uczucie szczęścia i wzrost energii po ich spożyciu szybko mijają, pozostawiając nas sennymi i głodnymi.

Ponadto słodycze mają niekorzystny wpływ na ogólną kondycję organizmu. Spożywane w nadmiarze:

  • zwiększają ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości, 
  • mogą prowadzić do zaburzeń gospodarki węglowodanowej, skutkując do rozwojem insulinoodporności i cukrzycy typu II,
  • zwiększają ryzyko chorób serca – nadmiar cukrów prostych w codziennej diecie jest przyczyną większej śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych,
  • zwiększają ryzyko niedoborów składników odżywczych – brak zbilansowanej i zdrowej diety oraz zbyt duże spożycie słodyczy, może ograniczać spożycie produktów o wysokiej wartości odżywczej tj. warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych. Co więcej, częste podawanie słodyczy dzieciom od najmłodszych lat, prowadzić może do utrwalania się złych nawyków żywieniowych i rozwoju otyłości w przyszłości,
  • sprzyjają rozwojowi próchnicy i chorób szkliwa – cukier jest pożywką dla bakterii próchniczych, choroba rozwija się w wyniku niedostatecznej dbałości o higienę jamy ustnej.

Poznaj sposoby na ograniczenie spożywania słodyczy?

Oczywiście, cukrów nie da się w 100% z diety usunąć. Warto jednak ograniczać jego spożycie zastępując słodkie przekąski np. bakaliami lub owocami. A decydując się na zmiany nawyków żywieniowych, bardzo ważna jest wiedza na temat przyswajanych kalorii w ciągu dnia. Dzięki diecie pudełkowej komponowanej przez doświadczonego dietetyka, łatwo ustalić indywidualne dzienne zapotrzebowanie na kalorie.

Sprawdzić może się także metoda „małych kroków”. Polega ona na stopniowym zmniejszaniu ilości spożywanych słodyczy, która wymaga jednak dużej cierpliwości i samozaparcia. Ważne jest szukanie innych sposobów na sprawienie sobie przyjemności zamiast spożycia słodyczy np. w postaci nowego hobby, treningu, spaceru czy relaksującej muzyki.

Czym zastąpić słodycze przemysłowe?

WygodnaDieta.pl oferuje wiele fit zamienników słodyczy, które są pyszne i sycące, jednocześnie są także bezpieczne dla naszego zdrowia. Znaleźć można takie opcje, jak:

  • pudding chia z musem owocowym,
  • domowy budyń śmietankowy z sosem malinowym,
  • lekki jogurt bałkański z kardamonem i borówkami,
  • fit sernik z wiśniami, polewą czekoladową i płatkami migdałów,
  • batoniki zbożowe z migdałami, daktylami, miodem i żurawiną.

A także wiele innych pysznych i zdrowych słodyczy. Taka sycąca alternatywa, jaką proponuje catering dietetyczny to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu przejdzie nam ochota na podjadanie słodkich rzeczy i łatwiej będzie zgubić zbędne kilogramy.

Jeśli słodycze spożywamy sporadycznie – nic złego się nie dzieje. Jeśli natomiast nie wyobrażamy sobie dnia bez nich – to spory problem, który z czasem może się pogłębiać. Warto więc postawić na ograniczanie spożywania słodkości, na rzecz zdrowych zamienników. Wśród nich znaleźć mogą się np. świeże owoce, bakalie – orzechy czy gorzka czekolada o zawartości kakao powyżej 70%. I choć odstawienie cukru to proces, który wymaga czasu i samodyscypliny, z pewnością organizm odwdzięczy się nam dobrym samopoczuciem, a w dalszej perspektywie również dobrym zdrowiem.

Materiał partnera

Sprawdź także

warzywa i owoce

Dlaczego warzywa i owoce powinny być podstawą diety?

Warzywa i owoce znajdują się u podstaw Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Jeszcze do …