kobieta na macie
Jeśli wybierasz dietę wegetariańską lub wegańską, upewnij się, że dostarczasz swojemu organizmowi wystarczającej ilości białka, żelaza i witaminy B12 | fot.: stock.adobe.com

Odżywianie dla osób ćwiczących jogę

Joga to praktyka, która obejmuje holistyczne podejście do zdrowia i wellness. Co jesz, ma wpływ nie tylko na twoje ciało, ale także na umysł. Poniżej znajdują się wskazówki, które mogą pomóc Ci zoptymalizować swoją dietę na podstawie twojej praktyki jogi:

Dieta wegetariańska, wegańska czy wszechstronna

Joga promuje „ahimsę” tłumaczoną jako „współczucie„, „niestosowanie przemocy„, co dla joginów może być wskazówką do stosowania wegetarianizmu lub weganizmu. I choć sama idea jest oczywiście słuszna, to jednak jest powiązana z indywidualną ścieżką rozwoju. Nie ma jednej „diety jogi” – to, co jesz, zależy od twoich indywidualnych potrzeb, wartości i przekonań. Ważne, żeby nie „zaśmiecać” swojego ciała pożywieniem, które nam nie służy, jeść uważnie i z zachowaniem umiaru.

Jeśli wybierasz dietę wegetariańską lub wegańską, upewnij się, że dostarczasz swojemu organizmowi wystarczającej ilości białka, żelaza i witaminy B12, które mogą być trudne do zbilansowania w przypadku diety bez produktów odzwierzęcych. W każdym przypadku, twoja dieta powinna być zrównoważona i zróżnicowana, dostarczając wszystkich niezbędnych makroskładników i mikroskładników. Pamiętaj, że należy stosować kryterium indywidualnego samopoczucia na danej diecie, ale także kontrolować stan zdrowia w porozumieniu z zaufanym lekarzem medycyny konwencjonalnej.

joga odżywianie
Ważne, żeby nie „zaśmiecać” swojego ciała pożywieniem, które nam nie służy, jeść uważnie i z zachowaniem umiaru | fot.: stock.adobe.com

Zrównoważona dieta

Dąż do zrównoważonej diety, która zawiera wszystkie potrzebne makroskładniki: białka, tłuszcze i węglowodany. Proporcje makroskładników warto ustalić z dietetykiem lub lekarzem, niemniej złotym środkiem bywa założenie maksymalnej ilości białka na poziomie maksymalnie 2g na kilogram ciała, około 20% tłuszczu, reszty zaś – przeznaczenie na energię pochodzącą z węglowodanów. Unikaj przetworzonych pokarmów na rzecz naturalnych i pełnych produktów, które dostarczają organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.

Białko

Białko jest kluczowym składnikiem odżywczym dla osób aktywnych fizycznie. Pomaga w budowaniu i naprawie mięśni. Źródła białka to na przykład: rośliny strączkowe, nasiona, orzechy, jajka, chude mięso.

Zdrowe tłuszcze

Tłuszcze są ważne dla zdrowia mózgu i produkcji hormonów. Wybieraj zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, orzechy, nasiona, oliwa z oliwek i ryby bogate w tłuszcz.

Węglowodany

Węglowodany dostarczają energii do ćwiczeń. Wybieraj węglowodany złożone, takie jak pełne ziarna, owoce i warzywa, które są również źródłem błonnika.

Jedzenie przed praktyką

Zasadniczo, unikaj jedzenia na 1-2 godziny przed praktyką jogi. Joga często obejmuje skręty i pozycje odwrócone, które mogą być niewygodne, jeśli twój żołądek jest pełny. Jeżeli musisz coś zjeść przed praktyką, wybierz lekki przekąski, takie jak orzechy, owoce lub jogurt. Unikaj pokarmów ciężkostrawnych lub tłustych. Nie wybieraj mlecznej czekolady i słodyczy – mogą być obciążające, a wahania poziomu cukru w konsekwencji powodować senność i ociężałość.

Jedzenie po praktyce

Po praktyce jogi, twoje ciało potrzebuje odżywienia, aby się zregenerować. Wybieraj pokarmy stosunkowo bogate w białko, które pomogą w naprawie i odbudowie mięśni. Dobrymi opcjami są na przykład smoothie białkowe z płatkami owsianymi i bananem, miseczka quinoa z warzywami, serek wiejski z warzywami lub jajko na twardo. Ale pamiętaj, aby nie przeciążać układu pokarmowego – jedz umiarkowane porcje.

woda podczas jogi
Joga promuje świadomość ciała i umysłu, co można przenieść na praktyki odżywiania | fot.: stock.adobe.com

Praktyka świadomego odżywiania

Joga promuje świadomość ciała i umysłu, co można przenieść na praktyki odżywiania. Zwracaj uwagę na sygnały wysyłane przez ciało, jedz powoli i z uwagą, doceniając każdy kęs. Nie jedz przed telewizorem czy komputerem/smartfonem. Łatwo wówczas stracić kontrolę nad wielkością porcji. Komponuj posiłki tak, aby cieszyły oko i dawały przyjemność jedzenia: dodawaj do swoich posiłków na przykład orzechy i pestki, które wspaniale chrupią, balansuj smaki, dodawaj przyprawy, łącz tekstury, stawiaj na sezonowo dostępne produkty, najlepiej lokalne. Dzięki temu jedzenie przyniesie sporo radości, ale jednocześnie będzie miało walor prozdrowotny.

Świadomość i intuicja

Joga promuje świadomość ciała, co można zastosować do odżywiania. Słuchaj sygnałów wysyłanych przez swoje ciało. Jeśli jesteś głodny, jedz. Jeśli jesteś pełny, przestań jeść. Zamiast trzymać się rygorystycznej diety, spróbuj jeść intuicyjnie, zwracając uwagę na to, jak różne pokarmy wpływają na twoje ciało i samopoczucie. Jeśli zależy ci na redukcji masy ciała przy okazji praktyki – zwróć uwagę przede wszystkim na obwody ciała zamiast na kilogramy.

joga woda
Pij dużo wody w ciągu dnia, co pozwoli na prawidłowe działanie procesów metabolicznych | fot.: stock.adobe.com

Utrzymanie nawodnienia

Nawadnianie jest kluczowe, zwłaszcza po praktyce jogi. Pij dużo wody w ciągu dnia, co pozwoli na prawidłowe działanie procesów metabolicznych. Unikaj słodzonych napojów, napojów pobudzających z kofeiną i produktów zawierających cukier. Pamiętaj, że podczas samej praktyki unikamy picia.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny i może potrzebować indywidualnego podejścia do odżywiania. Zawsze jest dobrze skonsultować wszelkie zmiany w diecie z dietetykiem lub lekarzem.

REdo

Sprawdź także

joga rozciąganie

Różne rodzaje jogi – w jakim stylu praktykować?

Joga staje się coraz popularniejsza w Polsce. Jednak gdy laik wgłębi się w temat, okazuje …