Przegląd najciekawszych aplikacji ciążowych | fot.: Fotolia

Smart mama, czyli przegląd aplikacji ciążowych

Pierwsza ciąża to dla kobiety jedna wielka niewiadoma. Na dodatek często jest źródłem ambiwalentnych uczuć – radość i szczęście miesza się ze strachem i poczuciem zagubienia. W tym czasie przyszła mama potrzebuje wsparcia, rady, kogoś, kto rozwieje jej obawy. Kogoś… a może czegoś? Poniżej prezentujemy kilka aplikacji na telefon, które mogą stać się takim właśnie ciążowym pomocnikiem.

Nasza ciąża

Na początek aplikacja prosi o podanie daty ostatniej miesiączki. Po jej zatwierdzeniu na ekranie pojawia się rozczulająco-urocze zdjęcie dziecięcej stópki.

Poza tym podane są następujące dane: aktualna waga dziecka, jego rozmiar w centymetrach, data porodu, bieżący tydzień ciąży i ilość dni do porodu. I na tym koniec.

Jeśli więc przyszła mama zdobyła informacje na temat ciąży i tego co się z nią dzieje z innych źródeł, a potrzebuje czegoś w rodzaju licznika odmierzającego czas do wielkiego dnia, to ta, prosta, przejrzysta aplikacja, będzie dla niej idealna.

Będę mamą – kalendarz ciąży Falvit

Pierwszy krok, jaki należy poczynić, żeby mieć możliwość korzystania z kalendarza ciąży, to wprowadzenie przewidywanej daty porodu (bądź ostatniej miesiączki, jeśli porodu nie jest jeszcze znana). Potem już w pełni można korzystać z szerokiego wachlarza informacji i opcji dostępnych w aplikacji.  Notatnik pozwala na zapisywanie spostrzeżeń, wagi, ale przede wszystkim – daje możliwość zamieszczania zdjęć rosnącego brzucha. Po zamieszczeniu minimum 5, aplikacja umożliwia wygenerowanie filmu/pokazu slajdów z przebiegu ciąży.

Ważne, szczególnie dla kobiet w pierwszej ciąży, są listy spraw do załatwienia, rzeczy do kupienia i zabrania do szpitala:

 • badania – rozpisane badania na każdy tydzień ciąży, z funkcją przypominania, kiedy należy je wykonać
 • odżywanie – rozpiska tego, co warto jeść, a czego lepiej unikać
 • uroda – podzielona na działy: „bądź piękna w ciąży”, „nie bój się ruchu”, „wzmocnij naczynka”, „dbaj o piersi”, „dbaj o włosy”
 • ćwiczenia – spis prostych ćwiczeń opartych na elementach jogi
 • encyklopedia imion – z podziałem na imiona dla chłopca i dla dziewczynki
 • lista rzeczy do szpitala – dla mamy, dla dziecka, dokumenty
 • jest też oczywiście reklama produktu Falvit mama, w której producent tłumaczy, dlaczego warto sięgnąć właśnie po ten suplement

Warto także wspomnieć o dość istotnej sekcji: Moja ciąża, w której sprawdzić można na jakim etapie rozwoju jest dziecko oraz co zmienia się w organizmie przyszłej mamy.

Generalnie aplikacja jest dość prosta w obsłudze i ma wszystkie najpotrzebniejsze opcje. Dobra jako forma kalendarza i notatnika. Jeśli chodzi o zaś o informacje, to raczej można ją traktować jako inspirację nadającą kierunek w poszukiwaniach, niż ich pełne źródło.

Moja ciąża

Jak w większości tego typu aplikacji, na początek trzeba podać planowaną datę porodu lub datę ostatniej miesiączki.

W górze ekranu widnieje pasek menu głównego, na którym zamieszczono informacje o tym, jak zmienia się ciało mamy i dziecka w każdym kolejnym tygodniu („Kalendarz ciąży”), wykres optymalnej dla kobiety wagi z nałożoną linią aktualnej masy ciała („Kontrola wagi”) oraz rozpiskę ćwiczeń, które można bezpiecznie wykonywać w stanie błogosławionym. Twórcy pomyśleli również o liście rzeczy, które trzeba zabrać do szpitala dla siebie i noworodka („Wyprawka”), a których przez przedporodowe roztargnienie można zapomnieć. Zakładka „Skurcze”, pozwala na mierzenie częstotliwości ich trwania. Trzeba tylko mieć przy sobie smartfon przez cały czas, by w trakcie kluczowego momentu przytrzymać palec w wyznaczonym miejscu na ekranie. Ta sama zasada działa w przypadku monitorowania ruchów malucha, jednak te, jak przypomina apka, można zacząć około 20. tygodnia ciąży.

W menu zamieszczono również funkcję fotografowania, która pozwala zapisać historię ciąży w obrazkach. Po 9 miesiącach aplikacja z zebranych zdjęć wygeneruje film ukazujący stadia rozwoju malucha z zewnątrz.

Ciąża – Sprout

Producent określa ją jako „najlepszą spersonalizowaną aplikację dla kobiet w ciąży”. Dlaczego? Bo w Sprout zamieszczono szczegółowe informacje, opracowane przez lekarzy i przyszłe matki. Jej ogromną zaletą są oszałamiające i szczegółowo zaprojektowane ilustracje rozwoju płodu. Aplikacja jest zindywidualizowana: na początku prosi o podanie płci i imienia dziecka. Udostępnia:

 • interaktywny wykres ciążowy, dzięki któremu można śledzić cotygodniowe postępy w rozwoju dziecka
 • porady lekarza dla danego tygodnia ciąży
 • kalendarz wizyt lekarskich, w którym można ustawić przypomnienie, pytania do lekarza, uwagi do przejrzenia po wizycie
 • listę zadań związanych z ciążą
 • listę rzeczy do torby szpitalnej – dla mamy, dziecka oraz dokumenty
 • listę zakupów dla dziecka – do przewożenia, noszenia, pokoju
 • kontroler masy ciała
 • licznik kopnięć dziecka
 • licznik skurczów

Osoby, które chcą podzielić się informacjami o postępach ciąży z bliskimi, mogą to zrobić za pośrednictwem Facebooka lub maila.

Generalnie aplika oferuje nam wiele ciekawych opcji. Odrobinę brak w niej obszerniejszego opisu tego, co się dzieje z dzieckiem. Sprawdzi się jednak doskonale jako organizator.

Moja ciąża z eDziecko.pl

Aplikacja ciążowa eDziecka, stworzona została pod merytoryczną opieką ginekologa-położnika, dr Grzegorza Południewskiego. Jest mocno spersonalizowana – na początku prosi o podanie imienia przyszłej mamy i wyświetlając informację o rozwoju dziecka zwraca się do niej bezpośrednio.  Jest to chyba najbardziej obszerna w informacje i porady apka na rynku.

Treści w niej przedstawione są wyczerpujące i rzeczowe, a także podane w bardzo przystępny sposób.

Ma funkcję przypominania o badaniach, które powinny być wykonane w odpowiednim tygodniu ciąży. Radzi czy i jak ciężarna powinna zweryfikować swoją dietę, np. czego unikać. Informuje także, jakie warunki trzeba spełnić starając się o becikowe po urodzeniu dziecka. Aplikacja jest urozmaicona o filmy wideo i zdjęcia, które dodatkowo wyjaśniają wiele potencjalnych wątpliwości.

W aplikacji dostępne są także:

 • kalkulator wagi – jeśli waga jest poniżej lub powyżej normy pojawia się alert mówiący o wypadnięciu z przewidywanych widełek wagowych
 • terminarz – w którym zapisać można przyszłe wizyty, a także uwagi oraz włączyć przypomnienie o zbliżającej się wizycie, a także innych ważnych terminach

Dodatkowe plusy aplikacji to intuicyjność i praca także w trybie offline.

MGR

Sprawdź także

aplikacje do uprawy roślin

Technologia w ogrodnictwie: Inteligentne systemy do pielęgnacji roślin

Technologia zdecydowanie zmienia oblicze ogrodnictwa, wprowadzając innowacje, które pomagają zarówno amatorskim ogrodnikom, jak i profesjonalistom …