Mindhunter
Serialowa postać Holdena Forda, młodego, wrażliwego i niezwykle błyskotliwego agenta FBI została stworzona przez twórców Mindhuntera, jednak jej pierwowzorem jest prawdziwy reformator kryminalistyki, John Douglas | fot.: Netflix

Mindhunter – co decyduje o szczególnej popularności tego serialu? Co z 3 sezonem?

Mindhunter to serial produkcji Netflixa, który luźno nawiązuje do życia i działalności Johna Douglasa, pierwszego profilera FBI. Do tej pory powstały dwa sezony tego niezwykle popularnego serialu. Każdy z nich został wyreżyserowany i wyprodukowany przez Davida Finchera. Co decyduje o niezwykłej popularności tego serialu i czy możemy spodziewać się kolejnych sezonów?

Oryginalna fabuła oparta na prawdziwej historii

Serialowa postać Holdena Forda, młodego, wrażliwego i niezwykle błyskotliwego agenta FBI została stworzona przez twórców Mindhuntera, jednak jej pierwowzorem jest prawdziwy reformator kryminalistyki, John Douglas. Jest to człowiek, który jako jeden z pierwszych na poważnie zajął się możliwością profilowania sylwetek seryjnych morderców za pomocą gromadzenia specyficznych dla nich zachowań i cech psychologicznych. Wydana w ostatnich latach biograficzna książka Douglasa, w której opisuje on nie tylko swoje życie, ale także proces tworzenia w FBI  jednostki tropiącej seryjnych morderców posłużyła Davidowi Fincherowi do stworzenia jednego z najbardziej fascynujących seriali kryminalnych ostatnich czasów. Chociaż Holden jest tylko luźnym nawiązaniem do Douglasa, wiele jego cech oraz wydarzeń z życia posłużyło jako baza do serialu, mamy więc pewność, że widziane na ekranie historie mają oparcie w prawdziwym życiu. Sylwetki zbrodniarzy i badane sprawy można po obejrzeniu serialu dokładnie przeanalizować w internecie.

Co decyduje o popularności Mindhuntera?

Przede wszystkim doskonały scenariusz i świetnie zarysowane figury bohaterów. David Fincher, znany między innymi z takich filmów jak „Zodiak” buduje na ekranie spójną i charakterystyczną narrację, która podparta jest doskonałym aktorstwem.Znany do tej pory głównie z musicali Jonathan Groff w roli głównego bohatera wypada nadzwyczaj dobrze. Jednak nie tylko pierwszoplanowi aktorzy dają z siebie wszystko.  Doskonała rola Camerona Brittona, który stworzył postać Eda Kempera, jednego z seryjnych morderców, z którymi pracowali główni bohaterowie z pewnością przejdzie do historii telewizji. Niebagatelne znaczenie ma także fakt, że prezentowane na ekranie sprawy wydarzyły się naprawdę, a seryjni mordercy, którzy pojawiają się w serialu są dokładnie odwzorowanymi postaciami istniejących przestępców. Istotna jest także formuła serialu – poza klasycznym rozwiązywaniem zagadek kryminalnych Mindhunter przedstawia także psychologiczne zabiegi, które pozwalają lepiej poznać psychikę największych zbrodniarzy XX wieku. W ten sposób serial nie tylko wpisuje się w najlepsze tradycje gatunku, ale także dodaje od siebie coś nowego i świeżego.

Czy będzie trzeci sezon?

Netflix jeszcze nie wydał oficjalnej decyzji dotyczącej przedłużenia Mindhuntera na kolejny sezon. Na razie analizowane są wyniki oglądalności, więc możemy spodziewać się, że decyzja niebawem zostanie ogłoszona. Twórcy serialu zdradzili jednak, że historia rozpisana jest przynajmniej na pięć sezonów, możemy mieć więc pewność, że pomysłów na kolejne nie zabraknie.

MDZ

Sprawdź także

Broad Peak Netflix

Broad Peak – poruszająca historia Macieja Berbeki w reżyserii Leszka Dawida

Broad Peak to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, należącego …