Plac świętego Piotra w Rzymie, Watykanie
Całe terytorium państwa watykańskiego od trzech stron otoczone jest murami. Znajduje się tu zespół pałacowo-kościelny z Bazyliką świętego Piotra, placem św. Piotra (na zdjęciu), pałacem oraz wiele gmachów galerii, muzeów i budynków administracyjnych | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze państwa-miasta

Miasto-państwo było w historii powszechnym zjawiskiem. Takie formacje polityczno-społeczne były szeroko rozpowszechnione w starożytności, w średniowiecznej Europie i Ameryce, jeszcze zanim przybyli tam Europejczycy. W naszych czasach takie miasta są rzadkością. 

Watykan – najmniejsze państwo świata

Najmniejsze z państw-miast znajduje się niemal w centrum Rzymu. Watykan zajmuje na mapie niewiele ponad czterysta tysięcy metrów kwadratowych i stanowi centrum myśli katolickiej całego świata. Jeszcze przed stuleciem państwo to zajmowało znacznie większe terytorium, ale po likwidacji Państwa Kościelnego przez Królestwo Włoskie skoncentrowało się ono na Wzgórzu Watykańskim. Prawie cała ludność tego państwa to duchowni Kościoła katolickiego, z wyjątkiem gwardii szwajcarskiej i kilkudziesięciu świeckich.

  • Watykan jest jedynym państwem na świecie, które utrzymuje się z datków. Na dochód budżetu tego kraju składają się tylko dwie pozycje: darowizny od katolików i ofiary turystów, którzy masowo odwiedzają to miasto-państwo, aby zobaczyć jego liczne atrakcje i zabytki. 

Zabytki i spuścizna kulturalna 

Watykan to wyjątkowe miasto-muzeum, w którym niemal na każdym kroku spotkać można wybitne dzieła architektury i kultury mistrzów żyjących w wielowiekowej historii Watykanu. Centrum Watykanu stanowi okrągły plac, na którym znajduje się perła państwa, katedra św. Piotra. Początek budowy katedry datuje się na rok 324, a obecną formę uzyskała w XVI-XVII. Teren otoczony jest najpiękniejszymi kolumnami doryckimi, których szczyty wieńczą posągi 140 świętych i męczenników kościoła. Ogromnym skarbem Watykanu jest Pinakoteka. W 15 salach Pinakoteki zgromadzono bezcenne płótna, w tym:

  • „Złożenie do grobu” – dzieło Caravaggia,
  • „Narodziny Chrystusa”,
  • „Wesele Najświętszej Maryi Panny i „Wejście do świątyni Najświętszej Maryi Panny” Rafaela,
  • „Święty Sebastian” Tycjana.

Monako – kasyno Europy 

Monaco zachód słońca
Monako znane jest przede wszystkim dzięki kasynu znajdującemu się w Monte Carlo | fot.: stock.adobe.com

Drugie co do wielkości miasto-państwo położone jest na południu Europy. Powierzchnia Księstwa Monako to nieco ponad dwa kilometry kwadratowe. To państwo-miasto zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem gęstości zaludnienia. Monako znane jest przede wszystkim dzięki kasynu znajdującemu się w Monte Carlo. Monte Carlo to jednocześnie największy region Monako. Biznes hazardowy jest jednym z głównych źródeł dochodów państwa Monako.

  • Ciekawostką jest także fakt, że w Monte Carlo odbywa się jeden z etapów słynnych na całym świecie wyścigów Formuły 1. 
  • Równie interesujące jest to, że w tak gęsto zaludnionym państwie tylko dwadzieścia procent mieszkańców to obywatele. Pozostałe osiemdziesiąt procent to goście, gdyż tylko goście mogą obstawiać w kasynie, podczas gdy obywatelom zabraniają tego przepisy. 

Singapur 

Panorama Singapuru
Singapur to imponujące miasto, do którego można się dość łatwo dostać z Polski | fot.: StockAdobe.com

W porównaniu do innych miast-państw Singapur jest ogromny. Państwo to położone jest na sześćdziesięciu trzech wyspach i zajmuje łączną powierzchnię ponad siedmiuset kilometrów kwadratowych. Powierzchnia Singapuru sukcesywnie zwiększa się w wyniku rekultywacji terenu, mimo to w rankingu najgęściej zaludnionych krajów, miasto-państwo zajmuje miejsce w czołówce.

Singapur charakteryzuje niezwykle surowe prawo, co przyczyniło się do wyeliminowania przestępczości prawie do zera. System kar i grzywien w Singapurze jest nie tylko bardzo surowy, ale i specyficzny. Za naruszenie zakazu palenia czy wyrzucania śmieci w miejscu publicznym przewidziane są znaczne grzywny, a za poważne przestępstwa nawet kara śmierci. Co ciekawe, przepisy dotyczą również turystów, bez względu na to, z jakiego kraju pochodzi gwałciciel czy niepokorny palacz i tak dosięgnie go surowa singapurska Temida.

AKO

Sprawdź także

Singapur

Wypoczynek i zwiedzanie świata w jednej podróży – egzotyczne wakacje z Unique Moments

Każdy odkrywca podczas swoich podroży pragnie zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc. Teraz to możliwe! Zobacz …