Bazylika św. Piotra na Watykanie nocą
Bazylika św. Piotra na Watykanie została zbudowana w latach 1506–1626 na placu św. Piotra na Watykanie. To drugi co do wielkości kościół na świecie | fot.: stock.adobe.com

Watykan – co warto o nim wiedzieć

Bez względu na wiarę, znaczenie kościoła katolickiego na przestrzeni dziejów jest niezaprzeczalne. Z tego powodu Watykan, jako siedziba tej instytucji, jest obowiązkowym przystankiem dla tych, którzy poszukują skarbów kultury.

Mały kraj o dużym znaczeniu

Watykan jest miastem-państwem położonym w sercu Rzymu. Aby przyswoić sobie wymiary Watykanu, należy pomyśleć, że jest to najmniejsze państwo na świecie. Ma tylko 0,44 km², a w jego murach mieszka zaledwie około 800 osób. Watykan jest znany na całym świecie jako Stolica Apostolska. Jej niepodległość względem Włoch ogłoszono 11 lutego 1929 roku na mocy traktatu laterańskiego. Watykan, choć jest tak małym państwem, ma swój hymn i swoją flagę. Na tak ograniczonej przestrzeni znajduje się oficjalna rezydencja papieża, Pałac Apostolski. Obecny Papież – Franciszek zrezygnował jednak z zamieszkania w apartamentach papieskich w Pałacu Apostolskim, gdzie mieszkali jego poprzednicy.

Atrakcje turystyczne

W Watykanie znajdują się trzy główne atrakcje: Plac Świętego Piotra, Bazylika Świętego Piotra i Muzea Watykańskie, w których mieści się Kaplica Sykstyńska. Zabrania się wchodzenia tu w czapkach, szortach, spódnicach i sukienkach sięgających powyżej kolan oraz z odsłoniętymi ramionami. Nie ryzykuj, bo szanse, że nie zostaniesz wpuszczony do środka, są ogromne. Dla pewności zaleca się noszenie w torbie chusty do ewentualnego okrycia ciała. Warto też zarezerwować bilety wstępu online z wyprzedzeniem, ponieważ kolejki do kas są ogromne i istnieje ryzyko braku wejściówek. Muzea Watykańskie sprzedają 80 procent biletów przez internet.

muzea watykańskie rzym watykan
Muzea Watykańskie powstały ze zbiorów dzieł sztuki kolekcjonowanych przez poszczególnych papieży | fot.: stock.adobe.com

O ile poza sezonem można zaryzykować i stanąć w kolejce, o tyle w miesiącach wiosennych, letnich i jesiennych na pewno natrafimy na tłumy turystów. W Muzeum Watykańskim mieści się jedna z największych kolekcji dzieł sztuki na świecie: jest ich około 70 tysięcy, a tylko 20 tysięcy jest udostępnionych publicznie. Sufit Kaplicy Sykstyńskiej jest jednym z najbardziej podziwianych obrazów na świecie.

Schody w Muzeum Watykańskim
Muzea Watykańskie zawierają obecnie najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. Na zdjęciu schody w Muzeum Watykańskim | fot.: stock.adobe.com

Ciekawostki

Przed zajęciem Watykanu, papieże mieszkali w Pałacu na Lateranie, również mieszczącym się w Rzymie. Zmieniło się to w 1309 roku, kiedy zaczęli dowodzić kościołem katolickim w Awinion we Francji, gdzie pozostali do 1377 roku (było siedmiu papieży z tego okresu). Gdy tylko rząd biskupi powrócił do Rzymu, stary pałac został zniszczony przez pożar, a Watykan stał się siedzibą Kościoła. Watykan jest to jedyny kraj, który został w całości uznany przez UNESCO za obiekt światowego dziedzictwa. Tytuł ten został przyznany Stolicy Apostolskiej w 1984 roku.

Stworzenie Adama fresk Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie
Stworzenie Adama to najsłynniejszy fresk autorstwa Michała Anioła, ukończony około 1511 roku, znajdujący się w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie | fot.: stock.adobe.com
Urodzenie się w Watykanie nie gwarantuje nikomu obywatelstwa. W tym celu konieczne jest podjęcie pracy w mieście-państwie, którą wykonują praktycznie tylko kardynałowie i rycerze Gwardii Szwajcarskiej. A jeśli któryś z nich straci posadę, straci także obywatelstwo… Gwardia Szwajcarska, która chroni papieża, została założona w 1506 roku przez Juliusza II. Aby być jej częścią, trzeba spełnić szereg warunków. Należy być samotnym mężczyzną wyznania katolickiego, mieć co najmniej 1,74 m wzrostu i mieć od 19 do 30 lat.
Plac świętego Piotra w Rzymie, Watykanie
Całe terytorium państwa watykańskiego od trzech stron otoczone jest murami. Znajduje się tu zespół pałacowo-kościelny z Bazyliką świętego Piotra, placem św. Piotra (na zdjęciu), pałacem oraz wiele gmachów galerii, muzeów i budynków administracyjnych | fot.: stock.adobe.com

Średnio mieszkańcy Watykanu spożywają 54,26 litra wina rocznie, co stanowi wiodącą pozycję wśród największych konsumentów na jednego mieszkańca na świecie. W rzeczywistości duża część tego trunku jest wykorzystywana podczas mszy w kościołach.

Pomimo małego terytorium, potrzeba co najmniej jednego dnia, aby poznać cały Watykan. W samym Muzeum można spędzić mnóstwo czasu. Trzeba też liczyć się z tłokiem i wszechobecnymi kolejkami.

DGŁ

Sprawdź także

Bari Vecchia

Włoskie miasto Bari – coraz popularniejsze wśród turystów

Bari jest miastem położonym w południowej części Włoch, praktycznie na obcasie włoskiego buta (południe Włoch …