woda gazowana
W większości przypadków saturatory mają niewielką wagę i wymiary | fot.: materiał partnera

Czy woda gazowana może być eko? Tak, sprawdź jak

Saturator to specjalne urządzenie, które pozwala nasycić gatunki dwutlenkiem węgla. Cały ten proces odbywa się za pomocą pompy pod ciśnieniem.

Saturator do wody: jak to działa?

Wysokiej jakości sprzęt powinien charakteryzować się dużą mocą i doskonałą wydajnością, ale jednocześnie zużywać niewielką ilość energii elektrycznej. Za pomocą takiego sprzętu można zapewnić jakość nasycenia wody pitnej gazem CO2. Zwróć uwagę, że saturatory są w stanie działać, nawet jeśli temperatura dopływającej wody wzrośnie. W saturatorach stosuje się dysze strumieniowe, które zwiększają ich charakterystyczne właściwości jakościowe. Nasycona woda, jak pokazuje praktyka, nie jest w stanie stracić swojej jakości i nawet przy otwartym naczyniu jest w stanie pozostać nasycona 24 godziny na dobę. Saturatory są bardzo łatwe w instalacji i obsłudze, co można uznać za jedną z głównych zalet sprzętu. Bardziej zaawansowane wersje mogą działać w trybie automatycznym.

W większości przypadków saturatory mają niewielką wagę i wymiary. W razie potrzeby do tych urządzeń można podłączyć ręczne wersje napełniarek, a cały proces nasycania napojów można przeprowadzić mechanicznie. Instalacja mechaniczna nie wymaga dużej konserwacji i jest łatwa do czyszczenia. Saturatory są niezawodne i trwałe. Woda gazowa saturatora jest świeża i orzeźwiająca.

Gazowanie wody to proces nasycania jej dwutlenkiem węgla.

Saturator to zespół urządzeń zamkniętych w jednej powłoce, która chłodzi wodę i nasyca ją gazem. Tajemnica nasycenia wody dwutlenkiem węgla rozgrywa się w sercu saturatora – karbonizatorze. Jest to metalowy pojemnik wykonany ze stali nierdzewnej o jakości spożywczej, do którego wtryskiwana jest woda pod ciśnieniem (analogicznie do wtryskiwacza samochodowego) oraz dostarczany jest gaz CO 2. Dlatego z reguły obok saturatora znajduje się butla z dwutlenkiem węgla i butelka zwykłej wody lub jest on podłączony do wodociągu.

Ogromne znaczenie ma objętość karbonizatora i materiał, z którego jest wykonany. Małe plastikowe karbonizatory nie poradzą sobie z dużym przepływem ludzi. Aby woda mogła płynąć ze źródła do saturatora potrzebna jest pompa wysokociśnieniowa z silnikiem elektrycznym. Aby woda była dobrze nagazowana, musi być zimna. Aby zapewnić przepływ zimnej wody w saturatorze, zainstalowano agregat chłodniczy – kompresor, taki sam jak w domowych lodówkach. Im mocniejsza sprężarka, tym zimniejsza jest woda. To jednak nie wystarczy do wydajnego i ciągłego chłodzenia wody. Na stopień gazowania i chłodzenia wodą ma również wpływ temperatura otoczenia.

Jedno urządzenie zamiast kilogramów plastikowych śmieci

Nasycenie wody i napojów dwutlenkiem węgla następuje według technologii molekularnego rozpuszczania gazów w cieczach z uzyskaniem nasycenia w butelce do 6 frakcji objętościowych (v/v ) CO2 lub 13,79 gramów CO2 na 1 litr. Jakość rozpuszczenia CO2 osiąga graniczne stężenie równowagowe (OEC), czyli fizyczną granicę rozpuszczania CO2 w cieczach zgodnie z teoretycznym prawem Henry’ego. Bąbelki są wyraźnie drobno rozproszone, musowanie jest miękkie, mrowiące, przypominające musowanie w kieliszku szampana. Gaz pozostaje w butelce nawet po wielu otwarciach korka. Sprawność saturatora CO2 wynosi ponad 95% (wydajność CO2,%).

Najbardziej zaawansowane modele mieszalników-saturatorów i karbonizatorów wyposażone są w przepływomierze masowe gazu i syropu, przepływomierz elektromagnetyczny wody, system zaworów regulacyjnych, przyrządy, czujniki, wymiennik ciepła czy pompy dozujące. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej. Uszczelki wykonane są z PTFE, VMQ lub Vitonu. Komponenty i materiały spełniają normy oraz pomagają utrzymać najwyższy stan sanitarny produktu w procesie przygotowywania napojów gazowanych i wody.

Saturatory do wody gazowanej firmy Aarke

Od lat Aarke projektuje najwyższej jakości akcesoria do domu, z myślą o usprawnieniu codziennych czynności. Aarke łączy w sobie najwyższą jakość, najwyższej jakości materiały i unikalne podejście do projektowania. Jednym ze sztandarowych produktów firmy są saturatory. Saturatory do wody gazowanej firmy Aarke dostępne w ofercie sklepu: https://oxyshop.pl/aarke/

To Aarke wyprodukowało pierwszy na świecie syfon do karbonizacji z korpusem ze stali nierdzewnej. Każdy saturator pomimo swojej kompaktowej budowy posiada unikalny system trzech niezależnych zaworów bezpieczeństwa zapewniających bezpieczne użytkowanie urządzenia. Dźwignia dozownika sody automatycznie uwalnia powietrze z butelki. Wystarczy nacisnąć i przytrzymać dźwignię, aż usłyszysz brzęczący dźwięk, a następnie zwolnić dźwignię i odkręć butelkę z syfonu.

Materiał partnera