Mieszkanie od developera
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z wieloma obawami. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? O tym musisz pamiętać!

Mieszkania deweloperskie cieszą się ogromną popularnością. Trudno się dziwić – w wielu przypadkach rata kredytu jest porównywalna z kosztem wynajmu. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się jednak z wieloma obawami. Jak sprawdzić, czy deweloper jest uczciwy? Co zrobić, gdy podczas odbioru mieszkania nie wszystko będzie tak jak w umowie?

Pierwsze kroki do własnego m4

Analizując swoje możliwości i potrzeby, nie bój się wybiegać myślami w przyszłość. Zastanów się, co na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat będzie dla Ciebie i Twojej rodziny najważniejsze – dobrze rozwinięta infrastruktura, dostęp do komunikacji miejskiej, a może własny ogródek i bliskość terenów zielonych? Przeanalizuj także, ile zajmie Ci dojazd do pracy, a Twoim dzieciom droga do szkoły.

Weź dewelopera pod lupę! Zbadaj przeszłość firmy, z którą planujesz podpisać umowę – sprawdź, jakie inwestycje i mieszkania deweloperskie zostały już przez nią zrealizowane. Dowiedz się, czy deweloper posiada wszystkie niezbędne pozwolenia, jaki jest status prawny terenu przeznaczonego pod zabudowę i czy przeciwko firmie nie toczy się postępowanie w sądzie. Szczegółowe informacje o inwestycji znajdziesz w prospekcie informacyjnym, który deweloper na Twoją prośbę ma obowiązek Ci przedstawić.

Przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu dokładnie przeczytaj wszystkie umowy i aneksy. Prawidłowo skonstruowana umowa pozwoli Ci łatwiej dochodzić swoich roszczeń w przypadku niewywiązania się przez dewelopera z któregoś z aspektów umowy. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące któregokolwiek punktu, skorzystaj z porady specjalisty.

Odbiór kluczy? Nie tak szybko!

Podczas odbioru mieszkania sprawdź zgodność umowy z tym, co zastałeś na miejscu. Szczególną uwagę zwróć na metraż, a także na to, czy kąty między poszczególnymi ścianami oraz między ścianami a podłogą rzeczywiście wynoszą 90 stopni. Sprawdź szczelność okien i drzwi oraz wentylację każdego z pomieszczeń. Zobacz, czy na ścianach nie ma pęknięć i zgrubień. Na oględziny mieszkania warto zabrać ze sobą fachowca. Odbiór mieszkania kończy się podpisaniem umowy przekazującej wszelkie obowiązki i prawa związane z użytkowaniem mieszkania z dewelopera na osobę podpisującą dokument. Jeśli jednak stan lokalu będzie odbiegał od tego, co zostało zawarte w umowie, należy przed podpisaniem dokumentu zgłosić wszelkie usterki i zobligować dewelopera do ich usunięcia w ustalonym przez obie strony terminie.

Artykuł powstał we współpracy z Vantage Development.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Nowe mieszkanie

Nie przepłacaj kupując nowe mieszkanie! Sprawdź na co koniecznie zwrócić uwagę

W przypadku zakupu nowego mieszkania, nabywca zwolniony jest z podatku od czynności cywilno-prawnych, wynoszącego 2% …