Nowe mieszkanie
Jeśli chcesz jak najtaniej kupić mieszkanie, to zrezygnuj z usług pośrednika nieruchomości. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nie przepłacaj kupując nowe mieszkanie! Sprawdź na co koniecznie zwrócić uwagę

W przypadku zakupu nowego mieszkania, nabywca zwolniony jest z podatku od czynności cywilno-prawnych, wynoszącego 2% ceny nieruchomości. To pierwsza, ale nie jedyna oszczędność, na jaką możesz sobie pozwolić kupując mieszkanie na rynku pierwotnym. Zobacz co jeszcze możesz zrobić, aby nowe, własne M, kosztowało jak najmniej.

Dobra lokalizacja jest bardzo ważna, ale nie najważniejsza, jeśli nie chcesz przepłacać. Podobne inwestycje położone od siebie kilka kilometrów mogą różnić się ceną nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. Oczywiście, nie namawiamy do szukania nieruchomości na odludziu, z którego dojazd do centrum zajmuje 2 godziny, ale jest o połowę tańsze od tego, czego szukasz. Po prostu porównaj ceny i zastanów się czy lepiej nie wymienić bardzo dobrej lokalizacji na dobrą lokalizację i dodatkowy pokój, na który będzie cię stać.

Zwróć uwagę na szczegóły umowy

Jeśli znalazłeś już odpowiednią lokalizację i dewelopera, to czas poznać szczegóły umowy. Upewnij się czy cena mieszkania zawiera w sobie koszt miejsca parkingowego lub komórek lokatorskich. Często umowa z deweloperem wymusza ich zakup, więc są to dodatkowe koszty, które należy wziąć pod uwagę w ustalaniu ceny mieszkania.

Potem dopytaj o orientacyjną wysokość czynszu oraz kto będzie zarządzał nieruchomością, bo to też ma wpływ na miesięczne opłaty. Co ciekawe czynsz w nowych mieszkaniach jest niższy niż tych kilkunastoletnich, gdyż opłata na fundusz remontowy jest w nim minimalna. To kolejna przewaga rynku pierwotnego nad wtórnym.

Negocjuj cenę mieszkania i dodatki

Nie zapominaj o negocjacjach. Jak każdy sprzedawca, tak samo przedstawiciel dewelopera ma odpowiednie narzędzia, aby skłonić cię do zakupu. Postaraj się, aby wykorzystał je podczas rozmowy z tobą.

Może drobny rabat za szybką decyzję (pół procenta ceny nieruchomości to już nowa lodówka), nieco lepsza lokalizacja mieszkania (pamiętaj, że ceny za metr kwadratowy mogą znacznie różnić się nawet w obrębie jednego osiedla) albo komórka lokatorska za darmo (co przełoży się na więcej miejsca w domu). Pytaj i negocjuj, aby otrzymać jak najlepsze warunki.

Unikaj pośredników

Jeśli chcesz jak najtaniej kupić mieszkanie, to zrezygnuj z usług pośrednika nieruchomość. Choć udzieli ci wielu fachowych porad i na pewno pomoże w podjęciu decyzji, to cena około 3% wartości nieruchomości nie jest tego warta.

Szczególnie, że z porad fachowców możesz skorzystać za darmo. Przykładem jest portal obido.pl będący platformą wymiany informacji między klientami a deweloperami na rynku pierwotnym. Zatrudnieni doradcy pomogą wybrać odpowiednie mieszkanie, a nawet oszacować koszt kredytu i to wszystko za darmo, bo obido.pl utrzymuje się z abonamentu opłacanego przez firmy, nie klientów.

Po zakończeniu formalności możesz uczcić zakup kieliszkiem bardzo dobrego wina lub szampana. Przy oszczędnościach jakie poczyniłeś do tego czasu, będzie to niezauważalny wydatek.

Poznaj lepiej obido.pl – platformę klientów rynku pierwotnego pozwalającą na dotarcie do najlepszych ofert bez pośredników:

Sprawdź dostępne oferty:

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Mieszkania na Woli

Mieszkanie idealne. 3 kroki do udanej inwestycji

Zakup mieszkania to poważna inwestycja. Poświęcamy na nią zwykle dużo oszczędności lub posiłkujemy się kredytem …