nowoczesne budownictwo w gdyni
Gdynia oferuje m.in. inwestycje deweloperskie powstające np. na Obłużu, Redłowie, Orłowie i w wielu innych rejonach miasta, co stanowi przewagę nad rynkiem wtórnym | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Nowe czy stare budownictwo? Na co postawić, kupując mieszkanie w Gdyni?

Gdynia to miasto, które rozwija się bardzo dynamicznie. Niemal sto lat burzliwej historii sprawia, że naprawdę trudno się zdecydować, w co zainwestować: mieszkania z rynku wtórnego czy nowe mieszkania. Gdynia oferuje atrakcyjne możliwości w obu wariantach, ponieważ piękne modernistyczne budynki współwystępują tu z inwestycjami deweloperskimi, które są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających mieszkańców.

Walory estetyczne

Nie można prowadzić satysfakcjonującego życia, w miejscu którego nie lubimy. Warto więc dobrze zastanowić się, na jakim mieszkaniu nam zależy. Decydując się na  stałe osiedlenie w Gdyni, mamy twardy orzech do zgryzienia. Niemal stuletnia historia miasta powoduje, że w sprzedaży są mieszkania ulokowane w klimatycznych kamienicach, powstających przed laty według klasycznych kanonów modernizmu. Prawdziwym unikatem są budynki przy Starowiejskiej czy Świętojańskiej. Taka architektura ma swoich gorących zwolenników, ponieważ jest prosta, monumentalna i klasyczna. Nie każdemu jednak na tym zależy. Wielu gdynian (i nie tylko) wybiera bowiem nowe mieszkania. Gdynia to jedno z tych miast, gdzie w ofertach można przebierać, w pełni decydując o tym, jak będzie wyglądał budynek, w którym zamieszkamy. Do wyboru są nie tylko perły modernizmu, lecz również bardzo współczesna architektura – elegancka i urozmaicona.

Niższe koszty eksploatacyjne

Oczywistą zaletą związaną z zakupem nowego mieszkania są niższe koszty comiesięcznych rachunków, które przyjdzie nam kiedyś regulować. Dobrze docieplone ściany i użycie najnowszych materiałów budowlanych to oczywistość dla osób wybierających nowe budownictwo i jednocześnie marzenie większości nabywców mieszkań z rynku wtórnego. Mieszkania od dewelopera, w przeciwieństwie do używanych, przez długie lata nie będą wymagały też remontu. Dotyczy to zarówno samego mieszkania, jak i przestrzeni wspólnych.

Brak dodatkowego podatku

Warto pamiętać, że zakup mieszkania z rynku wtórnego posiada jedną oczywistą wadę – ta decyzja wiąże się z koniecznością opłacenia dwuprocentowego podatku od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że lokale kupowane z drugiej ręki mogą być droższe niż nowe mieszkania. Gdynia oferuje m.in. inwestycje deweloperskie powstające np. na Obłużu, Redłowie, Orłowie i w wielu innych rejonach miasta, co stanowi przewagę nad rynkiem wtórnym. O ile o gustach trudno jest dyskutować z użyciem racjonalnych argumentów, to patrząc zarówno z perspektywy praktycznej, jak i ekonomicznej, lepiej wyjdziemy na zakupie mieszkania wprost od dewelopera.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

nowoczesny salon w domu

Rynek pierwotny czy wtórny – jakie mieszkanie wybrać?

Zakup własnego mieszkania to dla większości osób wyzwanie zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym. …