stylowy rower miejski
Zazwyczaj rower dobieramy do swojego gustu oraz potrzeb. W przypadku rowerów miejskich mniejsze znaczenie ma układ napędowy czy wyjątkowo lekka rama. Bardziej liczy się styl i szyk naszego jednośladu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym powinien się charakteryzować stylowy rower?

Miłośnicy rekreacyjnej jazdy jednośladem często poszukują przede wszystkim rowerów stylowych. Co wpływa na wygląd roweru i jak wybrać najlepszy model dla siebie? Oto kilka praktycznych porad.

Do niezbyt długich wycieczek rowerowych lub codziennej jazdy po mieście nie potrzebujemy specjalistycznego, wyczynowego sprzętu. Wystarczy prosta konstrukcja, dzięki której szybko dojedziemy do celu. Dobrze jednak zadbać o to, żeby nasz rower odpowiednio się prezentował. Jak to zrobić?

Oryginalny rower miejski

Zazwyczaj rower dobieramy do swojego gustu oraz potrzeb. W przypadku rowerów miejskich mniejsze znaczenie ma układ napędowy czy wyjątkowo lekka rama. Bardziej liczy się styl i szyk naszego jednośladu. Dlatego warto już na początku określić model, jakim chcemy jeździć. Jeżeli poza krótkimi trasami lubimy wybrać się rowerem na dłuższą wycieczkę, uniwersalnym rozwiązaniem będzie rower trekkingowy, który jest w pewnym sensie połączeniem klasycznego roweru górskiego z szosowym. Dzięki temu ten typ ma szerokie zastosowanie zarówno w mieście, jak i w terenie. Bardzo podobne są rowery wyprawowe. Co więcej, do typowo miejskich odmian z pewnością zaliczymy popularne rowery holenderskie, łączące nowoczesne rozwiązania z klasycznym wyglądem. Jeśli jednak wolimy styl retro, przeglądając oferty sklepów rowerowych, jak np. Multibike, znajdziemy fantazyjne modele o staromodnym wyglądzie ramy. Jeżeli jesteśmy fanami minimalizmu, zainteresujemy się raczej prostą ramą bez wielu stylistycznych dodatków.

Intrygujące dodatki

Jeżeli nasz rower na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym efektownym, nie musimy od razu wymieniać go na nowy model. Czasami wystarczy kilka ciekawych dodatków, które zupełnie zmienią oblicze naszego jednośladu. Takim elementem są np. błotniki. Do rekreacyjnej jazdy możemy dobrać klasyczne błotniki w nietypowym kolorze, czym z pewnością wyróżnimy się spośród innych rowerzystów. Jeśli z kolei chcemy nadać rowerowi bardziej sportowego charakteru, sprawdzą się krótkie błotniki, często nazywane krossowymi. Wybierając się w dalszą podróż, z pewnością przydatnym i estetycznym dodatkiem będzie bagażnik w formie stylowej torby lub klasycznego koszyka, który może zupełnie zmienić wygląd roweru. Po zmroku wyróżni nas efektowne oświetlenie, które zadba także o naszą widoczność. Wreszcie nie można zapomnieć o dzwonku, który może być niczym biżuteria dla naszego roweru.

Jak dobrać stylowy rower?

Pierwszym krokiem w doborze stylowego roweru jest rama. Panowie będą szukać raczej prostej ramy, choć w przypadku np. rowerów holenderskich nie ma to większego znaczenia, ponieważ konstrukcja wymaga od użytkownika wyprostowanej postawy. Jeżeli chcemy dojeżdżać rowerem do pracy, rower miejski z niską ramą ułatwi nam wsiadanie i zsiadanie w codziennym ubraniu. Jeśli zależy nam też na tym, aby po drodze nie ubrudzić stroju, np. przejeżdżając przez kałużę, z pewnością zwrócimy uwagę na jak najlepsze błotniki. O stylowym charakterze mogą też zdecydować opony. Zamiast zwykłego, czarnego ogumienia poszukajmy raczej niecodziennych odcieni, np. z białym paskiem z boku lub innym oryginalnym wzorem na oponie.

Zanim zdecydujemy się na kupno roweru, warto zastanowić się, jakiego rodzaju sprzęt nas interesuje oraz na jakich cechach zależy nam najbardziej. Ewentualne dodatki, które nadadzą naszemu jednośladowi niepowtarzalnego stylu, możemy dobrać potem.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

chłopiec na rowerze

Dziecko na rowerze-o czym powinniście pamiętać?

Za oknem świeci słońce, śpiewają ptaki, a Wy spędzacie ten czas w czterech ścianach? Taka …