chłopiec na rowerze
W przypadku planowania podróży rowerowej w towarzystwie dziecka należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach | fot.: stock.adobe.com

Dziecko na rowerze-o czym powinniście pamiętać?

Za oknem świeci słońce, śpiewają ptaki, a Wy spędzacie ten czas w czterech ścianach? Taka pogoda sprzyja rowerowym wycieczkom, a na wieść o niej Twoje dziecko nie potrafi pohamować swojej radości. Zanim jednak wybierzecie się na przygodę pełną wrażeń, powinniście pamiętać o tych kilku bardzo istotnych informacjach dotyczących przepisów i ogólnej jazdy na rowerze w towarzystwie dziecka. 

Przepisy obowiązujące podczas jazdy na rowerze wraz z dzieckiem

  • Pierwszą i najważniejszą informacją jest to, że dziecko może poruszać się samodzielnie rowerem dopiero w momencie ukończenia 10 roku życia. Do tego momentu obowiązkowo powinna towarzyszyć mu osoba pełnoletnia. Dodatkowo policja ma prawo kontrolować małoletnich, czy posiadają kartę rowerową.
  • kolejnym istotnym przepisem jest możliwość przewożenia dzieci na rowerze, ale do ukończenia przez nie 7 roku życia muszą korzystać ze specjalnego fotelika lub przyczepy rowerowej. Za niespełnienie tego wymogu rodzicom dziecka grozi kara grzywny w wysokości 50 złotych.
  • ważną informacją, dla rodziców jest fakt, że mogą oni poruszać się chodnikiem wyłącznie w sytuacji, gdy dziecko nie ukończyło 10 roku życia.

Bezpieczeństwo podczas jazdy z dzieckiem

W przypadku planowania podróży rowerowej w towarzystwie dziecka należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Jeżeli dziecko nie ukończyło 7 roku życia i przewożone jest w specjalnym foteliku lub przyczepie, warto zadbać dodatkowo o jego bezpieczeństwo. Malucha najlepiej ubrać w dobrze dobrany kask rowerowy, który zabezpieczy jego głowę na wypadek ewentualnego zdarzenia. Oprócz kasku dziecku które porusza się na osobnym rowerze, warto ubrać także ochraniacze na kolana i łokcie. Pozwoli to uniknąć płaczu i ewentualnych bolących, brudnych zadrapań w sytuacji wywrotki. Każde dziecko, poruszające się rowerem, tak samo, jak dorosły ma w obowiązku posiadanie sprawnego roweru. W obowiązkowe wyposażenie roweru wchodzą:

  • minimum jedno przednie, świecące światło żółte lub białe
  • co najmniej jedno odblaskowe światło barwy czerwonej
  • jedno świecące światło tylne
  • przynajmniej jeden sprawny hamulec
  • dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy.
  • W przypadku jazdy rowerem w ciągu dnia wystarczą odblaski.

Przewożenie małych dzieci

Jeżeli wybierasz się w drogę z dzieckiem poniżej 4 roku życia, to istotny będzie wybór dobrego fotelika lub przyczepy rowerowej. Fotelik dobierz odpowiednio do wagi dziecka, z półeczkami na stopy, najlepiej z możliwością odchylenia do pozycji bardziej leżącej. Co ważne! Jeżeli dziecko podczas drogi zaśnie, to najkorzystniej dla niego będzie zatrzymać się na czas drzemki, aby nie obciążać dodatkowo delikatnego jeszcze kręgosłupa wszelkiego rodzaju nierównościami podczas snu. W takich sytuacjach o wiele lepiej sprawdzi się przyczepa rowerowa, do której można włożyć dziecko nawet w specjalnie zaprojektowane hamaki. W takiej przyczepce dziecko ma o wiele więcej miejsca i jego ruchy nie są ograniczane.

Podsumowując, jeżeli wybierasz się na rowerową podróż z dzieckiem, najważniejsze jest jego bezpieczeństwo i wygoda, które Ty jako opiekun powinieneś zapewnić w należyty sposób. 

AZE

Sprawdź także

biuro rachunkowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się powierzać finanse firmy biurom rachunkowym, zamiast tworzyć i utrzymywać wewnętrzny …