zestaw do decoupage
Najprościej mówiąc „dekupaż” jest techniką zdobniczą, która polega na przyklejaniu wzoru na odpowiednio spreparowaną powierzchni |fot.: materiał partnera zewnętrznego

Decoupage – czyli jak zacząć przygodę z nowym hobby?

Kreatywne zajęcia z zakresu DIY rozwijają zarówno lewą, jak i prawą półkulę mózgu. Ta pierwsza odpowiada min. za myślenie analityczne i pisanie, a druga – za malarstwo i zdolności artystyczne. To dzięki regularnym pracom plastycznym i manualnym mózg odwdzięcza się nam zwiększoną koncentracją i prawidłowo funkcjonującymi procesami poznawczymi.

Nic więc dziwnego, że wśród szeregu zajęć plastycznych coraz chętniej wykorzystuje się metodę zwaną decoupage. To ona stwarza doskonałą przestrzeń do rozwijania nowego hobby, którego owocem są piękne, własnoręcznie tworzone ozdoby.

Co to jest decoupage?

Najprościej mówiąc „dekupaż” jest techniką zdobniczą, która polega na przyklejaniu wzoru na odpowiednio spreparowaną powierzchni. Powierzchnia ta może przyjąć formę np. drewna albo metalu, a naklejany wzór wycina się z papieru lub papierowej serwetki.

Wzór, aby wtopił się w docelowy materiał, pokrywa się wieloma warstwami lakieru. Efekt końcowy przypomina więc ręcznie malowane, naturalne wzory.

Nazwa „dekupaż” pochodzi z języka francuskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „wycinać”. Co ciekawe – sama technika pochodzi ze wschodniej Syberii, gdzie plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Następnie, z Syberii technika powędrowała do Chin, gdzie zdobywała swoją popularność przy wytwarzaniu lampionów, szkatułek i okien. Dopiero w XVII wieku decoupage zawitał w Europie, gdzie weneccy stolarze używali go do dekoracji mebli. Ze względu na dużo tańszą eksploatację i materiały technika dostała miano „sztuki biedaków”.

Spojrzenie na tą metodę dekoracji zmieniło się za czasów Ludwika XV, kiedy to kobiety ozdabiały w ten sposób dworskie meble. Z czasem dekupaż stał się niezwykle ciekawym hobby, który najczęściej uprawiały kobiety oraz znakomici, światowi twórcy, tacy jak np. Picasso czy Matisse.

Lista zakupów

Na początku swojej przygody nie musisz kupować całego arsenału akcesoriów i dodatków. Dopiero z czasem, gdy zaznajomisz się z podstawami, możesz zaopatrzyć się w nowe, bardziej zaawansowane i trudniejsze we współpracy materiały.

Po pierwsze – najważniejszy jest przedmiot, który będziesz ozdabiał. Na początek wystarczy prosta forma, w postaci surowego drewna albo kawałka szkiełka. To właśnie na tej fakturze najłatwiej będzie ci stawiać swoje pierwsze kroki. Przygotowanie drewna lub szkła do naklejania papierowych wzorów jest niezwykle proste, a przy odrobinie szczęścia – znajdziesz odpowiedni materiał w swoim domu.

Po drugie – niezbędnym elementem jest zakup serwetek z ciekawymi motywami i w interesujących nas kolorach. Im więcej ich przygotujesz tym więcej wzorów i dzieł stworzysz. Nie zapomnij także o kleju do decoupage’u, lakierze do drewna, farbie akrylowej (najlepiej wybrać tą o jasnym i neutralnym kolorze) oraz o pędzelkach z syntetycznym włosiem.

Oprócz powyższych przydadzą ci się nożyczki, nóż do tapet oraz gąbka kuchenna. Z czasem, gdy zwiększysz swoje umiejętności, zaopatrz się w patyczki kosmetyczne, waciki, białko jajka oraz podkład gesso, który wykorzystywany jest do np. wazonów. Wiele z tych przyborów znajdziesz w dedykowanych sklepach dekupażu, hurtowniach (np. takich, które sprzedają kwiaty sztuczne na cmentarz pojedyncze) i w klasycznych sklepach papierniczych.

Twoje pierwsze kroki

Mając już cały zestaw niezbędnych przyborów czekają cię cztery kroki, dzięki którym docelowo stworzysz swój pierwszy projekt.

  1. Krok pierwszy – wybierz ozdobną płaską powierzchnię, np. drewnianą zawieszkę w wybranym kształcie. Połóż ją na zabezpieczonym blacie, a następnie przetrzyj papierem ściernym o niskiej granulacji. Docelowo powierzchnia powinna być gładka i odtłuszczona przy pomocy alkoholu lub wody z detergentem. Jeśli chcesz, możesz pomalować zawieszkę farbą akrylową.
  2. Krok drugi – wybierz serwetkę, a następnie wytnij z niej docelowo kształt. Może on oddawać kształt ozdabianej zawieszki lub np. przypominać pojedyncze sztuczne kwiaty. Co ważne – serwetka musi być maksymalnie cienka. Osoby, które pracują od lat z dekupażem, aby uniknąć wyraźnych i ostrych granic, wyrywają kształt z serwetki.
  3. Krok trzeci – przyłóż wzór do zawieszki i nałóż na niego cienką warstwę kleju. Rób to powoli i delikatnie, tak aby nie uszkodzić struktury serwetki.
  4. Krok czwarty – gdy klej wyschnie powtórz czynność kilkukrotnie, tak aby wycięty motyw wtopił się w drewno. Gdy uznasz, że wzór wygląda naturalnie, zakończ nakładanie warstw i usuń marszczenia przy pomocy papieru ściernego. Gotowe!
Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

bransoletki z muliny

Bransoletki z muliny, czyli co można wykonać z nici do haftowania

Każdy, kto interesuje się haftowaniem wie, że mulina to jedwabna bądź bawełniana nitka, którą stosuje …