Park Tayrona
Park Tayrona to jeden z najpiękniejszych parków narodowych Kolumbii | fot.: stock.adobe.com

Nie tylko Pablo, czyli krajobrazowe i turystyczne ciekawostki o Kolumbii

Narkotyki, mafia i piękne krajobrazy. Kolumbia to kraj wielu kontrastów, który z pewnością nie zasługuje jedynie na to, aby być postrzeganym jedynie przez pryzmat kokainowego barona, jakim był Pablo Escobar. 

Wycieczka do Kolumbii to bogactwo doświadczeń płynących z poznawania żywej kultury, a także odbycia wspaniałej przygody. Przekroczmy „bramę do Ameryki Południowej” i poznajmy niesamowitą mieszankę kosmopolityzmu i dzikiej przyrody. 

Kolumbia – z czego słynie? 

Republika Kolumbii rozsławiona na cały świat została przede wszystkim przez działalność kartelu z Medellin. Od dłuższego jednak czasu tamtejszy rząd utrzymuje kontrolę zarówno pod kątem przestępczości zorganizowanej, jak i partyzantów.

Tak, wycieczka do Kolumbii jest bezpieczna i oferuje mnóstwo atrakcji. Wśród nich znajdują się prawdziwe cuda zarówno kulturowe, jak i przyrodnicze. 

Kolumbia – zwiedzanie. Co warto zobaczyć? 

Obszar 1 138 910 kilometrów kwadratowych, który zajmuje państwo, to jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków podróży, jaki można sobie wyobrazić. Lasy deszczowe, historyczne miasta, wspaniała kuchnia oraz dzikie zwierzęta.

To właśnie tutaj, a konkretnie w Medellin, znajduje się kultowa Comuna 13 będąca symbolem wychodzenia republiki z kryzysu. Podczas podróży z przewodnikiem możemy podziwiać murale znajdujące się w San Javier oraz chłonąć niezwykłą historię pogrążonego niegdyś w brutalnej przemocy obszaru.

Medellin Comuna 13
Medellin Comuna 13 | fot.: stock.adobe.com

Oprócz zwiedzania dzielnic będących żywym świadectwem zachodzącej w kraju przemiany, Kolumbia może poszczycić się wspaniałymi krajobrazami.

Kolumbia dla turystów

Jak wspomnieliśmy na wstępie, Republika Kolumbii jest państwem niezwykle zróżnicowanym. Turystów odwiedzających ten kraj zachwyci przede wszystkim krajobraz.

Olbrzymie obszary dzikiej dżungli, potężne wulkany, a także znajdujące się wysoko w Andach lodowce. Wszystkie te miejsca dostępne są do zwiedzania z przewodnikiem lub bez.

Udając się w podróż do Kolumbii warto pamiętać, że na jej terenie znajduje się park Tayrona, który jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych parków narodowych w Kolumbii. Na jego malowniczość wpływa przede wszystkim położenie nad wybrzeżem Morza Karaibskiego. Oprócz magicznych widoków jest to także doskonałe miejsce do trekkingu i innych aktywności, jak na przykład surfing.

Kolonialna starówka Cartageny
Kolonialna starówka Cartageny | fot.: stock.adobe.com

Innym ciekawym miejscem do zwiedzenia będzie też Cartagena de Indias (Kartagena lub Cartagena), a więc miasto w północnej Kolumbii nad Morzem Karaibskim. W mieście tym można zwiedzać zachowane stare miasto i reprezentantów kolonialnej architektury hiszpańskiej. Port, fortece i cały zespół zabytkowy w Cartagenie wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 Cartagena, kolumbia
Cartagena to najczęściej odwiedzane miasto w Kolumbii | fot.: stock.adobe.com

Ludzie i kultura, czyli bogactwo Kolumbii 

Na turystów chcących odkrywać bogactwo kulturowe państwa, również czeka mnóstwo atrakcji. Mieszkańcy Kolumbii są niemal tak samo różnorodni jak jej krajobraz. 

Filarami społeczeństwa są trzy grupy etniczne: Hindusi, Afrykańczycy, którzy przybyli tu jako siła robocza w czasach niewolnictwa, a także europejscy osadnicy.

Tworzy to niepowtarzalną fuzję, która swoje odzwierciedlenie ma w muzyce, tańcu i sztuce, tworząc niezwykle barwny obraz Kolumbii. 

Ciudad Perdida
Ciudad Perdida to stanowisko archeologiczne starożytnego miasta w Kolumbii Sierra Nevada de Santa Marta | fot.: stock.adobe.com

Kolumbia – 5 ciekawostek, które warto znać 

Planując podróż do Kolumbii, warto zapoznać się z najbardziej interesującymi informacjami dotyczącymi tego regionu Ameryki Południowej. Niektóre z nic z pewnością nas zaskoczą!

Oto 5 ciekawostek o Republice Kolumbii:

  1. Kolumbia, podobnie jak jej największy partner handlowy, Stany Zjednoczone, posiada długą historię demokracji 
  2. Kolumbia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie krajów na Ziemi.
  3. Gęste lasy wypełniają Amazonkę Kolumbii, która zajmuje prawie całą południową część kraju. 
  4. Kolumbia jest nazywana „bramą do Ameryki Południowej”, ponieważ znajduje się w północno-zachodniej części kontynentu, gdzie Ameryka Południowa łączy się z Ameryką Środkową i Północną. 
  5. Duża część siedlisk leśnych Kolumbii pozostaje nienaruszona przez wiele milionów lat.
Jerico - plantacja kawy w Kolumbii
Jerico – plantacja kawy w Kolumbii | fot.: stock.adobe.com

Kolumbia – turystyka na wysokim poziomie

Szukając niezwykłego miejsca na urlop, czy też chcąc wybrać się w podróż życia, wielobarwna i pełna kontrastów Ameryka Południowa jest doskonałym kierunkiem.

Szczególnie Kolumbia będąca piątym, co do wielkości państwem Ameryki Łacińskiej, pozwala poznać smak regionu za sprawą doskonałej kuchni, kultury i skrajnie różnej natury. 

Pozycja kraju na turystycznej mapie świata wciąż rośnie w siłę, stając się z państwa kojarzonego z  wątpliwej sławy działalnością Pablo Escobara w kraj pełen radości, salsy i doskonałej kawy, którą wypijemy w jednej z zabytkowych uliczek lub z widokiem na dżunglę. 

KRY

Sprawdź także

dziewczyna idąca po torach kolejowych w Wietnamie, Hanoi

Jak zaplanować wycieczkę do Wietnamu? Jakie atrakcje turystyczne obejrzeć już na miejscu?

Wietnam, położony w Azji Południowo-Wschodniej nad Morzem Południowochińskim, dzięki unikalnemu naturalnemu krajobrazowi oraz wyjątkowej różnorodności …