Prowadzenie księgowości
Prowadzenie księgowości | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Outsourcing w praktyce biur księgowych

Outsourcing księgowy polega na przekazaniu prowadzenia kompleksowej obsługi księgowej firmy zewnętrznemu podmiotowi. Jakie czynności obejmuje outsourcing w praktyce biur księgowych i co zyskuje na tym przedsiębiorstwo, które korzysta z tej nowoczesnej metody współpracy? Oto, co powinniśmy wiedzieć w tym zakresie.

Znaczenie outsourcingu księgowego dla funkcjonowania firmy

Powierzając zewnętrznemu podmiotowi obsługę księgową przedsiębiorstwa, przyczyniamy się do obniżenia kosztów jej prowadzenia. Korzystając z opcji zintegrowania wszystkich usług świadczonych przez biuro rachunkowe, oszczędzamy bowiem na ponoszeniu osobno liczonych kosztów technicznych, personalnych i logistycznych. Zyski w postaci kompleksowej pomocy i wsparcia fachowców otrzymujemy więc w pakiecie (w atrakcyjnym przedziale cenowym).

Głównym założeniem outsourcingu księgowego jest jednak umożliwienie właścicielom przedsiębiorstwa swobodnego wykonywania działalności podstawowej (tzw. core business). Skoncentrowanie sił i środków na realizacji zasadniczych zadań, wynikających z dziedziny, w której specjalizuje się firma, wymaga zaufanego i profesjonalnego wsparcia w zakresie prowadzenia rachunkowości.

W ramach outsourcingu pracownicy biura księgowego oferują zwykle fachową pomoc biznesową w zakresie m.in.:

  • rachunkowości (prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów oraz ksiąg rachunkowych),
  • administrowania kadrami i płacami,
  • rozliczeń ZUS,
  • usług dodatkowych (np. sprzedaży spółek),
  • reprezentacji firmy podczas kontroli skarbowych i wielu innych działań gospodarczych.

Warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju wsparcie oferuje dane biuro księgowe w zakresie outsourcingu, aby zoptymalizować korzyści, jakie może zyskać nasze przedsiębiorstwo.

Usługi rachunkowe
Usługi rachunkowe | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Outsourcing księgowy – dodatkowe korzyści praktyczne

Decydując się na zewnętrzną obsługę spraw rachunkowych firmy, powierzamy odpowiedzialność za finansowy obszar jej funkcjonowania (w zakresie rachunkowości) na barki doświadczonych fachowców w branży księgowości. Co jeszcze zapewniają nam biura rachunkowe w ramach outsourcingu? Oto przykładowe korzyści:

  • interdyscyplinarność – kompleksowe doradztwo w różnych dziedzinach działalności przedsiębiorstwa (m.in. rachunkowości, podatków, prawa karnego i prawa gospodarczego),
  • oszczędność czasu zarządu – zwolnienie z obowiązku angażowania się w kontrole jakości i efektywności pracy księgowych,
  • przekazanie zarządzania ryzykiem zewnętrznemu podmiotowi (w razie jakichkolwiek błędów lub braku terminowości właściciel firmy nie ponosi finansowych ani prawno-karnych konsekwencji).

Często w ramach tego typu usług, szczególnie w przypadku wieloletniej współpracy, możemy liczyć na dodatkowe profity na rzecz naszej działalności gospodarczej.

W biznesie liczy się komfort pracy

Outsourcing to złożoność usług, które otrzymujemy z ramienia biura rachunkowego, któremu powierzamy zewnętrzną obsługę księgowości. Kompleksowe wsparcie profesjonalistów i atrakcyjne przedziały cenowe świadczeń zachęcają współczesnych przedsiębiorców do coraz częstszego decydowania się na tę formę współpracy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Oprogramowanie dla biur rachunkowych

Jak wybrać oprogramowanie dla biur rachunkowych?

Dziś trudno sobie wyobrazić skuteczne działanie biura rachunkowego bez wsparcia ze strony precyzyjnych i indywidualnie …