Prowadzenie księgowości
Prowadzenie księgowości | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Outsourcing w praktyce biur księgowych

Outsourcing księgowy polega na przekazaniu prowadzenia kompleksowej obsługi księgowej firmy zewnętrznemu podmiotowi. Jakie czynności obejmuje outsourcing w praktyce biur księgowych i co zyskuje na tym przedsiębiorstwo, które korzysta z tej nowoczesnej metody współpracy? Oto, co powinniśmy wiedzieć w tym zakresie.

Znaczenie outsourcingu księgowego dla funkcjonowania firmy

Powierzając zewnętrznemu podmiotowi obsługę księgową przedsiębiorstwa, przyczyniamy się do obniżenia kosztów jej prowadzenia. Korzystając z opcji zintegrowania wszystkich usług świadczonych przez biuro rachunkowe, oszczędzamy bowiem na ponoszeniu osobno liczonych kosztów technicznych, personalnych i logistycznych. Zyski w postaci kompleksowej pomocy i wsparcia fachowców otrzymujemy więc w pakiecie (w atrakcyjnym przedziale cenowym).

Głównym założeniem outsourcingu księgowego jest jednak umożliwienie właścicielom przedsiębiorstwa swobodnego wykonywania działalności podstawowej (tzw. core business). Skoncentrowanie sił i środków na realizacji zasadniczych zadań, wynikających z dziedziny, w której specjalizuje się firma, wymaga zaufanego i profesjonalnego wsparcia w zakresie prowadzenia rachunkowości.

W ramach outsourcingu pracownicy biura księgowego oferują zwykle fachową pomoc biznesową w zakresie m.in.:

  • rachunkowości (prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów oraz ksiąg rachunkowych),
  • administrowania kadrami i płacami,
  • rozliczeń ZUS,
  • usług dodatkowych (np. sprzedaży spółek),
  • reprezentacji firmy podczas kontroli skarbowych i wielu innych działań gospodarczych.

Warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju wsparcie oferuje dane biuro księgowe w zakresie outsourcingu, aby zoptymalizować korzyści, jakie może zyskać nasze przedsiębiorstwo.

Usługi rachunkowe
Usługi rachunkowe | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Outsourcing księgowy – dodatkowe korzyści praktyczne

Decydując się na zewnętrzną obsługę spraw rachunkowych firmy, powierzamy odpowiedzialność za finansowy obszar jej funkcjonowania (w zakresie rachunkowości) na barki doświadczonych fachowców w branży księgowości. Co jeszcze zapewniają nam biura rachunkowe w ramach outsourcingu? Oto przykładowe korzyści:

  • interdyscyplinarność – kompleksowe doradztwo w różnych dziedzinach działalności przedsiębiorstwa (m.in. rachunkowości, podatków, prawa karnego i prawa gospodarczego),
  • oszczędność czasu zarządu – zwolnienie z obowiązku angażowania się w kontrole jakości i efektywności pracy księgowych,
  • przekazanie zarządzania ryzykiem zewnętrznemu podmiotowi (w razie jakichkolwiek błędów lub braku terminowości właściciel firmy nie ponosi finansowych ani prawno-karnych konsekwencji).

Często w ramach tego typu usług, szczególnie w przypadku wieloletniej współpracy, możemy liczyć na dodatkowe profity na rzecz naszej działalności gospodarczej.

W biznesie liczy się komfort pracy

Outsourcing to złożoność usług, które otrzymujemy z ramienia biura rachunkowego, któremu powierzamy zewnętrzną obsługę księgowości. Kompleksowe wsparcie profesjonalistów i atrakcyjne przedziały cenowe świadczeń zachęcają współczesnych przedsiębiorców do coraz częstszego decydowania się na tę formę współpracy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

outsorcing it

Outsourcing IT w praktyce – jak realizowana jest taka usługa?

Outsourcing IT to niezwykle popularna w środowisku biznesowym usługa. Korzystanie z niej pozwala zdjąć z …