Albania Berat
Albania to gwarancja spędzenia udanych wakacji za atrakcyjną cenę. Piękna pogoda, okoliczności przyrody oraz wiele niedocenianych miejsc do zwiedzania potęgują wrażenie dobrze spędzonego urlopu. To tu znajdują się miejscowości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak Berat | fot.: stock.adobe.com

Albania – kolejny modny kierunek wyjazdów na wczasy

W opinii wielu osób, Albania dalej jawi się jako kraj trzeciego świata. Niedawno obalony komunizm, pozostałości po wojnie na Bałkanach czy stare samochody to jedyne, z czym niektórym kojarzy się ten kraj. Jednak ci, co podróżowali do innych krajów południa Europy, powinni także odwiedzić państwo nad Adriatykiem.

Dlaczego warto odwiedzić Albanię?

Pomijając cenę za urlop, która jest niższa od sprawdzonych przez turystów krajów i kurortów, Albania posiada wiele innych zalet. Z pewnością zalicza się do nich fakt, że nie jest jeszcze tak chętnie wybierana jak państwa leżące w jej pobliżu, czyli Chorwacja i Grecja. Warto wybrać się tam na wczasy, ponieważ w najbliższych latach wzrost podróżujących może być przyczyną utraty wyjątkowego klimatu kraju, który nie nastawia się tylko na zyski z turystyki, przez co jest autentyczny i fascynujący.

Albania – jak się dostać?

Do Albanii możemy pojechać samochodem czy autokarem. To nieco ponad 1800 kilometrów, co w praktyce oznacza dobę ciągłej jazdy samochodem. Albania nie obsługuje niestety międzynarodowych połączeń kolejowych, co jest spowodowane słabą i wciąż budującą się infrastrukturą. Możemy do niej za to dolecieć samolotem. Najtańsze loty do Albanii oznaczają koszt około 600 złotych. Niestety z Polski do Albanii nie ma rejsowych połączeń bezpośrednich, a więc w najlepszym razie lot oznacza jedną przesiadkę. Najkrótsze połączenie lotnicze trwa 3,5-4 godziny, dłuższe – nawet 8-9 godzin.  Po dotarciu na miejsce jedynym międzynarodowym lotnisku im. Matki Teresy, które znajduje się ok. 20 km od Tirany. Stamtąd do stolicy dotrzemy taksówką (umówmy się na kwotę przed odjazdem), busem lub busikiem. Ciekawym i wartym rozważenia rozwiązaniem jest też wybór opcji: lot na Korfu (Grecja) i stamtąd prom do Albanii (do Sarandy).

Pogoda w Albanii, czyli jak się ubrać na wakacje?

Podkreślić należy warunki atmosferyczne panujące w Albanii. Średnio w ciągu roku odnotowuje się tu ponad 290 słonecznych dni. Sprawia to, że ten kraj jest dobrym kierunkiem wypadowym praktycznie przez cały rok a nie tylko w sezonie wakacyjnym.

Waluta Albanii – czyli jak płacić

Walutą obowiązującą w Albanii jest lek albański. W kantorach leki oznaczone są skrótem ALL. Za 100 leków zapłacimy nieco ponad 3 złote , za 1 euro otrzymamy około 140 leków. W Albanii możemy także płacić w euro, natomiast zazwyczaj oznacza to wyższe niż standardowo ceny (cennik dla turystów). Ponieważ w Polsce trudno będzie znaleźć kantor dysponujący lekami, wymiany warto dokonać już na miejscu – po wcześniejszym sprawdzeniu kursów w kilku miejscach. Możemy płacić też popularnymi kartami płatniczymi – ale nie uda się to wszędzie, raczej w dobrych hotelach i restauracjach. A więc warto mieć przy sobie trochę gotówki.

Albania – gdzie najpiękniej, czyli atrakcje przyrodnicze kraju

Jak wakacje – to wypoczynek. Wiele pięknych plaż, i kamienistych i piaszczystych, położonych nad morzami: Adriatyckim i Jońskim przyciągają turystów, jednak nie są aż tak zatłoczone jak w innych krajach basenu Morza Śródziemnego. A niekiedy można trafić na bardzo ustronne miejsca. Czysta woda zachęca również amatorów pływania i nurkowania.

Osoby ceniące sobie piękno przyrody powinny koniecznie udać się nad Jezioro Szkoderskie. Nad nim mieszka wiele gatunków ptactwa, jak kormorany czy pelikany. W jego okolicach rozciąga się Park Narodowy Doliny Valbony.

Valbona Albania
Park Narodowy Valbona Valley jest uważany za ukryty klejnot Alp Albańskich lub znany jako „albański cud Alp” | fot.: stock.adobe.com

Zwiedzanie – czyli atrakcje Albanii

Albania skrywa wiele nieodkrytych atrakcji. Warto zacząć od bunkrów i innych pozostałości po wojnach, które niszczyły ten kraj. Przypominają one o trudnej historii, ale także pokazują kreatywność mieszkańców. Wiele takich miejsc znalazło zastosowanie jako muzea czy kawiarnie.

 Gjirokastra, wpisana na listę UNESCO  Albania
Gjirokastra to jedno z najpiękniejszych miejsc w Albanii i na całych Bałkanach | fot.: stock.adobe.com

Lista światowego dziedzictwa UNESCO

Położenie tego państwa sprawiało, że było ono podbijane przez największe ówczesne mocarstwa. Dostrzega się tu wpływy rzymskie, greckie czy bizantyjskie. To tu znajdują się miejscowości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak Gjirokastra i Berat. Albania ma też swoje własne Pompeje, osadę z amfiteatrem i ruinami bazyliki.

Stolica Albanii

Plac Skanderbega w Tiranie, Albania
Plac Skanderbega w Tiranie, Albania | fot.: stock.adobe.com

W centrum Tirany zobaczyć można pozostałości po okresach dominacji Otomanów, faszystowskich Włoch czy komunistów. Warte odwiedzenia jest muzeum historyczne, w którym znajdują się znaleziska z różnych epok i kultur. Bardzo ważnym dla Albańczyków zabytkiem jest meczet Ethem Beja, który posiada wiele fresków i bogatych zdobień.

Meczet Ethem Beja zabytek Tirany
Meczet Ethem Beja jest powszechnie uznany za najważniejszy zabytek Tirany | fot.: stock.adobe.com

Wypoczynek i zwiedzanie

Durres, kolejne z dużych miast Albanii, jest położone nad samym Adriatykiem. Stanowi raj dla turystów łączących wypoczynek ze zwiedzaniem. Historia tego miasta sięga VII w. p.n.e. To tu można znaleźć zabytki charakterystyczne dla kultury Rzymian: amfiteatr, termy oraz pałac króla albańskiego, Zoga.

port Durres Albania
Durres to największy albański kurort, a zarazem drugie co do wielkości miasto. To miejsce pełne sprzeczności – z jednej strony nowoczesne, z drugiej – zniszczone i zaniedbane | fot.: stock.adobe.com

Albania to gwarancja spędzenia udanych wakacji za atrakcyjną cenę. Piękna pogoda, okoliczności przyrody oraz wiele niedocenianych miejsc do zwiedzania potęgują wrażenie dobrze spędzonego urlopu. Samo podróżowanie jest bardzo łatwe, ponieważ ten kraj posiada status kandydata do Unii Europejskiej, także możliwe jest udanie się tam bez paszportu. Wiele biur podróży rozwija swoją ofertę o kolejne albańskie miejscowości, które cieszą się coraz większym powodzeniem wśród turystów.

ADU

Sprawdź także

terakotowa armia

Tajemnice chińskich władców: Grobowiec Cesarza Qin Shi Huanga

Chińskie piramidy, inaczej znane jako starożytne grobowce i mauzolea, są cennym dziedzictwem kultury i historii …