dziewczyna idąca po torach kolejowych w Wietnamie, Hanoi
Z powodu dużych odległości poznanie Wietnamu wymaga czasu. Jeżeli interesują nas metropolie, warto odwiedzić stolicę – Hanoi. To gwarne miasto pozwoli nam poznać codzienne życie mieszkańców Wietnamu | fot.: stock.adobe.com

Jak zaplanować wycieczkę do Wietnamu? Jakie atrakcje turystyczne obejrzeć już na miejscu?

Wietnam, położony w Azji Południowo-Wschodniej nad Morzem Południowochińskim, dzięki unikalnemu naturalnemu krajobrazowi oraz wyjątkowej różnorodności kulturowej i historycznej przyciąga turystów z całego świata.

O czym należy pamiętać przed wyjazdem

Wietnam to dla Polaków kraj egzotyczny, co czyni go ciekawym celem podróży. Przed wyjazdem warto zadbać o kilka szczegółów, aby nic nie zakłóciło radości z wymarzonych wakacji.

Wiza do Wietnamu

Aby móc przebywać na terytorium Wietnamu, obywatele polscy muszą posiadać wizę. Można kupić ją już na miejscu, na lotnisku (w tym przypadku będzie wymagana też promesa wizowa) lub postarać się o nią wcześniej, przez Internet. Istnieje również możliwość uzyskania dokumentu w warszawskiej ambasadzie tego kraju. Będziemy potrzebować ważny paszport i aktualne zdjęcie.

Szczepienia do Wietnamu

Kolejną ważną kwestią są szczepienia. Co prawda nie ma obowiązkowej listy szczepień przed wyjazdem do Wietnamu, niemniej jednak warto zadbać o swoje zdrowie i zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby tylu A i B, durowi brzusznemu, tężcowi czy krztuścowi.

Jaka pogoda w Wietnamie?

Wietnam to kraj rozciągnięty z północy na południe, o bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Dlatego też warunki atmosferyczne, jakie zastaniemy na miejscu, będą różnić się w zależności od regionu, do którego się wybieramy. Warto zatem zastanowić się przed wyjazdem, co zapakować do walizki i sprawdzić prognozę pogody. Należy też pamiętać, że do żadnej świątyni nie wejdziemy w krótkich spodenkach i bluzce na ramiączkach. Trzeba zadbać o odpowiednią odzież wierzchnią również ze względu na komary oraz intensywne słońce.

Hanoi, Vietnam
Hanoi to przede wszystkim malownicze miasto pełne urokliwych widoków | fot.: stock.adobe.com

Co zwiedzić w Wietnamie?

Z powodu dużych odległości poznanie Wietnamu wymaga czasu. Jakie są najważniejsze atrakcje Wietnamu? Cóż, wiele zależy od naszych preferencji, ale – jak zawsze – każdy kraj ma swoje punkty obowiązkowe.

Stolica Wietnamu – Hanoi

Jeżeli interesują nas metropolie, warto odwiedzić stolicę – Hanoi. To gwarne miasto pozwoli nam poznać codzienne życie mieszkańców Wietnamu. Nie brakuje tu ciekawych miejsc, jak stare miasto Old Quarter, Mauzoleum przywódcy Ho Chi Minha, muzea, katedra, restauracje i typowe dla tego kraju stragany, gdzie możemy spróbować tradycyjnych przekąsek lub kupić oryginalne pamiątki.

Hanoi, Stare Miasto nocą |fot.: stock.adobe.com

Sajgon – ważny punkt na mapie Wietnamu

Kolejnym popularnym miastem wartym zobaczenia jest Sajgon (obecnie Ho Chi Minh) z piękną architekturą, muzeami, Pałacem Niepodległości, podziemnym systemem korytarzy Cu Chi. Hue to historyczne miasto, pełne świątyń i pałaców z okresu cesarstwa. Interesujące dla tych, którzy lubią historię.

Ho Chi Minh
Ho Chi Minh City to mieszanka architektury chińskiej i francuskiej, gdyż kraj znajdował się przez wiele lat pod okupacją jednego lub drugiego mocarstwa | fot.: stock.adobe.com

Malownicze  Nha Trang w Wietnamie

Ze względu na swoje centralne położenie może być również przystankiem dla osób udających się do Da Nang, jednego z najbardziej malowniczych miast położonych na wybrzeżu oraz w pobliżu Gór Marmurowych. Nha Trang to najbardziej znany nadmorski kurort w Wietnamie. Oprócz rajskiego krajobrazu znajduje się tu także piękna promenada oraz świątynia buddyjska z ogromnym posągiem Buddy.

Kobiety niosące sól morską  Nha Trang, Wietnam
Kobiety niosące sól morską Nha Trang, Wietnam | fot.: stock.adobe.com

Zatoka Halong w Wietnamie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Wielu turystów jest zafascynowanych wietnamskimi miastami, ale to krajobrazy są głównym powodem odwiedzania tego kraju. Zatoka Halong jest jednym z cudów przyrody Wietnamu – składa się z malowniczych wysepek, wapiennych jaskiń i grot, naturalnie rzeźbionych przez miliony lat. Zatoka znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zatoka Halong Wietnam
Zatoka Halong jest jednym z cudów przyrody Wietnamu | fot.: stock.adobe.com

Park Phong Nha-Ke Bang

Park Narodowy Phong Nha-Ke Bang, gdzie znajdują się najstarsze góry krasowe w Azji, utworzone ponad 400 milionów lat temu. Park ma system przepięknych jaskiń i grot o długości ponad 70 km. Delta rzeki Mekong to harmonijny krajobraz pól ryżowych i trzciny cukrowej, rezerwaty ptaków i malownicze wioski. Labirynt kanałów na rzece, który rozciąga się od Zatoki Tajlandzkiej do miasta Ho Chi Minh, czyni ten region najbardziej żyznym w Wietnamie, odpowiedzialnym za wyżywienie jednej trzeciej kraju.

Phong-Nha-Ke-Bang Wietnam
Park ma system przepięknych jaskiń i grot o długości ponad 70 km | fot.: stock.adobe.com

Podróż do Wietnamu to idealny pomysł na oryginalny urlop. Kraj ten zachwyci każdego swoją różnorodnością, pięknem przyrody, kulturą i gwarem wielkich miast. Do tego znakomita kuchnia i przyjaźni mieszkańcy. Fantastyczne wakacje gwarantowane!

Więcej o Wietnamie, jego klimacie i kuchni przeczytasz tu:

Egzotyczne wakacje: Wietnam

DGŁ

Sprawdź także

Albania Berat

Albania – kolejny modny kierunek wyjazdów na wczasy

W opinii wielu osób, Albania dalej jawi się jako kraj trzeciego świata. Niedawno obalony komunizm, pozostałości …