surowe owoce cytrusowe
Liofilizacja owoców i warzyw jest sposobem na ich konserwowanie w taki sposób, aby zachowały swoje walory smakowe, odżywcze i estetyczne | fot.: materiał partnera

Jedzenie owoców zimą – co wybierać?

Kiedy minie sezon na świeże truskawki, jagody czy śliwki, nie musisz rezygnować z ich podawania w swoim domu. Zastanawiasz się, czy poza sezonem są inne formy podawania owoców niż mrożone? Odpowiadamy – liofilizowane. Dzięki liofilizacji produkty zachowują wszystkie swoje walory odżywcze oraz smakowe. A jeśli uprzednio zostaną sproszkowane, to możesz wykorzystać je w codziennym gotowaniu na wiele inspirujących sposobów.

Alternatywa dla egzotycznych owoców

Dostępność owoców zimą znacznie się zmniejsza. W sprzedaży są oczywiście produkty z dalekich tropików – banany, pomarańcze, mango, ale jeśli tęsknisz za rodzimymi smakami, nadal możesz się nimi cieszyć. Choć o soczyste truskawki czy pełne soku jagody ciężko w grudniu czy styczniu, o tyle możesz sięgnąć po nie w formie liofilizatów. Czym jest ten proces?

Na czym polega liofilizacja?

Liofilizacja owoców i warzyw jest sposobem na ich konserwowanie w taki sposób, aby zachowały swoje walory smakowe, odżywcze i estetyczne. Proces cieszy się dużą popularnością od dawna, ponieważ uznawany jest za najbardziej zachowawczy. Do jego odkrycia i udoskonalenia doszło przed laty, kiedy to opracowywano jedzenie dla osób wyruszających w dalekie, najczęściej górskie wyprawy. Obciążenie plecaka puszkami konserw lub innymi tradycyjnymi produktami spożywczymi oznaczałoby ładunek nie do udźwignięcia.

Wraz z koniecznością zminimalizowania ciężaru, który spoczywał na barkach alpinistów, zaczęto przetwarzać żywność poprzez jej suszenie, a następnie mrożenie. W ten sposób z zamrożonego mięsa, ryb, warzyw, owoców i wielu innych produktów usuwana jest woda w procesie sublimacji. Polega to na przejściu cieczy od razu w parę wodną. Przeprowadza się ją w niskiej temperaturze i pod niskim ciśnieniem. W efekcie otrzymuje się produkt końcowy, który jest lżejszy niż pierwotnie nawet o 90%! Zawartość wilgoci wynosi w nim zaledwie około 2%, co oznacza, że jego data przydatności do spożycia znacząco się wydłuża.

Zalety liofilizatów

Niska waga i mała objętość to nie jedyne zalety żywności poddawanej procesowi sublimacji. W efekcie tego procesu udaje się uzyskać produkty, które:

  • mają bardzo wysoką jakość,
  • zachowują wszelkie swoje walory smakowe,
  • są pełnowartościowe, bogate w składniki odżywcze i biologiczne, tj. aminokwasy, enzymy, witaminy,
  • są dostępne w wygodnej formie – owoce w kawałkach lub sproszkowane.

Liofilizowane owoce marki Helpa to przetworzone owoce zebrane w momencie pełnej dojrzałości. To dlatego zachwycają głębią smaku, aromatu, wartościami. W przeciwieństwie do mrożonych czy zwyczajnie suszonych produktów są bogate w składniki odżywcze i nadają się do jedzenia od razu po otworzeniu opakowania. Są więc zdrową i pyszną alternatywą dla innych produktów – nie tylko zimą, ale przez cały rok! Stanowią ciekawy dodatek do ciast, deserów, owsianek i jaglanek. Mogą posłużyć jako naturalne barwniki do biszkoptów czy mas, a w wersji solo stanowić posypkę do jogurtu czy być dodatkiem do drugiego śniadania.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta w ciąży owoce warzywa

Zielona dieta dla dwojga

W ciąży jedz nie za dwoje, ale… dla dwojga! To, co nakładasz na talerz, ma …