symbol apteki
Zmiany na rynku farmaceutycznym zmieniły postrzeganie zarówno aptekarzy jak i samych aptek | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nowoczesne apteki w czasach pandemii koronawirusa

Jakie są najważniejsze zalety aptek internetowych? Sprzedaż online prowadzona przez apteki może być niezwykle ważna w czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Światowa pandemia koronawirusa zmieniła wiele obyczajów kulturowych, społecznych i gospodarczych zmieniając nasz model pracy, aktywności oraz spędzania wolnego czasu. Niektóre ze zmian pozostaną z nami na długo. Szczególnie dynamiczny rozwój w przeciągu ostatnich miesięcy mają za sobą wszelkie platformy usług internetowych oraz portale zakupowe prowadzące sprzedaż w sieci. Sytuacja objęła także branżę farmaceutyczną, która wyszła naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. Obecnie apteki internetowe cieszą się coraz większa popularnością w naszym kraju.

Jakie są zalety zakupów online?

COVID-19 to choroba charakteryzująca się wysokim prawdopodobieństwem transmisji między chorymi. Z tego względu jednym z głównych zaleceń instytucji sanitarnych oraz rządów na całym świecie jest utrzymywanie odpowiedniego dystansu społecznego oraz zakrywanie twarzy. Polacy w znacznej części przyzwyczaili się już do obowiązujących obostrzeń. Najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania wydaje się oczywiście samoizolacja. Dziś dysponując komputerem oraz łączem internetowym możemy załatwić wiele spraw nie ruszając się nawet z ulubionego fotela. Dotyczy to także leków oraz produktów farmaceutycznych, czasem umożliwiających nam codzienne funkcjonowanie.

Szeroki asortyment leków i farmaceutyków

Niejednokrotnie by zrealizować wszystkie cele z naszej zakupowej listy musimy odwiedzić kilka aptek. Ten problem dotyczy szczególnie osób leczących się przewlekle wieloma specyfikami oraz seniorów, niejednokrotnie próbujących w ten sposób zaoszczędzić pieniądze. Apteki internetowe dysponują znacznie bogatszym zapleczem logistyczno-magazynowym pozwalającym na realizowanie nawet rzadkich zamówień. Jest to możliwe dzięki realizacji większej liczby transakcji – apteka niestacjonarna może pozwolić sobie nawet na oferowanie niszowych produktów nieopłacalnych dla mniejszych, tradycyjnych placówek. Niektóre przedsiębiorstwa mają w portfolio swoich produktów także sprzęt medyczny oraz rehabilitacyjny dostępny stacjonarnie tylko w wyspecjalizowanych sklepach medycznych.

Korzystne ceny i różnorodne możliwości wysyłki

Przez kilka ostatnich lat ilość aptek internetowych w Polsce znacząco wzrosła. Dla pacjenta jest to zjawisko korzystne – apteki muszą obecnie zachęcić go do zakupów na swoich witrynach. Niektóre z przedsiębiorstw prowadzą politykę sezonowych rabatów. Jeszcze inne oferują korzystne warunki dostawy (np. z wykorzystaniem paczkomatu czy darmową przesyłkę powyżej określonej kwoty). Część aptek internetowych w Polsce jest na tyle duża, że może oferować na wyłączność produkty znanych marek. Dotyczy to szczególnie kosmetyków oraz wyrobów medycznych. Ściśle współpracując z producentami apteki internetowe często jako pierwsze mają także dostęp do nowości na rynku farmaceutycznym.

Dbałość o pacjenta i realizacja misji prowadzenia apteki

Zmiany na rynku farmaceutycznym zmieniły postrzeganie zarówno aptekarzy jak i samych aptek. Ta działalność to jednak nie tylko biznes, ale przede wszystkim misja pomocy pacjentom. W uczciwie prowadzonej stacjonarnej aptece do naszej dyspozycji pozostaje możliwość konsultacji z farmaceutą oraz skorzystania z jego specjalistycznej wiedzy. Apteki internetowe chcąc zadbać o swoich pacjentów również musiały dostosować się do tej sytuacji. Zdecydowana większość platform posiada możliwości bezpośredniego kontaktu z farmaceutą za pomocą wiadomości tekstowych czy też telefonu. Apteki oferują także możliwość zwrotu oraz reklamacji. Pacjenci kupujący leki drogą internetową mają także do dyspozycji szczegółowe opisy oferowanych produktów. Dzięki temu mogą rzetelnie zapoznać się ze składem leku czy jego działaniami niepożądanymi, a przy wyborze odpowiedniego preparatu kierować się dodatkowo opiniami innych konsumentów.

Zmiana na stałe?

Polacy polubili internetowy handel. W zależności od przeprowadzanych badań niektóre ze świadczonych w internecie usług zanotowały nawet kilkukrotny wzrost popularności w stosunku do czasów przedpandemicznych. Na całej sytuacji skorzystały również apteki internetowe, a pośrednio ich klienci. Większa popularność niestacjonarnych aptek pozwala im na oferowanie jeszcze korzystniejszych cen oraz dostosowanie asortymentu do wymagających potrzeb konsumentów. Z sieci regularnie korzysta coraz większa liczba osób – także seniorów. Wszystko wskazuje więc na to, że trend wzrostowy dla aptek internetowych będzie utrzymywał się w perspektywie nadchodzących lat.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

amazon

Jak sprzedawać na Amazon? Poradnik na start

Założyłeś konto na Amazon, wystawiłeś produkty i… czekasz. Nastawiłeś się na międzynarodowy sukces, jednak pierwsze …