laptop gamingowy
Wybór właściwego laptopa do gier wiąże się ze spełnieniem wielu kryteriów – dobra karta graficzna, odpowiednia ilość pamięci RAM i mocny procesor | fot.: materiał partnera

Jaki laptop do gier? Doradzamy, jaki wybrać sprzęt dla gracza

Wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o gry, jest komputer lub konsola do gier. Jednak laptopy również mają wiele do zaoferowania. Mają także jedną zaletę, na którą próżno liczyć, jeżeli przychodzi do korzystania właśnie z popularnych pecetów i konsol – mobilność. Laptop gamingowy może zapewnić dostęp do rozrywki w każdym miejscu.

Laptop do gier – czym powinien się charakteryzować?

Podczas wybierania laptopa gamingowego należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwsza z nich to karta graficzna. Drugim elementem jest pamięć RAM a całość dopełniają takie aspekty, jak procesor, dysk twardy, obudowa oraz opcje takie, jak napęd optyczny i inne różne dodatki. Warto również pamiętać o wyborze producenta urządzenia. Na laptopach gamingowych od znanych wytwórców można bardziej polegać i przede wszystkim przewidzieć, czy wydane pieniądze będą warte zakupu.

Jaka karta graficzna będzie najlepsza?

Dobór właściwej karty graficznej jest jedną z najważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o odpowiednią specyfikację techniczną laptopa do gier. Do rozwiązań, które zapewniają najlepsze efekty, można zaliczyć karty graficzne Nvidii. Warto zdecydować się na przykład na GTX 3050 a w najlepszym przypadku GTX 3060 lub GTX 3070. 

Odpowiednia ilość pamięci RAM

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest odpowiednia ilość pamięci RAM. Warto zdecydować się na minimum 8 GB a w przypadku, gdy pozwala na to budżet, wybrać urządzenia, które do pracy mogą wykorzystać 16 GB. Ciekawym rozwiązaniem, jest również kupno laptopa z wolnym slotem pamięci. Ta funkcja umożliwia poszerzenie pojemność RAM w przyszłości.

Mocny procesor w laptopie do gier

Ważną kwestią jest również mocny procesor. Jest obok karty graficznej najważniejszym elementem, który będzie decydował o tym, jakie tytuły będą mogły być odtworzone na urządzeniu. Minimalna ilość rdzeni to cztery. Taktowanie powinno być na poziomie powyżej 2000 MHz w trybie bazowym i 4000 MHz w trybie turbo. Najlepszym wyborem będą układy scalone od Intel – Core i5, Core i7 lub Core i9 a alternatywą mogą być układy AMD Ryzen. 

Jaki laptop do gier – propozycje produktów

Wybór właściwego laptopa do gier wiąże się ze spełnieniem wielu kryteriów – dobra karta graficzna, odpowiednia ilość pamięci RAM i mocny procesor. Urządzenie, które ma służyć do odtwarzania najnowszych gier w zadowalającej jakości, powinno mieć to wszystko pod swoją obudową. Jakie produkty spełniają te kryteria? 

Laptop Lenovo Legion 5 

Pierwszym z nich jest Lenovo Legion 5 17ACH6H. Jego konstrukcja obejmuje 17,3” ekran, a także częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 144 Hz. To laptop do gier, który korzysta z aż 16 GB wbudowanej pamięci RAM. Dzięki temu płynność rozgrywki stoi na wysokim poziomie. Oprócz tego urządzenie jest wyposażone w dysk SSD. To rozwiązanie, które spodoba się tym użytkownikom, którzy liczą na najlepsze efekty pracy laptopa – zapewnia krótki czas wczytywania programów, a także cichą pracę.

Jakie komponenty znajdują się pod obudową urządzenia? Jest to karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3060 z pamięcią 6 GB. Procesor to AMD Ryzen 5 5600H, który zapewnia częstotliwość taktowania w przedziale od 3,3 do 4,2 GHz. Procesor jest 6-rdzeniowy. 

Laptop Acer Nitro 5

Drugim laptopem, na który warto zwrócić uwagę, jest Acer Nitro 5. Ma ekran o przekątnej 15,6”. Jest wyposażony w bardzo dobry procesor Intel Core i5-10300 H. Dysponuje pamięcią RAM na poziomie 16 GB. Za jakość obrazu odpowiada karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3060. Taktowanie jest na poziomie od 2,5 GHz do 4,5 GHz. 

Dużym atutem urządzenia, jest także wydajny system chłodzenia. Technologia Acer CoolBoost zwiększa prędkość wentylatora o 10% a chłodzenie procesora i procesora graficznego o 9%. Dodatkowo technologia Nitro Sense pozwala monitorować system, a także zarządzać nim w czasie rzeczywistym – kontrolując temperaturę podzespołów i prędkość obrotu łopatek wentylatora.

Ile kosztują laptopy do gier?

Zamknięcie możliwości komputerów PC i konsol w obudowie laptopa nie jest łatwe. Takie kompaktowe rozwiązania wymagają stosowania nowoczesnych rozwiązań. To często wiąże się z kosztami, które mogą sięgać nawet kwot powyżej 5 tysięcy złotych. Żeby znaleźć dobre produkty w niższej cenie, można odwiedzić portale takie, jak Planeta Gracza.pl. 

Promocje na laptopy na stronie PlanetaGracza.pl są bardzo atrakcyjne. Często można znaleźć urządzenia w znacznie niższej cenie niż ta regularna. Znajdują się tam produkty od najbardziej znanych producentów m.in. Acera lub Lenovo. Wystarczy wejść na stronę https://planetagracza.pl/promocje/ i zapoznać się z ofertą laptopów do gier w promocji.

Materiał partnera

Sprawdź także

FIFA 23

Kiedy nowa FIFA?

Dla wielu fanów piłki nożnej, pora jesieni, poza inauguracją fazy grupowej Ligi Mistrzów, może kojarzyć …