tabletka dzień po
Najpopularniejsze tabletki „dzień po” w Polsce to Escapelle oraz ellaOne | fot.: materiał partnera

Czy można kupić tabletkę „dzień po” w Internecie? Odpowiadamy!

Tabletki „dzień po” w Polsce są dostępne dla osób, które potrzebują ochrony przed ciążą w awaryjnej sytuacji, takiej jak np. niezastosowanie zabezpieczenia podczas współżycia seksualnego lub niepowodzenie stosowanej metody antykoncepcji (np. pominięcie tabletek lub pęknięcie prezerwatywy). Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Czy można kupić tabletkę „dzień po” w Internecie? Jak zdobyć tabletkę „dzień po”? Odpowiadamy na pytania w artykule.

Tabletki „dzień po” w Polsce — jak działają?

Najpopularniejsze tabletki „dzień po” w Polsce to Escapelle oraz ellaOne. W pierwszym leku zastosowano syntetyczny hormon — lewonorgestrel, natomiast w drugim — octan uliprystalu. Obie substancje mają na celu zahamować lub opóźnić owulację, a także wpłynąć na warunki panujące w jamie macicy tak, aby nie sprzyjały one zapłodnieniu. Tym samym głównym zadaniem pigułek „dzień po” jest zapobieganie ciąży.

Gdzie kupić tabletki „dzień po”?

Tabletki „dzień po” w Polsce można kupić w aptece stacjonarnej, za okazaniem recepty wystawionej przez lekarza dowolnej specjalności. Wizyta stacjonarna u lekarza to jednak niejedyny sposób na to, jak zdobyć tabletkę „dzień po”. Pigułki są dostępne także przez Internet – w sytuacji, gdy nie ma fizycznej możliwości, aby udać się do lekarza, można zamówić tabletki „dzień po” w ramach prywatnej konsultacji online.

Ile kosztują tabletki „dzień po” w Polsce?

Gdy już wiemy, gdzie kupić tabletki „dzień po”, pozostaje kwestia kosztów. Samo wystawienie recepty nic nie kosztuje, ale trzeba opłacić prywatną konsultację u lekarza oraz pokryć wydatki związane z zakupem antykoncepcji awaryjnej. Cena konsultacji może wynosić około 50-100 złotych, natomiast za pigułki „dzień po” zapłacimy od 35 (tyle wynosi cena preparatów z lewonorgestrelem) do 150 złotych (tyle kosztują tabletki z octanem uliprystalu, o wyższej skuteczności).

Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak zdobyć tabletkę „dzień po”, często chcą się także upewnić, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna. Otóż jeśli antykoncepcja awaryjna jest stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza i tylko w sytuacjach awaryjnych, nie wiąże się ona z niebezpieczeństwem dla organizmu kobiety. W przeciwnym wypadku, np. po przyjęciu zbyt dużej dawki, może zaburzać cykl miesiączkowy, przyczyniać się do wywołania krwawienia między cyklami, a nawet wpływać na płodność.

Rozpatrując bezpieczeństwo tabletek „dzień po”, warto pomyśleć także o możliwych skutkach ubocznych stosowania tej formy antykoncepcji. Każdy lek wywołuje jakieś działania niepożądane i warto się z nimi zapoznać przed jego przyjęciem. W przypadku pigułek „dzień po” zgłaszane przez pacjentki objawy to np. bolesne miesiączkowanie, ból brzucha, mdłości, tkliwość piersi oraz wahania nastroju. Skutkiem przyjęcia leku mogą być również nadmierna senność oraz zawroty głowy, dlatego lepiej po jego zastosowaniu wstrzymać się od prowadzenia samochodu.

Tabletka „dzień po” a karmienie piersią, tabletka „dzień po” a ciąża

Co jeszcze warto wiedzieć? Bardzo istotne zagadnienia to tabletka „dzień po” a karmienie piersią oraz tabletka „dzień po” a ciąża. Jeśli chodzi o karmienie piersią, jest ono przeciwwskazaniem do przyjmowania pigułek „dzień po”. W przypadku tabletek zawierających hormon lewonorgestrel należy unikać karmienia piersią przez co najmniej 8 godzin od ich zażycia, natomiast po przyjęciu tabletek zawierających octan uliprystalu nie należy karmić przez tydzień.

Z antykoncepcji awaryjnej nie należy korzystać w ciąży. Tabletki „dzień po” nie powodują przerwania istniejącej ciąży, jednak przed ich zażyciem należy wykluczyć poczęcie, np. poprzez wykonanie dostępnego w aptece testu ciążowego. Jeśli mimo zastosowania antykoncepcji awaryjnej zaobserwowano wczesne objawy ciąży (takie sytuacje należą do bardzo rzadkich), należy wykonać test ciążowy także po przyjęciu pigułki. Natomiast gdy otrzymano wynik pozytywny, trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza ginekologa.

Materiał partnera

Sprawdź także

Lot samolotem w ciąży

Lot samolotem a zdrowie – zalecenia medyczne

Kiedy wykupujemy bilet na wymarzone wakacje, rzadko bierzemy pod uwagę aspekt zdrowotny podróży, a jak …