Wyjątkowo delikatna kobieta
Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej? konkretnie? Między innymi przyrost wagi, ogólne złe samopoczucie czy też choroby serca. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Antykoncepcja hormonalna – bezpieczeństwo za cenę zdrowia?

Jeśli sądzisz, że przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych jest w pełni bezpieczne i nie stanowi żadnego zagrożenia dla twojego organizmu to jesteś… w sporym błędzie. W praktyce istnieje bowiem całkiem spora ilość możliwych skutków ubocznych. Jakich konkretnie? Między innymi przyrost wagi, ogólne złe samopoczucie czy też choroby serca.

Przyrost wagi

Zapewne wielokrotnie słyszałaś od znajomych czy nawet przyjaciółek, że w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych przybrały one na wadze. Być może dziwiłaś się wtedy lub też reagowałaś na podobne komentarze pobłażliwym uśmiechem. Bo czy to możliwe, aby niewinnie wyglądające tabletki antykoncepcyjne faktycznie były przyczyną dodatkowych kilogramów? Jak się okazuje, nie tylko jest to możliwe, ale na dodatek stosunkowo częste. Dlaczego? Ponieważ antykoncepcja hormonalna może – choć oczywiście nie musi – wpłynąć na zwiększenie apetytu. Poza tym często zdarza się, że tabletki powodują zatrzymanie wody w organizmie, czyli – mówiąc wprost – puchnięcie.

Złe samopoczucie

Kochasz swojego partnera i myśl o tym, że wreszcie będziecie mogli współżyć bez stosowania innych – poza tabletką antykoncepcyjną – środków, sprawiała że miałaś ochotę skakać ze szczęścia. A tymczasem z chwilą stosowania pigułek nie tylko nie masz już ochoty na seks, ale dodatkowo narzekasz na częste bóle głowy, nudności, wymioty, ból piersi, a nawet niekiedy odnosisz wrażenie, że twój nastrój podobny jest… depresji. Co się wobec tego stało? No cóż, niestety wszystkie, wymienione powyżej dolegliwości również mogą być związane z działaniem pigułki antykoncepcyjnej. Czy miną? Jest to możliwe, choć ciężko mówić tu o 100% pewności.

Choroby serca

I chociaż wszystkie, wymienione powyżej dolegliwości mogą skutecznie obniżyć jakość codziennego funkcjonowania, to jednak nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia życia. Niestety, jak się okazuje w praktyce na liście skutków ubocznych zażywania pigułek antykoncepcyjnych nie brakuje również takich, które w istocie mogą przyczynić się nawet do spowodowania śmierci. Wśród takowych wymienić należy między innymi nadciśnienie, choroby naczyń krwionośnych, serca, a nawet choroby nowotworowe.

Czy wobec tego należy zrezygnować z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych? Nie, jeśli takowe zostały odpowiednio dobrane. Zawsze warto natomiast sięgnąć po preparaty, które skutecznie obniżą ryzyko wystąpienia wspomnianych skutków ubocznych.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Lot samolotem w ciąży

Lot samolotem a zdrowie – zalecenia medyczne

Kiedy wykupujemy bilet na wymarzone wakacje, rzadko bierzemy pod uwagę aspekt zdrowotny podróży, a jak …