antykoncepcja hormonalna
Ginekolodzy podkreślają, że jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań tabletki czy plastry hormonalne powinno się stosować stale | fot.: materiał partnera

Antykoncepcja hormonalna – 5 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Zalicza się do niej zarówno przyjmowane doustnie tabletki, jak i krążki dopochwowe, domięśniowe wstrzykiwanie progesteronu, czy plastry antykoncepcyjne. Zanim jednak zdecydujesz się na antykoncepcję hormonalną, poznaj 5 rzeczy, których nie powie Ci ginekolog!

Co zrobić przed rozpoczęciem stosowania pigułek?

Niestety wciąż w większości przypadków lekarze nie zlecają specjalistycznych badań przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Tymczasem odpowiednio dobrane tabletki mają bardzo duży wpływ na samopoczucie i stan zdrowia. Dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek preparatów hormonalnych powinnaś wykonać badania: podmiotowe, ginekologiczne, USG dopochwowe, badanie piersi oraz cytologię. Lekarz powinien też wykluczyć nadciśnienie oraz sprawdzić enzymy wątrobowe. Domagaj się tych badań na wizycie.

Jak długo można stosować antykoncepcję hormonalną?

Antykoncepcja hormonalna jest bezpieczną metodą zapobiegania ciąży. Nie znaczy to jednak, że można ją stosować przez lata bez kontroli. Ginekolodzy podkreślają, że jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań tabletki czy plastry hormonalne powinno się stosować stale. Bowiem robienie sobie przerwy może zaburzyć gospodarkę hormonalną, a wówczas pojawią się takie problemy jak zaburzenia miesiączkowania, częste bóle głowy, niekontrolowane skoki wagi itp. Ważne jest jednak, byś co roku wykonywała wymienione wcześniej badania (z wyjątkiem cytologii, która u zdrowiej kobiety powinna być robiona co 3 lata) i kontrolowała swój organizm.

antykoncepcja hormonalna
Najczęściej po trzech miesiącach od odstawienia antykoncepcji hormonalnej powracają naturalne cykle umożliwiające zajście w ciąże | fot.: materiał partnera

Jakie są skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej?

Przyjmowanie każdych leków wiąże się z działaniami niepożądanymi. Dobra wiadomość jest jednak taka, że skutki uboczne częściej dotyczą kobiet, u których antykoncepcja hormonalna jest źle dobrana. W trakcie terapii może dojść do:

  • częstych wahań nastroju,
  • nudności, wymiotów,
  • pojawienia się trądziku,
  • przyrostu masy ciała,
  • plamienia między cyklami,
  • częstych migren,
  • obrzęków w obrębie łydek i kostek.

Jeśli zauważysz jeden z tych objawów u siebie, koniecznie zgłoś się do ginekologa. Prawdopodobnie zmieni preparat lub zaproponuje alternatywną formę antykoncepcji.

Kiedy po odstawieniu wraca płodność?

Wokół antykoncepcji narosło wiele mitów. Jeden z nich dotyczy płodności. Wielokrotnie pewnie słyszałaś, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych kobieta miała problem z zajściem w ciąże przez wiele lat. Ale to nieprawda. Najczęściej po trzech miesiącach od odstawienia antykoncepcji hormonalnej powracają naturalne cykle umożliwiające zajście w ciąże. Jeśli więc problem trwa dłużej, nie wiń przyjmowanych wcześniej kapsułek, a udaj się do ginekologa na badania niepłodności.

Czy można pić alkohol, przyjmując tabletki hormonalne?

To, że alkohol mógłby mieć wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej to kolejny mit. Alkohol w żaden sposób nie wpływa na sposób wchłaniania się substancji zawartych w tabletkach, wkładkach czy plastrach. Wyjątkiem są sytuacji, gdy alkohol jest nadużywany. Wówczas może dojść do zatrucia, podczas którego dochodzi do wymiotów. A to właśnie one mogą sprawić, że tabletka nie zdąży się rozpuścić i wchłonąć. Tylko w takiej sytuacji można mówić o zmniejszonej skuteczności antykoncepcji. Wypicie 1-2 drinków na imprezie z pewnością nie zaszkodzi antykoncepcji.

Materiał partnera

Sprawdź także

Lot samolotem w ciąży

Lot samolotem a zdrowie – zalecenia medyczne

Kiedy wykupujemy bilet na wymarzone wakacje, rzadko bierzemy pod uwagę aspekt zdrowotny podróży, a jak …