Sprawca wypadku zapłaci 100% więcej za OC!

Szczególnie świadomi konsekwencji sprawstwa powinni być użytkownicy ruchu, którzy częściej niż inni powodują stłuczki czy inne zdarzenia na drodze. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

O ile wraz ze stażem oraz bezszkodową jazdą powoli budujesz swoją dobrą historię ubezpieczeniową, za którą otrzymujesz zniżki, o tyle w przypadku sprawstwa kolizji lub wypadku musisz liczyć się z szybkim wzrostem ceny swojego ubezpieczenia OC. Bardzo szybkim – nawet o 100% w skali roku! To kolejna okazja by powtarzać prawdę, która wydawać się może nudna i oczywista: bardzo istotne jest przestrzeganie przepisów i bezpieczna jazda. Nieuwaga i rozkojarzenie mogą być bardzo drogie.

Stara prawda – uważaj na drodze!

Każdemu z nas może przytrafić się zdarzenie drogowe. Nie mamy wpływu na część sytuacji, które czasem mają miejsce – złe warunki pogodowe, nieodpowiedzialne zachowanie innych kierowców, wtargnięcie zwierzęcia na drogę… Jednak zawsze powinniśmy świadomie kierować autem, przestrzegać ograniczeń prędkości, utrzymywać bezpieczną odległość od innych pojazdów, patrzeć w lusterka i stosować metodę ograniczonego zaufania do innych użytkowników ruchu drogowego. Słowem – minimalizować ryzyko. A co jeśli zagapimy się i doprowadzimy do kolizji? Wtedy pojawia się problem.

Nagminni stłuczkowicze – strzeżcie się!

Szczególnie świadomi konsekwencji sprawstwa powinni być użytkownicy ruchu, którzy częściej niż inni powodują stłuczki czy inne zdarzenia na drodze, w których poszkodowani zostają ludzie lub mienie. Ta grupa kierujących to tak zwani „szkodowi kierowcy”, w których przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe mogą ustalić zwyżki na poziomie dochodzącym nawet do 120%! Co ważne, w takim wypadku nie mają znaczenia straty finansowe powstałe wskutek działania sprawcy – liczy się tylko liczba zdarzeń.

Nie chcesz tracić zniżek OC?

Jeśli ubezpieczysz się od utraty zniżek, cena OC nie wzrośnie po pierwszym zdarzeniu z twojej winy w danym roku. Warto mieć na uwadze, że w przypadku kolejnych kolizji, których będziesz sprawcą, ubezpieczyciel podniesie twoją składkę. Zawsze jednak dodatkowe ubezpieczenie stanowi bufor bezpieczeństwa i daje ci komfort w sytuacji, gdy popełnisz błąd. Warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu szczególnie jeśli jesteś młodym kierowcą, który nie ma zniżek wypracowanych przez lata bezszkodowej jazdy. Co jeśli i tak wysokie składki nagle wzrosną dwukrotnie? Wtedy możesz mieć nawet problem z opłaceniem polisy!

Wszystkie ubezpieczenia w jednym miejscu

Jeśli chcesz wybrać najkorzystniejsze OC, sprawdź w Ubezpieczamy Auto, która polisa jest dla ciebie najlepsza. Zaznacz wszystkie opcje, które cię interesują, wypełnij formularz osobowy i podaj informacje o swoim pojeździe (marka, model, rocznik, data pierwszej rejestracji, pojemność silnika etc.), a porównywarka ofert znajdzie polisę idealnie dopasowaną do twoich potrzeb. Możesz także zaznaczyć w opcjach, że chcesz dodatkowo wykupić autocasco lub inne ubezpieczenie, np. NNW. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje zniżki w przypadku kupna kilku polis w pakiecie. Jeśli chcesz oszczędzić – skorzystaj z tej opcji.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

ubezpieczenie oc zawodowe

Ubezpieczenie OC zawodowe – jaki zakres ochrony oferuje?

Wykonywanie określonych zawodów często wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością. Niektóre profesje bardziej niż inne obarczone …