Przeniesienie numeru
Obecnie większość z nas oczekuje, że pomimo zmiany sieci, pozostaniemy przy swoim wcześniejszym numerze. | fot.: Fotolia

Jak skutecznie przenieść numer?

Klient, który dojrzał do decyzji o zmianie operatora nierzadko kieruje się po prostu względami ekonomicznymi. Zamiast z przyzwyczajenia przedłużać umowę w dotychczasowej sieci na średnio atrakcyjnych warunkach, wybiera najkorzystniejszą dla siebie ofertę u konkurencji. Pozostaje wówczas jedna dość istotna kwestia – zachowanie dotychczasowego numeru. Jak przenieść swój numer do innego operatora? Wbrew pozorom, to dość proste. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Obecnie większość z nas oczekuje, że pomimo zmiany sieci, pozostaniemy przy swoim wcześniejszym numerze. Na szczęście operatorzy chętnie przyjmują na siebie większość działań z tym związanych tak, aby przeniesienie numeru odbyło się w sposób płynny i możliwie jak najmniej uciążliwy dla nowego klienta. Mimo że każda sieć ma swoje własne procedury, są one zazwyczaj do siebie dość zbliżone.

Przeniesienie numeru, czyli kilka prostych kroków do zmiany operatora

Najczęściej klient może wybrać jeden spośród trzech sposobów zadeklarowania chęci współpracy z nowym operatorem: przez wypełnienie odpowiedniego formularza na jego stronie, wizytę w placówce albo kontakt za pośrednictwem infolinii. Najprościej dokonać zgłoszenia internetowo podając swój numer, a następnie dane, dotychczasowego operatora i typ oferty oraz informacje o nowo wybranej taryfie i trybie przeniesienia numeru.

Jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, w ciągu kilku dni roboczych do klienta zostaje wysłany kurier z umową dla klientów abonamentowych lub poświadczeniem odbioru startera w przypadku oferty na kartę. Zazwyczaj jednym z dokumentów podpisywanych w obecności kuriera jest także pełnomocnictwo, a więc druk pozwalający nowemu operatorowi na występowanie w imieniu klienta i rozwiązanie umowy z przeniesieniem numeru. Wówczas także użytkownik otrzymuje tymczasową kartę SIM, która pozwala na korzystanie z usług nowej sieci do momentu zdezaktualizowania karty u poprzedniego operatora.

Po trwającej do 3 dni weryfikacji, w przypadku decyzji pozytywnej, tymczasowy numer zostaje zastąpiony wcześniejszym.

Na co warto zwrócić uwagę przy przenoszeniu numeru?

Przeniesienie numeru jest czynnością, którą warto wykonać na krótko przed zakończeniem obecnej umowy (możemy także zadeklarować konkretny dzień, w którym oczekujemy przeniesienia numeru). Jeśli zdecydujemy się na zmianę zbyt wcześnie, w konsekwencji spowoduje to nałożenie się na siebie dwóch zobowiązań abonamentowych. Należy mieć tego świadomość. W uzasadnionych przypadkach, po dokładnym skalkulowaniu zysków i strat, można także rozważyć opcję zerwania umowy z wcześniejszym operatorem i koniecznością zapłaty kary umownej.

W przypadku opłat na karcie tymczasowej – każda z sieci posiada swój własny cennik opłat za korzystanie z numeru przyznanego do momentu przeniesienia. Niejednokrotnie są to kwoty promocyjne, korzystnie naliczane, albo nawet zerowe przez określony czas pozostały do przeniesienia, nie zmienia to jednak faktu, że należy mieć świadomość ich występowania i wysokości.

Kolejna uwaga dotyczy konieczności podania właściwych danych w formularzu zgłoszeniowym: zarówno osobowych, jak i dotyczących taryfy, z której wcześniej korzystał klient. W przypadku niezgodności z informacjami posiadanymi przez wcześniejszego operatora, może on odmówić przeniesienia numeru do nowej sieci. Wówczas należy wyjaśnić zaistniały problem i powrócić do procedury przenosin zgodnie z wytycznymi nowo wybranego operatora.

Ostatnim, aczkolwiek bardzo ważnym aspektem przeniesienia numeru jest możliwość jego anulowania. Wcześniejszy usługodawca po otrzymaniu sygnału o prawdopodobnej utracie klienta może złożyć mu niezwykle atrakcyjną ofertę. Skuszenie się na warunki oznacza jednoczesne wycofanie procesu przeniesienia numeru, ale nie jest równoznaczne z zakończeniem świeżo podpisanej umowy z nowym operatorem. W praktyce wówczas numer tymczasowy stanie się bieżącym, przyporządkowanym do konkretnego użytkownika. Zasady postępowania w takim przypadku każdorazowo określa regulamin właściwej sieci, dlatego warto zawczasu sprawdzić umowę bądź dokładnie wypytać osobę z biura obsługi klienta albo sprzedawcę.

Jak widać proces przeniesienia numeru nie jest ani skomplikowany, ani czasochłonny. Należy jednak orientować się w zasadach, na jakich funkcjonuje nasze poprzednie zobowiązanie oraz dokładnie sprecyzować własne oczekiwania. Zanim podejmiemy jakąkolwiek wiążącą decyzję, poza zbieżnymi dla wszystkich sieci zasadami przeprowadzenia takiej operacji, należy prześledzić procedury stosowane u wybranego operatora – a więc jeśli decydujesz się na przykład na nju mobile, dokładnie sprawdź jak wygląda przeniesienie numeru do nju mobile. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych (albo kosztownych) sytuacji i zapewni płynną zmianę oferty i operatora na korzystnych warunkach.

OLI

Sprawdź także

HTC Desire 825

HTC Desire 825 – modny smartfon dla każdego

Zwykło się uważać, że telefon powinien zachwycać głównie swoimi możliwościami i funkcjami. HTC wypuściło natomiast …