kupowanie używanego iphonea
Decydując się na używany model iPhona, zdecydowanie należy dokonać takiego zakupu ze sprawdzonego źródła | fot.: materiał partnera

Zakup używanego iPhona – na co trzeba zwrócić uwagę?

iPhone to z pewnością jeden z najbardziej poszukiwanych telefonów na rynku. Jeśli jednak masz nieco ograniczony budżet, z powodzeniem możesz zdecydować się na używane urządzenie po znacznie niższej cenie. Pamiętaj jednak, że zakup modeli od innych konsumentów wiąże się z pewnymi zagrożeniami. O czym dokładnie mowa? Na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem używanego telefonu marki Apple? Sprawdź poniższy artykuł!

Postaw na sprawdzone źródło sprzedaży 

Decydując się na używany model iPhona, zdecydowanie należy dokonać takiego zakupu ze sprawdzonego źródła. Dlatego, zanim zaczniesz szukać telefonu w internecie, rozważ skontaktowanie się z rodziną i przyjaciółmi – być może zamierzają sprzedać swoje smartfony Apple. 

Kupując iPhona od zupełnie nieznajomej osoby, spotkaj się z nią w miejscu publicznym z dostępem do Wi-Fi. Nie wahaj się również zadawać wielu pytań dotyczących telefonu. 

Upewnij się, że telefon nie został skradziony

Zawsze istnieje ryzyko, że używany telefon został skradziony, co oznacza, że aktywacja może być zablokowana i nie będzie reagować na Twoją kartę SIM. Aby mieć zatem pewność, że Twój potencjalny iPhone nie został zgłoszony jako skradziony, możesz sprawdzić jego numer IMEI. 

Zwróć uwagę na stan baterii 

Jednym z najczęstszych powodów, dla których prywatny sprzedawca decyduje się na sprzedaż starego iPhona jest to, że bateria nie działa już tak efektywnie. W związku z tym przed zakupem używanego telefonu zwróć uwagę na stan baterii. Wystarczy, że wejdziesz w Ustawienia, a następnie klikniesz opcję „Bateria” i „Stan baterii. Jeśli wartość wynosi poniżej 80 %, telefon może nie być zbyt wartościowy. 

iphone historia serwisowa
Przed zakupem używanego iPhona, sprawdź jego historię serwisową | fot.: materiał partnera

Sprawdź telefon pod kątem uszkodzeń spowodowanych przez płyny 

Telefony marki Apple sprzedawane po 2006 roku są w większości wyposażone we wskaźniki kontaktu z cieczą. Zazwyczaj LCI aktywuje się tylko w przypadku wody bądź innych płynów. Wskaźnik ten nie jest bowiem wrażliwy na wilgoć oraz zmiany temperatury. Dzięki niemu możesz m.in. dowiedzieć się, czy używany telefon nie ma uszkodzeń spowodowanych zalaniem. 

Marka sugeruje użycie lupy w celu dokładnego sprawdzenia potencjalnych defektów. Wystarczy, że otworzysz miejsce na kartę SIM i przytrzymasz urządzenie pod kątem. Wpadające światło sprawi, że wskaźnik LCI będzie widoczny. Czerwony pasek oznacza uszkodzenie przez płyny, dlatego w przypadku zaobserwowania takiego zjawiska nie pozostaje nic innego, jak rezygnacja z zakupu.

Przeczytaj historię serwisowania używanego iPhona 

Przed zakupem używanego iPhona, sprawdź jego historię serwisową. Oryginalne części Apple są stosunkowo drogie, dlatego nierzadko zdarza się, że niektórzy właściciele iPhonów decydują się na części zamienne i podróbki. A takie podzespoły mogą powodować problemy w użytkowaniu telefonu. 

Firma Apple wyszła naprzeciw tego typu sytuacjom i dodała nową funkcję, która umożliwia sprawdzenie historii serwisowania swojego iPhona. Pokazuje także, czy firmy naprawcze korzystały z oryginalnych części. 
Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta trzymająca w rękach iPhone 11

Więcej niż iPhone 12 i Apple Silicon, czyli kilka słów o gorących technologicznych nowościach

Drugą połowę roku w Apple zdominuje wprowadzenie iPhone’a 12. Ale firma Steve’a Jobsa ma w …