matka czytająca córce książkę
Niezależnie od tego czy wybierasz książkę dla młodszego, czy starszego dziecka, postaraj się, by odpowiadała ona jego zainteresowaniom | fot.: stock.adobe.com

Ferie z książką – najlepsze propozycje dla młodszych i starszych

Ferie to czas wolny od szkoły, który dzieci spędzają zazwyczaj na sankach lub lepieniu bałwana. Zdarza się, że rodzice wysyłają je na różne obozy narciarskie lub zimowiska. W tym roku jest to niestety niemożliwe ze względu na pandemię koronawirusa. Co więc zrobić, żeby pociechy, które zostają w domu nie narzekały na nudę? Można zorganizować im różne zabawy, pozwolić oglądać ulubione bajki lub wzbudzić w nich pasję do czytania. Ferie  z książką to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Czytanie rozbudzi w dzieciach kreatywność oraz wzbogaci ich słownictwo. Należy jednak pamiętać o tym, by wybrać pozycje, które zaciekawią dzieci. Poniżej przedstawiamy książki, po które warto sięgnąć.

Książki na ferie dla młodszych dzieci

Z przeczytanych przez młodszych redakcyjnych czytelników szczególnie polecamy Dzika Dzikusa. To ciekawa propozycja, która ma za zadanie oswoić zjawiska, których często najmłodsi nie rozumieją. Agresja, zazdrość, plotkowanie i – nade wszystko – krzywdzenie innych. W języku dorosłych może brakować pomysłu na przybliżenie postaci, którą dziś tak chętnie nazywamy „trollem”. I tu z pomocą przychodzi Dzik Dzikus. Krzysztof Łapiński akcję swojej książeczki umieszcza w Lesie Kabackim, a całość pod pozorem opowieści o pewnym trollu, który wywraca do góry nogami życie tamtejszej społeczności, niesie głębokie przesłanie. Dzik Dzikus jest piękną historią o przyjaźni i sposobach na trolla.

Dzik Dzikus Krzysztofa Łapińskiego z ilustracjami Marty Kurczewskiej
Dzik Dzikus autorstwa Krzysztofa Łapińskiego z ilustracjami Marty Kurczewskiej | fot.: Kreatywna.pl

Każdy starszy czytelnik wie, że trolle to temat znacznie szerszy niż zjawisko prezentowane w książce powyżej. Aby więc nie zawężać trolli do współczesnych interpretacji, sięgnijmy po najbardziej klasyczną opowieść o trollach dla małych i dużych, czyli Muminki. Z okazji 100. urodzin wydawnictwa Nasza Księgarnia na rynku pojawi się pierwszy tom „Muminków zebranych„ – będzie to więc idealna okazja do uzupełnienia księgozbioru (ale to niestety po już feriach).

Tymczasem zachęcamy do tego, by połączyć przyjemne i pożyteczne i sięgnąć po  polsko-angielski Słownik Muminków. To ilustrowana książka, dzięki której dziecko zapozna się ze światem kultowych Muminków. Pozna ich przyjaciół, dowie się tego, co lubią, a czego nie. Piękne, wyraziste ilustracje autorstwa Tove Jansson pozwolą najmłodszym nauczyć się podstawowych zwrotów i pojęć w języku angielskim. Ale nie tylko: w końcu będziemy mogli także dowiedzieć się jak po angielsku określa się długiego krocionoga albo zrzędliwego piżmowca, a także jak powiedzieć: każdej wiosny wracać do Doliny Muminków.

Muminki. Wielki słownik obrazkowy z ilustracjami Tove Jansson
Muminki. Wielki słownik obrazkowy z ilustracjami Tove Jansson | fot.: Kreatywna.pl

Z propozycji dla młodszych, ale nie najmłodszych czytelników warto wybrać niedawno wydaną książkę J.K Rowling „Ikabog”. Jest to niezwykle wciągająca opowieść o niewielkim państwie Coniemiara, w którym wszyscy są szczęśliwi. Niestety jedynie do czasu, kiedy mieszkańców dociera, że legenda o potworze – Ikabogu, który zamieszkuje bagniste tereny na północy kraju, może być prawdziwa. Z pozoru prosta historia o fantastycznych postaciach może wiele nauczyć najmłodszych. Pisarka sprytnie ukryła w niej prawdy o manipulacji ludźmi, fałszywych przyjaciołach, magii władzy i kłamstwie. „Ikabog” wciągnie nie tylko Twoją pociechę. Jeżeli dziecko nie umie jeszcze płynnie czytać, spokojnie możesz zdecydować się na tę książkę, mając pewność, że nie będziesz się nudzić podczas lektury.

Ikabog J.K.Rowling w tłumaczeniu Małgorzaty Hesko-Kołodzińskiej i Piotra Budkiewicza z ilustracjami zwycięzców Konkursu na Ilustracje "Ikabog"
Ikabog J.K.Rowling w tłumaczeniu Małgorzaty Hesko-Kołodzińskiej i Piotra Budkiewicza z ilustracjami zwycięzców Konkursu na Ilustracje „Ikabog” | fot.: Kreatywna.pl

Książki na ferie dla nastolatków

Bardzo ciekawą propozycją dla nastolatków będzie niewątpliwie książka „Trzy kroki od siebie” autorstwa Rachael Lippincott, Tobias Iaconis, Mikki Daughtry. To opowieść o nastolatkach chorych na mukowiscydozę, którzy zakochują się w sobie podczas pobytu w szpitalu. Niestety ich uczucie obstawione jest serią zakazów, których złamanie może zagrażać życiu. To propozycja, która skłoni młodzież do przemyśleń i nauczy innego spojrzenia na świat.

Dla tych, którzy nie przepadają za miłosnymi, wzruszającymi historiami, proponujemy opowieść z zagadką w tle. „Czarna Wołga. Tajemnica z przeszłości. Wtajemniczeni” Doroty Suwalskiej – to kryminał dla młodszych czytelników, który pozwoli im zapoznać się z odległymi dla nich czasami PRLu. Połączenie nauki z wciągającą opowieścią na pewno wciągnie niejednego młodego czytelnika.

Ostatnią propozycją dla nastolatków będzie „Super przypał” Beth Garrod, czyli historie z życia nastolatki, której ciągle przydarzają się pechowe zdarzenia. To idealna dawka humoru na zimowe wieczory, która rozbawi do łez nawet smutasa.

Niezależnie od tego czy wybierasz książkę dla młodszego, czy starszego dziecka, postaraj się, by odpowiadała ona jego zainteresowaniom. Warto poszukać czegoś, co spowoduje, że dzieci będą czekały na wieczorne czytanie z wypiekami na policzkach.

PPA/Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

serce jak smoła

Serce jak smoła, Robert Galbraith – nowe przygody detektywa Strike’a i Robin

Są ludzie, którzy nie lubią czytać książek i tacy, którzy kochają. Osobną niszę stanowią ci, …