książka dla dzieci 7-13 lat
Jakie książki dla dzieci w wieku 7-13 lat są obecnie popularne i polecane przez rodziców oraz nauczycieli? | fot.: stock.adobe.com

10 najlepszych książek dla dzieci w wieku 7-13 lat, które pobudzają wyobraźnię i rozwijają kreatywność

Szukasz inspiracji na książki dla dzieci 7-13 lat, które zachęcą młodego czytelnika do odkrywania literatury i rozwijania wyobraźni? Oto lista 10 propozycji, które sprawią, że Twoje dziecko pokocha czytanie!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie książki dla dzieci w wieku 7-13 lat są obecnie popularne i polecane przez rodziców oraz nauczycieli.
 • Jakie umiejętności oraz wartości rozwijają te książki u młodych czytelników.
 • Przykłady kreatywnych zadań i ćwiczeń, które można wykonać podczas czytania danej książki.
 • Opinie dzieci na temat wybranych książek i dlaczego warto je przeczytać.
 • Gdzie można nabyć te książki oraz jakie są ich przeciętne ceny.

Najlepsze książki dla dzieci 7-13 lat – lista propozycji

 • „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – J.K. Rowling

Pierwsza część kultowej serii o młodym czarodzieju z Hogwartu to idealne wprowadzenie dla dzieci w wieku 7-13 lat do magicznego świata literatury. Książka rozwija wyobraźnię, uczy przyjaźni oraz pokonywania trudności.

 • „Muminki” – Tove Jansson

Klasyczne opowieści o Muminkach są nie tylko wciągające, ale także uczą dzieci wartości, takich jak miłość, przyjaźń i szacunek dla innych.

Jakie wartości uczą dzieci wybrane książki?

 • „Pamiętnik Flanny” – Marlena Matuszak

Ta współczesna powieść opowiada o przygodach Flanny, dziewczynki, która próbuje rozwiązać tajemnice rodzinne. Książka uczy dzieci, jak radzić sobie z emocjami, a także rozwija umiejętności społeczne.

 • „Opowieści z Narnii” – C.S. Lewis

Seria książek o fantastycznym świecie Narnii pobudza wyobraźnię, uczy dzieci wartości moralnych oraz pokazuje, że każdy może stać się bohaterem.

Czy warto czytać książki z dziećmi?

 • „Charlie i fabryka czekolady” – Roald Dahl

Książka ta z pewnością rozbawi każde dziecko, a jednocześnie przekaże ważne lekcje na temat pracy zespołowej, marzeń i odpowiedzialności.

 • „Dzieci z Bullerbyn” – Astrid Lindgren

Dzieci z Bullerbyn to klasyczna opowieść o przyjaźni i zabawach grupy dzieci z małej szwedzkiej wioski. Książka uczy dzieci o wartościach takich jak przyjaźń, pomoc innym i szacunek dla przyrody.

 • „Mikołajek” – René Goscinny i Jean-Jacques Sempé

Seria książek o Mikołajku to humorystyczne opowieści z życia młodego chłopca i jego przyjaciół. Dzieci uczą się zrozumienia dla innych, radzenia sobie z codziennymi problemami oraz rozwijają poczucie humoru.

 • Kreatywne zadania i ćwiczenia do wybranych książek
 • „Cudowna podróż” – Selma Lagerlöf

W tej klasycznej powieści dzieci towarzyszą bohaterom w ich niezwykłej podróży przez Szwecję. Podczas czytania warto zachęcić dziecko do twórczego myślenia, np. poprzez wymyślanie własnych przygód bohaterów.

 • „Ania z Zielonego Wzgórza” – Lucy Maud Montgomery

Historia Ani to opowieść o sile wyobraźni, niezłomności i odkrywaniu własnej tożsamości. Dzieci mogą ćwiczyć swoją kreatywność, tworząc własne opowieści o Ani i jej przyjaciołach.

Opinie dzieci na temat wybranych książek i dlaczego warto je przeczytać

 • „Hobbit, czyli tam i z powrotem” – J.R.R. Tolkien

Klasyczna powieść fantasy o przygodach Bilba Bagginsa cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci. Warto zapytać młodych czytelników, jakie sceny zapadły im w pamięć i jakie wartości wynieśli z lektury.

Gdzie można nabyć książki dla dzieci 7-13 lat i jakie są ich przeciętne ceny?

Wszystkie wymienione książki można znaleźć w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Ceny poszczególnych książek zależą od wydania i oprawy, ale przeciętnie wahają się między 20 a 50 zł. Warto śledzić promocje i wyprzedaże, aby nabyć książki w atrakcyjnych cenach.

Podsumowując, wybór odpowiednich książek dla dzieci w wieku 7-13 lat jest kluczowy dla rozwijania ich wyobraźni, kreatywności i umiejętności społecznych. Przedstawione w artykule propozycje to tylko niektóre z wielu wspaniałych pozycji dostępnych na rynku. Zachęcamy do dalszego odkrywania literatury dla dzieci i wspólnego czytania z najmłodszymi!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

serce jak smoła

Serce jak smoła, Robert Galbraith – nowe przygody detektywa Strike’a i Robin

Są ludzie, którzy nie lubią czytać książek i tacy, którzy kochają. Osobną niszę stanowią ci, …