Strona główna / Styl życia / Dziecko / Białaczka u niemowląt. Jakie są jej objawy?
Dziecko z białaczką
Białaczka to nowotwór krwi, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Białaczka u niemowląt. Jakie są jej objawy?

Białaczka to nowotwór krwi, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku. Co to jest białaczka i jakie są objawy białaczki u niemowląt?

Białaczka – co to jest?

Białaczka powstaje gdy w szpiku kostnym produkowane są zbyt duże ilości leukocytów, czyli białych krwinek. Nieprawidłowe krwinki przestają pełnić swoje funkcje i chronić organizm przed chorobą, z czasem zaczynają też zakłócać produkcję innych, zdrowych komórek krwi.

Na białaczkę może zachorować każdy niezależnie od wieku i płci. Cierpią na nią zarówno osoby w wieku powyżej 60 lat, jak i dzieci i niemowlęta. Choć białaczka niemowlęca jest diagnozowana rzadko, jest to szczególnie złośliwy nowotwór.

Jakie są objawy białaczki u niemowląt?

Symptomy białaczki u niemowląt są podobne jak u małych dzieci. Z uwagi na to, że układ odpornościowy nie może chronić organizmu, dziecko może zmagać się z nawracającymi infekcjami. W związku z tym może mieć gorączkę, odczuwać zmęczenie, często płakać i zachowywać się niespokojnie. Zdarza się, że ma też trudności z oddychaniem. Więcej informacji o objawach, diagnozowaniu i leczeniu białaczki znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

Kolejnym objawem białaczki u niemowląt może być powiększenie i obrzęk węzłów chłonnych. Zdarza się bowiem, że komórki rakowe gromadzą się właśnie w węzłach chłonnych.

U niemowląt dotkniętych białaczką mogą się też z łatwością tworzyć siniaki. To dlatego, że organizm nie jest w stanie wytwarzać wystarczającej ilości płytek krwi odpowiadających za jej krzepnięcie.

Ponadto, dziecko może być blade, osłabione i zmęczone, co może świadczyć o anemii. Zdarza się, że traci apetyt i w związku z tym wagę. Dzieci dotknięte białaczką mogą też często kaszleć i mieć świszczący oddech. Na ich skórze można też nieraz zauważyć twarde, ruchome grudki lub guzki w kolorze brązowo czerwonym lub szaroniebieskim.

Białaczka u dzieci

Białaczka może występować w dwóch postaciach – ostrej i przewlekłej. U dzieci częściej spotykane są białaczki o ostrym charakterze. Dotykają one ok. 98 proc. najmłodszych dotkniętych tym nowotworem krwi.

Wśród ostrych białaczek wyróżnia się ostrą białaczkę szpikową, na którą zapada 38 proc. dzieci dotkniętych nowotworem krwi i ostrą białaczkę limfatyczną, która dotyka 60 proc. chorych dzieci.

Leczenie białaczki u dzieci

W leczeniu białaczki u dzieci najczęściej stosuje się chemioterapię. Ma ona na celu uzyskanie remisji choroby i jej utrzymanie. Jeśli chemioterapia okazuje się nieskuteczna, mały pacjent może być zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku. Do tego niezbędny jest jednak odpowiedni dawca.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Reakcja skórna u niemowlaka

Co różni trądzik niemowlęcy od skazy białkowej? Sprawdź

Na skórze niemowlęcia pojawiły się krostki? Zanim zaczniesz eliminować produkty spożywcze ze swojej diety lub …