Dziecko z białaczką
Białaczka to nowotwór krwi, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Białaczka u niemowląt. Jakie są jej objawy?

Białaczka to nowotwór krwi, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku. Co to jest białaczka i jakie są objawy białaczki u niemowląt?

Białaczka – co to jest?

Białaczka powstaje gdy w szpiku kostnym produkowane są zbyt duże ilości leukocytów, czyli białych krwinek. Nieprawidłowe krwinki przestają pełnić swoje funkcje i chronić organizm przed chorobą, z czasem zaczynają też zakłócać produkcję innych, zdrowych komórek krwi.

Na białaczkę może zachorować każdy niezależnie od wieku i płci. Cierpią na nią zarówno osoby w wieku powyżej 60 lat, jak i dzieci i niemowlęta. Choć białaczka niemowlęca jest diagnozowana rzadko, jest to szczególnie złośliwy nowotwór.

Jakie są objawy białaczki u niemowląt?

Symptomy białaczki u niemowląt są podobne jak u małych dzieci. Z uwagi na to, że układ odpornościowy nie może chronić organizmu, dziecko może zmagać się z nawracającymi infekcjami. W związku z tym może mieć gorączkę, odczuwać zmęczenie, często płakać i zachowywać się niespokojnie. Zdarza się, że ma też trudności z oddychaniem. Więcej informacji o objawach, diagnozowaniu i leczeniu białaczki znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

Kolejnym objawem białaczki u niemowląt może być powiększenie i obrzęk węzłów chłonnych. Zdarza się bowiem, że komórki rakowe gromadzą się właśnie w węzłach chłonnych.

U niemowląt dotkniętych białaczką mogą się też z łatwością tworzyć siniaki. To dlatego, że organizm nie jest w stanie wytwarzać wystarczającej ilości płytek krwi odpowiadających za jej krzepnięcie.

Ponadto, dziecko może być blade, osłabione i zmęczone, co może świadczyć o anemii. Zdarza się, że traci apetyt i w związku z tym wagę. Dzieci dotknięte białaczką mogą też często kaszleć i mieć świszczący oddech. Na ich skórze można też nieraz zauważyć twarde, ruchome grudki lub guzki w kolorze brązowo czerwonym lub szaroniebieskim.

Białaczka u dzieci

Białaczka może występować w dwóch postaciach – ostrej i przewlekłej. U dzieci częściej spotykane są białaczki o ostrym charakterze. Dotykają one ok. 98 proc. najmłodszych dotkniętych tym nowotworem krwi.

Wśród ostrych białaczek wyróżnia się ostrą białaczkę szpikową, na którą zapada 38 proc. dzieci dotkniętych nowotworem krwi i ostrą białaczkę limfatyczną, która dotyka 60 proc. chorych dzieci.

Leczenie białaczki u dzieci

W leczeniu białaczki u dzieci najczęściej stosuje się chemioterapię. Ma ona na celu uzyskanie remisji choroby i jej utrzymanie. Jeśli chemioterapia okazuje się nieskuteczna, mały pacjent może być zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku. Do tego niezbędny jest jednak odpowiedni dawca.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziecko śpiące przy elektronicznej niani

Do czego służy monitor oddechu?

W obawie przed zakrztuszeniem się dziecka lub wystąpieniem u niego bezdechu wielu rodziców nie chce …