dziecko śpiące przy elektronicznej niani
Jeśli masz obawy przed pozostawieniem niemowlęcia samego w jego sypialni, monitor oddechu może Ci to ułatwić | fot.: stock.adobe.com

Do czego służy monitor oddechu?

W obawie przed zakrztuszeniem się dziecka lub wystąpieniem u niego bezdechu wielu rodziców nie chce spuszczać swojej pociechy z oka nawet na krótką chwilę. Monitor oddechu w znaczący sposób ułatwia opiekę nad dzieckiem, bo pozwala w sposób zdalny kontrolować jego sen. Wiele z tego typu urządzeń pełni również funkcję elektronicznej niani, która pozwala podglądać lub jedynie nasłuchiwać dziecko z innego pomieszczenia.

Bezpieczeństwo niemowlaka

W trosce o dziecko i dla zminimalizowania ryzyka tzw. śmierci łóżeczkowej, firmy produkujące akcesoria dla niemowląt stworzyły specjalną kategorię urządzeń służących monitorowaniu oddechu. Tego typu sprzęt składa się z niezwykle czułego sensora – płytek sensorycznych, które umieszcza się pod materacem w łóżeczku dziecka oraz odbiornika umieszczanego w wybranym przez rodziców miejscu. Czujnik odbiera drobne sygnały ruchowe (wyczuwa ruch klatki piersiowej) i alarmuje w sytuacji przedłużającego się bezruchu – gdy dziecko nagle przestanie oddychać. Monitor oddechu to narzędzie zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych dzieci zagrożonych przez dotychczas nie do końca poznany zespół nagłej śmierci niemowląt. Choć śmierć łóżeczkowa jest zjawiskiem bardzo rzadkim, to jednak dla zwiększenia bezpieczeństwa i zapewniania sobie większego spokoju, inwestycja w monitor może kazać się niezwykle cenna.

Elektroniczna niania

Nowoczesne monitory oddechu często wyposażone są również w funkcjonalność elektronicznej niani. Zapewniają możliwość podsłuchiwania lub obserwowania dziecka w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możemy spokojnie pozostawić dziecko w jego sypialni. Gdy się obudzi i zacznie płakać, od razu to usłyszymy. Monitor oddechu z funkcją niani elektronicznej wyposażony jest w nadajnik i odbiornik. Są to urządzenia komunikujące się ze sobą w sposób bezprzewodowy, najczęściej drogą radiową. Gdy dziecko zapłacze, ustawiony przy jego łóżeczku nadajnik od razu wychwyci dźwięk i przekaże go do odbiornika. W sprzedaży znajdziemy urządzenia do komunikacji jednostronnej i dwustronnej. Te drugie dają możliwość zdalnego uspokojenia dziecka – działają jak krótkofalówki.

Jeśli masz obawy przed pozostawieniem niemowlęcia samego w jego sypialni, monitor oddechu może Ci to ułatwić. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, że w przypadku wystąpienia bezdechu, urządzenie natychmiast Cię zaalarmuje. Zdążysz zareagować na ewentualne zagrożenie, tym samym ratując życie dziecka. Poza tym kupując nowoczesną wersję tego typu urządzenia, zwykle nie musisz już inwestować w dodatkową elektroniczną nianię.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

matka trzymająca niemowlę na rękach

Mleko modyfikowane dla niemowląt – poznaj tajemnice składników

Chociaż karmienie dziecka piersią jest najlepszym sposobem na dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych i wspierających …