Marta Karwowska, Katarzyna Rygiel; Klątwa Lucyny czyli Tarapaty 2 Wydawnictwo Agora
Marta Karwowska, Katarzyna Rygiel; Klątwa Lucyny czyli Tarapaty 2 Wydawnictwo Agora | fot.: kreatywna.pl

Znowu w tarapatach [Klątwa Lucyny, czyli Tarapaty 2]

Trzy lata po wydaniu świetnej książki przygodowej ze sztuką na najwyższym poziomie w tle, czyli powieści Tarapaty, otrzymaliśmy fantastyczną kontynuację. Bohaterowie oczywiście podrośli, ich problemy są więc nieco inne. Pewne rzeczy jednak pozostały niezmienne: wartka akcja, humor i dobra zabawa.

Marta Karwowska, Katarzyna Rygiel; Klątwa Lucyny czyli Tarapaty 2

Wydawnictwo Agora, 2020

Tarapaty zachwyciły nas przede wszystkim sprawnie poprowadzoną fabułą, bohaterami z krwi i kości i pewną nostalgią za czasami wielkich przygód rodem z Nienackiego czy Niziurskiego. Zaczynając czytać Klątwę Lucyny niemal od pierwszych stron towarzyszy nam przekonanie, że kontynuacja nic a nic nie utraciła z pierwotnego ducha. Już scena kradzieży przypomina trochę obrazy z kina akcji, a podróż głównych bohaterów pociągiem do Poznania przez ułamek sekundy wydaje się wspaniale zainspirowana Panem Samochodzikiem ze zwróceniem uwagi na piękno krajobrazu mijanego po drodze Pojezierza Wielkopolskiego. I właściwe te elementy wystarczają aby znaleźć w sobie przekonanie, że znowu przeżyjemy nostalgiczno-brawurową przygodę.

Kto ukradł obraz Moneta?

W pierwsze części tarapatów Julka i Olek odnaleźli Syrenkę Picassa. Tym razem pierwszą przygodą lata będzie wyjazd na wernisaż do Poznania. Dzieciaki będą podziwiać w Muzeum Narodowym w Poznaniu perłę i dumę kolekcji – „Plażę w Pourville” Claude’a Moneta. Swoją drogą obraz swego czasu został naprawdę ukradziony, o czym więcej można poczytać w jednym z reportaży Marcina Kąckiego wydanych w książce Plaża za szafą.

Ale wracając do fabuły Tarapatów: podczas uroczystej prezentacji obraz wybucha, a oficjalne śledztwo rusza z impetem – wszak sprawa jest i prestiżowa, i nośna medialnie. Ponieważ znamy już trochę naszych bohaterów, wiemy, że przeprowadzą oni drobiazgowe dochodzenie we własnym zakresie.

Julka, Olek i nieodłączny Pulpet za punkt honoru stawiają sobie rozwikłanie zagadki. Tym razem jednak dołączy do nich Fela – zwariowana nastolatka, która wprowadzi sporo zamieszania w życie bohaterów.

Bohaterowie dorastają

Jak wspomnieliśmy na początku, nasi bohaterowie są starsi, a więc dotykają ich dylematy wieku nastoletniego. Pierwsze zauroczenia, niepewność związana z dorastaniem, ale i utrata zaufania czy potrzeba poczucia bezpieczeństwa. Wszystko, co najważniejsze w życiu młodych ludzi wkraczających powoli w dorosłe życie. Nasi ulubieńcy nie tylko będą musieli rozwiązać skomplikowane śledztwo, odnaleźć tajemniczą Lucynę, ale i upewnić się co do własnych uczuć, a nawet – stanąć w obronie niesłusznie posądzonych o udział w kradzieży bliskich im dorosłych.

Filmowa przygoda

Jak i w przypadku pierwszej odsłony dzieciaków, Tarapaty 2 powstały na podstawie scenariusza filmowego. Na szczęście w tym przypadku zabieg ten wpływa pozytywnie na formę książki. Jest dynamicznie, plastycznie i obrazowo. Wyobraźnia czytelników zaczyna pracować niemal od pierwszych zdań. Do premiery filmowej została dosłownie chwila. Zanim jednak ruszymy do kin – pozwólmy się wciągnąć tej niezwykłej historii.

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

Tatiana Mindewicz-Puacz, Empowerbank, Wydawnictwo Agora

W poszukiwaniu źródła mocy [eMPowerbank. 10 kroków, które dają moc]

Zbliżający się koniec roku to czas nierzadko trudnych i gorzkich podsumowań. Często pomimo najróżniejszych podejmowanych …