mężczyzna czytający thriller
Thrillery należą do książek, które dostarczają czytelnikowi ogromnej dawki emocji i silnych wrażeń | fot.: stock.adobe.com

4 thrillery na lato

Lato trwa w najlepsze. Większość z nas nie może sobie wyobrazić lepszego sposobu na relaks, niż odpoczynek na leżaku w promieniach gorącego słońca. Dla miłośników czytelnictwa idealnym uzupełnieniem będzie zanurzenie się przy tym we wciągającej powieści, która umili długie letnie dni. Okres wakacyjny to wymarzony czas na nadrobienie książkowych zaległości, poszperanie wśród nowości i przeżycie wciągającej przygody. Najlepiej z dreszczykiem. Dlatego poniżej prezentujemy 4 propozycje trzymających w napięciu pozycji, które podczas tego lata obowiązkowo powinien przeczytać każdy fan thrillerów.

Harlan Coben, W domu

Wydawnictwo Albatros

Zaginięcia od zawsze budzą ogromne emocje, zwłaszcza kiedy ich ofiarami stają się dzieci. Kiedy dochodzi do zagadkowego porwania dwóch sześcioletnich chłopców, ich zamożne rodziny od razu zgadzają się na opłacenie okupu. Wkrótce jednak porywacze urywają kontakt, skazując zrozpaczonych rodziców na lata pogrążone w potwornej niewiedzy i żałobie. 10 lat później, kiedy już nic nie wskazuje na to, by sprawa mogła zostać rozwiązana, do akcji wkraczają Myron Bolitar i Win Lockwood – dwójka przyjaciół, znana już z innych powieści Cobena, która wpada na trop jednego z zaginionych chłopców. Szybko jednak okazuje się, że nic nie jest takie jak się na początku wydawało, a sprawa tajemniczego porwania to tylko część o wiele większej, przerażającej historii. „W domu” to jedna z powieści cenionego autora Harlana Cobena. Ten uznawany za mistrza thrillerów pisarz po raz kolejny wprowadza czytelnika w mroczny świat tajemniczych zbrodni i najciemniejszych zakątków ludzkiej psychiki. Intrygująca, pełna zaskakujących zwrotów akcji fabuła sprawia, że emocje sięgają zenitu, a każdy kolejny element zbrodniczej układanki wprowadza jeszcze większy zamęt. „W domu” to książka, która bez wątpienia przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi thrillerów i skomplikowanych zagadek kryminalnych.

Helene Flood, Psychoterapeutka

Wydawnictwo Agora, premiera 29.07.2020

Ten ciekawy, świeżo wydany, thriller psychologiczny wprowadza nas w świat tajemnic pewnego przeciętnego małżeństwa mieszkającego w wielkim domu w Oslo. On – rokujący, choć zmęczony, architekt, ona – lekko wypalona psychoterapeutka z własną praktyką. Na pozór wiodą udane, zgodne życie. Takie, jakim żyją przeciętni trzydziestoparolatkowie z klasy średniej. Wszystkie oszczędności przeznaczają na remont odziedziczonego domu mając nadzieję, że wkrótce ich życie będzie perfekcyjne. Kiedy jednak mężczyzna zginie w tajemniczych okolicznościach, świat Sary legnie w gruzach. Wówczas okaże się, że ich poukładane na pozór małżeństwo pełne jest kłamstw, uraz i resentymentów. Że zdążyli się oddalić od siebie na tyle, że niczego o pozadomowym życiu swojego partnera nie można powiedzieć już z całą pewnością.

W tym momencie warto powiedzieć kilka słów o autorce książki. Helene Flood jest norweską psycholożką specjalizującą się w zagadnieniach związanych ze wstydem, przemocą i poczuciem winy. Spektrum jej zainteresowań widać właśnie w Psychoterapeutce. Niebagatelną rolę odgrywają w niej bowiem zarówno prowadzenie własnej praktyki, jak i umiejętność analizy psychologicznej zachowań osób bliskich i siebie samej. Co jednak, gdy Sara sama zaczyna ocierać się o szaleństwo? Czy jest w stanie dotrzeć do własnych emocji i właściwie je zinterpretować? A może traci rozum? Może odziedziczyła coś z problemów matki?

Helene Flood, Psychoterapeutka
Helene Flood, Psychoterapeutka | fot.: kreatywna.pl

Helene Flood z rozmachem rysuje portret przeciętnych ludzi targanych zwykłymi problemami, które narastają niepostrzeżenie aż do tragedii. Precyzyjnie plecie sieć powiązań i zależności. Bardzo ciekawą figurą jest tu nieżyjący dziadek bohatera, którego obecność niemal wyczuwa się w starym domu, a także ojciec bohaterki – chłodny intelektualista, nieczuły na banalne ludzkie tragedie, wycofany i sam doświadczony przez los. Co dziedziczymy od własnych rodziców? Jakie postawy przyjmujemy wobec rzeczywistości wskutek przeżyć w dzieciństwie? Im bliżej do zakończenia, tym więcej pytań. I nawet jeśli pierwsze strony wydają się rozwlekłe, rozmowy terapeutki z pacjentami prowadzone na siłę i bez polotu (pamiętajmy, Sara jest nieco wypalona), a prawda o śmierci jej męża leży gdzieś poza możliwościami poznawczymi kobiety, to ze strony na stronę powieść wciąga coraz mocniej. Zło bywa banalne i mało spektakularne. Wywraca jednak świat do góry nogami, przewartościowuje wartości i odbiera poczucie bezpieczeństwa. Niekiedy bezpowrotnie.

Książka natychmiast stała się bestsellerem w Norwegii i została sprzedana do dwudziestu sześciu krajów.

B.A Paris, Za zamkniętymi drzwiami

Wydawnictwo Albatros

Piękny dom, bogactwo i kochające się małżeństwo – dla wielu z nas dokładnie tak brzmi definicja szczęścia. Jack i Grace wydają się idealnie wpasowywać w tę wizję. On – odnoszący sukcesy prawnik, ona – perfekcyjna pani domu, pławiąca się w luksusach. Któż by przypuszczał, że to wszystko jest skrupulatnie zaplanowanym kłamstwem? „Za zamkniętymi drzwiami” to emocjonujący thriller, przedstawiający niewyobrażalnie okrutną historię z punktu widzenia ofiary. B.A Paris w mistrzowski sposób maluje niepokojąco przekonujący portret niebezpiecznego psychopaty, a każdy kolejny element jego okrutnej gry doprowadza czytelnika na skraj wytrzymałości. Jeśli szukasz mocnych książkowych wrażeń i pragniesz poznać wszystkie sekrety ukryte „Za zamkniętymi drzwiami”, ta książka jest właśnie dla Ciebie!

Shalini Boland, Sekret matki

Wydawnictwo Literackie

Kiedy dwójka jej dzieci umiera, a mąż postanawia zacząć nowe życie bez niej, życie Tessy Markham rozpada się na kawałki. Pogrążona w żałobie i samotności kobieta zaczyna tracić wszelką wiarę w to, że kiedykolwiek uda jej się ponownie zaznać szczęścia. Jednak kiedy pewnego dnia znajduje w swoim domu małego chłopca, który nazywa ją „swoją nową mamusią”, nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że to dopiero początek długiej drogi do odkrycia, co tak naprawdę stało się w jej życiu. „Sekret matki” to zaskakująca powieść, która z każdą kolejną stroną staje się coraz bardziej zawiła, wpędzając czytelnika w jeszcze większe zdumienie. Wychodzące na jaw kolejne tajemnice i rozpaczliwa walka Tessy o to, by poznać prawdę o własnym życiu sprawia, że nie w sposób się od niej oderwać. Już dziś sięgnij po „Sekret matki”, a szybko przekonasz się, że ta historia wciągnie Cię na dobre!

Thrillery należą do książek, które dostarczają czytelnikowi ogromnej dawki emocji i silnych wrażeń. Podążanie śladem tajemnic i odkrywanie kolejnych elementów zagadkowej układanki, gwarantuje świetną zabawę na długie godziny. Jeśli jesteś fanem tego rodzaj literatury, koniecznie wykorzystaj te letnie miesiące na lekturę powyższych pozycji, a z pewnością nie pożałujesz tego wyboru!

RED

Sprawdź także

Broad Peak Netflix

Broad Peak: niedopowiedziana historia o pewnym człowieku

Dostępny od kilkunastu dni na platformie Netflix i w kinach polski film pt. „Broad Peak” …