Księga wieczysta – źródło wiedzy o nieruchomości

Przed zakupem nieruchomości (domu lub mieszkania bądź działki) należy zapoznać się z informacjami, zawartymi na jej temat w księdze wieczystej. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Księga wieczysta to ogólnodostępne źródło danych na temat stanu prawnego nieruchomości. Jest ona jednym z najważniejszych dokumentów, związanych z mieszkaniem lub domem czy działką i zawiera wszelkie dane, dotyczące adresu, właściciela, przeznaczenia, a także hipotek na niej ciążących.

Jak znaleźć księgę wieczystą?

Przed zakupem nieruchomości (domu lub mieszkania bądź działki) należy zapoznać się z informacjami, zawartymi na jej temat w księdze wieczystej. Aby do niej dotrzeć, konieczna jest znajomość jej numeru. Przed finalizacją transakcji, należy więc koniecznie poprosić o niego sprzedawcę nieruchomości.

Każda księga wieczysta udostępniana jest w dwóch wersjach: papierowej i elektronicznej. Abu skorzystać z tej pierwszej – tradycyjnej, należy udać się do wydziału wieczysto-księgowego właściwego sądu rejonowego, w którego okręgu znajduje się dana nieruchomość. Każda osoba zainteresowana może przejrzeć dokumenty oraz odpis zwykły księgi wieczystej, zawierający aktualne wpisy.

Możliwe jest także skorzystanie z przeglądarki elektronicznej ksiąg wieczystych, gromadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W tym przypadku również niezbędne jest posiadanie numeru księgi wieczystej, który wprowadza się następnie na stronie Ministerstwa.

Księga wieczysta – jakie informacje zawiera?

Księga wieczysta ma przejrzystą budowę – zawsze podzielona jest na cztery działy, zaś każdy z nich zawiera inny rodzaj informacji.

Dział I to informacje o nieruchomości. To tutaj zawarte są dane adresowe domu lub mieszkania, a także jego powierzchnia i wreszcie bardziej szczegółowe informacje: liczba pomieszczeń, kondygnacji itp.

Dział II to informacje o właścicielu lub wieczystym użytkowniku danej nieruchomości. Jeżeli jest ich wielu, znajdą się tutaj dane o wielkości udziałów każdej z osób.

Dział III księgi wieczystej zawiera informacje o prawach i roszczeniach, dotyczących nieruchomości. Zawarte więc są tutaj różne obciążenia, na przykład służebności gruntowe. Dla kupujących dom bądź mieszkanie to bardzo ważny dział, ponieważ to właśnie w nim znajdować się będą informacje o ewentualnej egzekucji z nieruchomości.

Ostatni, IV dział to Informacje o hipotekach. Potencjalny nabywa znajdzie tutaj wpisy dotyczące hipotek (z dokładnych podaniem ich wysokości). Są to zatem obciążenia nieruchomości – również bardzo ważne dla tych, którzy planują zakup danego mieszkania bądź domu.

Więcej informacji o działach księgi wieczystej i o danych w niej zawartych można znaleźć na stronie https://ksiegi-wieczyste.org. Tutaj także osoba, która szuka numeru księgi wieczystej dowie się jak go poznać, znając jedynie adres nieruchomości lub numer działki.

Księga wieczysta nieruchomości to źródło licznych informacji o danym mieszkaniu bądź domu czy działce. Przed zawarciem jakiejkolwiek umowy zakupu nieruchomości należy się zapoznać z zawartymi w niej wpisami. Tylko w ten sposób nabywca może mieć pewność, że transakcja jest bezpieczna, a nieruchomość nie została obciążona hipoteką czy innymi zadłużeniami.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Warszawa centrum

Gdzie zamieszkać w Warszawie? Najpopularniejsze dzielnice stolicy

Każde miasto ma swoje bardziej prestiżowe i nieco mniej chętnie wybierane przez nabywców mieszkań dzielnice. …