ubezpieczenie nieruchomości
Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości warto poznać szczegółowy zakres ochrony oferowany przez konkretną polisę | fot.: materiał partnera

Ubezpieczenie nieruchomości

Nie ma żadnych wątpliwości, że ubezpieczenie nieruchomości stanowi absolutnie kluczowy element ochrony majątkowej dla wielu właścicieli domów i mieszkań. Taka polisa pozwala bowiem zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą narazić nas na poważne straty finansowe.

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu nieruchomości? Co zawiera polisa tego typu? Jaki zakres ubezpieczenia będzie dla nas odpowiedni? Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczenia nieruchomości zostaną przedstawione poniżej:

Ubezpieczenie nieruchomości – podstawowe informacje

Ubezpieczenie nieruchomości to nic innego, jak kontrakt, chroniący właściciela nieruchomości przed różnymi  następstwami zdarzeń losowych, które mogą poczynić szkody w elementach ruchomych i nieruchomych.

W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe – na podstawie zawartej polisy, która ma chronić właściciela nieruchomości – pokrywa koszty naprawy zaistniałych szkód. Co istotne, zakres ochrony zależy od warunków ubezpieczenia i może obejmować budynek, jego zawartość, a nawet odpowiedzialność cywilną.

Właściciele nieruchomości często decydują się na ich ubezpieczenie, jako że nieoczekiwane zdarzenia, takie jak szkody spowodowane przez żywioły, kradzieże, czy wypadki, potrafią być opłakane w skutkach.

W ten sposób posiadacze domów i mieszkań skutecznie chronią swoje cztery ściany, jednocześnie zyskując komfort psychiczny, że unikną finansowego obciążenia związanego z takimi incydentami.

Kto może ubezpieczyć nieruchomość?

Okazuje się, że ubezpieczenie mieszkania lub domu wykupić może każdy. Osoba zawierająca polisę wcale nie musi być właścicielem danej nieruchomości, ani nawet być zameldowana, w miejscu, którego dotyczy ubezpieczenie.

Nawet jeśli tylko wynajmujemy mieszkanie, możemy za pomocą specjalnej polisy chronić swoje ruchomości. Co więcej, w takim scenariuszu w grę wchodzi również ubezpieczenie OC mieszkania dla najemcy.

Ten produkt to nic innego, jak pakiet ochronny na wypadek szkód wyrządzonych w wynajmowanym mieszkaniu, które należy do osoby trzeciej. W takiej sytuacji, w razie zajścia niefortunnego zdarzenia towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty związane z naprawą szkód.

Warto dodać, że ubezpieczenie nieruchomości zazwyczaj stanowi również wymóg kredytów hipotecznych, co sprawia, że jest ono po prostu niezbędne dla większości właścicieli nieruchomości.

Co obejmują ubezpieczenia mieszkań i domów?

Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości warto poznać szczegółowy zakres ochrony oferowany przez konkretną polisę, ponieważ może być on bardzo szeroki. Większość ubezpieczeń w swoim podstawowym zakresie chroni nasze cztery ściany przed następującymi zdarzeniami losowymi:

  • Pożar
  • Eksplozja
  • Zalanie
  • Zwarcie elektryczne
  • Uderzenie pioruna
  • Klęski żywiołowe (powódź, lawina, huragan)
  • Dewastacja (sytuacja, w której ktoś umyślnie wybije szybę w oknie lub zniszczy drzwi wejściowe)
  • Uszkodzenia spowodowane przez ulewę lub grad
  • Kradzież z włamaniem
  • Rabunek

Na wypadek powyższych zdarzeń można ubezpieczyć zarówno rzeczy ruchome (mienie), jak i nieruchome. Podstawowa wersja ubezpieczenia domu lub mieszkania najczęściej obejmuje:

  • Mury i elementy stałe budynku (ściany,  elementy konstrukcyjne, fundamenty)
  • Elementy zewnętrzne trwale połączone z budynkiem (balkony, kominy, tarasy)
  • Instalacje podstawowe (elektryczna, grzewcza, gazowa, wodno-kanalizacyjna)

Dodatkowo, polisa tego typu może obejmować także pomieszczenia przynależne (piwnica/komórka lokatorska czy garaż), budynki gospodarcze oraz inne budowle znajdujące się na posesji, a nawet ruchomości znajdujące się w naszym domu lub mieszkaniu – w tym choćby sprzęt RTV i AGD czy meble.

W praktyce, okazuje się, że ubezpieczenie domu lub mieszkania niemalże w każdym przypadku można dostosować do indywidualnych potrzeb właściciela nieruchomości.

Jakie czynniki wpływają na koszt ubezpieczenia nieruchomości?

Jak nietrudno się domyślić, składka ubezpieczeniowa zależy od wielu czynników, które mogą zwiększać lub zmniejszać jej wartość.

Wartość nieruchomości

Najważniejszą kwestią jest oczywiście wartość domu lub mieszkania – im więcej jest warta nasza nieruchomość, tym większe ryzyko ponosi ubezpieczyciel i w konsekwencji – tym wyższa jest składka.

Lokalizacja domu lub mieszkania

Bardzo duże znaczenie ma także lokalizacja nieruchomości. Jeśli nasz dom znajduje się w rejonie często nawiedzanym przez powodzie, pożary, trzęsienia ziemi czy inne katastrofy naturalne, koszt naszej polisy prawdopodobnie okaże się dość wysoki.

Z ponadprzeciętnie wysoką składką mamy także do czynienia w przypadku nieruchomości zlokalizowanej w rejonie o wysokim poziomie przestępczości.

Zakres ubezpieczenia

Na to, ile będziemy płacić za naszą polisę bezpośrednio oczywiście wpływa również zakres ochrony. Im szerszy zakres ubezpieczenia nieruchomości, obejmujący więcej rodzajów ryzyka, tym wyższa jest składka.

Najwięcej będzie nas kosztować tak zwane ubezpieczenie “All Risk”. Obejmuje ono wszystkie zdarzenia, które nie są zawarte w polisie, ani nie podlegają wyłączeniom. W takim przypadku ubezpieczyciel pokrywa koszty wszystkich szkód, które mogą się wydarzyć, a które nie są wyłączone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Pozostałe czynniki

Na  koszt polisy tego typu istotnie wpływa też wiek i stan nieruchomości. Okazuje się bowiem, że starsze budynki lub takie, które wymagają remontu, z reguły cechują się składkami o dużej wysokości – gdyż są one bardziej narażone na różnego rodzaju awarie i uszkodzenia.

Inne istotne zmienne, które potrafią wpłynąć na wysokość składki ubezpieczenia nieruchomości, to:

  • Powierzchnia użytkowa nieruchomości
  • Ukształtowanie terenu, na którym znajduje się nieruchomość
  • Liczba kondygnacji
  • Jakość materiałów budowlanych
  • Prowadzenie działalności gospodarczej w nieruchomości
  • Wynajmowanie nieruchomości
  • Historia ubezpieczeniowa (na którą składa się nasza historia szkód)

Jak sprawić, by koszt ubezpieczenia nieruchomości był niższy

Warto wiedzieć, że zamontowanie systemów alarmowych, drzwi oraz okien antywłamaniowych, kamer monitoringu i innych zabezpieczeń może zaowocować obniżeniem składki ubezpieczeniowej.

Ponadto, liczne firmy ubezpieczeniowe oferują także swoim klientom tak zwane zniżki lojalnościowe na ubezpieczenie nieruchomości. Klienci mogą je otrzymać w ramach wieloletniej, nieprzerwanej współpracy z danym ubezpieczycielem.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości?

Zdecydowana większość właścicieli domów i mieszkań nie ma żadnych wątpliwości, że ubezpieczenie nieruchomości stanowi absolutnie niezbędną inwestycję.

Dzięki takiej polisie posiadacz domu i mieszkania może skutecznie zadbać o swoją nieruchomość i zapewni sobie bezcenny komfort psychiczny, gdyż zyska pewność, że nie poniesie konsekwencji finansowych nieszczęśliwego wypadku lub innego pechowego zrządzenia losu.

Co jednak bardzo istotne, wybierając ubezpieczenie domu lub mieszkania należy zdecydować się na polisę odpowiednio dostosowaną do naszych potrzeb i oczekiwań – zarówno pod kątem jej zakresu, jak i ceny.

Ponadto, aby mieć pewność, że polisa zadziała we wszystkich sytuacjach, których najbardziej się obawiamy, przed zawarciem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym powinniśmy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To właśnie w OWU opisane są potencjalne szkody, które są wyłączone z naszego ubezpieczenia nieruchomości.

Tekst powstał we współpracy z portalem PortfelPolaka.pl

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Księgi wieczyste

Księga wieczysta – źródło wiedzy o nieruchomości

Księga wieczysta to ogólnodostępne źródło danych na temat stanu prawnego nieruchomości. Jest ona jednym z …