sprawdzanie danych w księdze wieczystej
Sprawdzenie księgi wieczystej pozwala uzyskać pełną informację o nieruchomości | fot.: materiał partnera

Co można sprawdzić w księdze wieczystej i jak to zrobić?

Księga wieczysta to kompendium wiedzy o nieruchomości. Jeżeli przymierzasz się do zakupu mieszkania lub działki pod budowę domu, z naszego poradnika dowiesz się, jakie informacje znajdują się w księdze wieczystej. Podpowiadamy też, gdzie znajdziesz księgę wieczystą nieruchomości, której zakupem jesteś zainteresowany.

Cztery działy księgi – jakie informacje zawierają?

Każda księga wieczysta jest zbudowana tak samo – składa się z czterech działów. Sprawdzenie księgi wieczystej pozwala uzyskać pełną informację o nieruchomości. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem na przykład mieszkania, to z poszczególnych działów dowiesz się miedzy innymi kto jest jego właścicielem, czy zostało ono zakupione na kredyt i czy jest ono zadłużone.

Poszczególne działy to:

  • Dział I (I-O i I-Sp) – oznaczenie nieruchomości. W tej sekcji znajdziesz informacje o tym, gdzie położona jest nieruchomość, poznasz też numer i wielkość powierzchni działki.
  • Dział II – własność. Z treści tego działu dowiesz się, kto jest aktualnym właścicielem mieszkania czy działki, którą zamierzasz zakupić.
  • Dział III – prawa, roszczenia i ograniczenia. Jeżeli mieszkanie zostało zajęte na przykład przez komornika sądowego, to wzmiankę o tym znajdziesz właśnie tutaj.
  • Dział IV – hipoteki. Nieruchomość mogła zostać zakupiona na kredyt, więc w tym dziale znajdziesz stosowną informację na ten temat.

W księdze wieczystej znajdziesz też datę jej założenia. Dzięki usystematyzowanej strukturze księgi nie powinieneś mieć problemu z dotarciem do interesujących Cię informacji.

Jak zapoznać się z treścią księgi wieczystej?

Z uwagi na to, że nieruchomości mają dużą wartość i istotne znaczenie w obrocie gospodarczym, dostęp do ksiąg wieczystych nie jest w żaden sposób limitowany. Wystarczy, że będziesz znał numer księgi prowadzonej dla interesującej Cię nieruchomości, a będziesz mógł zapoznać się z jej treścią. Numer powinieneś otrzymać od sprzedającego.

Do treści księgi wieczystej możesz dotrzeć na dwa sposoby:

  • odwiedzając stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości. Znajdziesz tam zakładkę „Księgi Wieczyste” – aktualnie wszystkie księgi wieczyste są dostępne w formie elektronicznej, dzięki czemu możesz zapoznać się z treścią księgi prowadzonej dla nieruchomości położonej nawet na drugim końcu Polski;
  • udając się do wydziału wieczystoksięgowego sądu rejonowego. Księgę wieczystą dla danej nieruchomości znajdziesz w sądzie rejonowym, który jest właściwy dla danego obszaru. Z jej treścią będziesz mógł zapoznać się w obecności pracownika sądu.

Zawartości księgi wieczystej nieruchomości nie musisz sprawdzać osobiście – to zadanie możesz zlecić prawnikowi. Rozwiązanie to ma swoje atuty – korzystając z pomocy eksperta, możesz być pewien, że nie umknie Ci żaden istotny szczegół, który w przyszłości mógłby okazać się dla Ciebie bardzo kosztowny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.umowadeweloperska.pl/sprawdzenie-ksiegi-wieczystej-na-czym-polega/.

Materiał partnera