Bruce Willis 1989
John McClane. To właśnie ta rola dała Bruce'owi status aktora kultowego, a sam film z biegiem lat stał się klasykiem | fot.: Alan Light, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2473951

Bruce Willis: ikona kina i jego najlepsze role

Bruce Willis dzisiaj prawie 70-letni aktor, który dla wielu jest ikoną. Jest jednocześnie jednym z najbardziej charakterystycznych aktorów w Hollywood. Do dzisiaj wielu z nas pamięta słynną “Szklaną pułapkę”, która zapewniła mu nieśmiertelność w naszych oczach. Jednak Bruce Willis to nie tylko kino akcji i nie tylko “Szklana pułapka”.

Zaczęło się w Nakatomi Plaza, czyli akcja

Szklana pułapka

John McClane. To właśnie ta rola dała Bruce’owi status aktora kultowego, a sam film z biegiem lat stał się klasykiem. Policjant uwięziony w wieżowcu, który opanowują terroryści, a to wszystko w klimatach Bożego Narodzenia. Willis jest tutaj twardym skurczybykiem z dużą dawką poczucia humoru. ”Szklana pułapka” doczekała się wielu, mniej bądź bardziej udanych, kontynuacji. Pierwsza część serii to absolutny klasyk, który nawet dzisiaj ogląda się z przyjemnością.

Pulp Fiction

Quentin Tarantino i Bruce Willis? Bardzo tak. Butch to bokser, który idzie na zderzenie czołowe z gangsterskim półświatkiem. Willis gra bardzo oszczędnie, ale jednocześnie bardzo przekonująco. Postać, którą gra dzięki niemu nabiera dramatycznej głębi. Gdyby nie Butch grany przez Bruce’a w taki sposób, “Pulp Fiction” nie byłby tak dobrym filmem.

Ostatni sprawiedliwy

Klasyczna rola Bruca, który jak zawsze świetnie odnajduje się w kinie akcji. John Smith to bohater o idealnym kompasie moralnym. Twardziel z krwi i kości. Stylowy garnitur i kapelusz oraz czasy prohibicji, a na dokładkę Bruce Willis? To koniecznie trzeba zobaczyć.

Bruce Willis
 Bruce nigdy nie szarżował w swoich rolach. Zawsze dawał dobry i solidny występ | fot.: Autorstwa Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10979449

Bruce Willis to tylko kino akcji?

Urodzony w 1955 roku aktor, mimo że kojarzony głównie z kinem akcji, w swoim dorobku ma również inne role. Wiele z nich to gatunek filmowy, który w ogóle nie kojarzy nam się z aktorem.

Ze śmiercią jej do twarzy

Ernest, chirurg plastyczny, eliksir nieśmiertelności oraz piękne kobiety? Film Roberta Zemeckisa to groteskowy humor, a sam aktor w swojej roli odnajduje się doskonale. Willis zahartował się z komediami w Na wariackich papierach, a w tym filmie udowadnia, że ma talent komediowy i świetnie wczuwa się w konwencję filmu Zemeckisa.

Szósty zmysł

Bruce Willis jako psycholog stara się pomóc swojemu ośmioletniemu pacjentowi. Niesamowity film, z rewelacyjnym zakończeniem. Rola Willisa zaskakuje, na każdej płaszczyźnie. W latach 90-tych, kiedy był kręcony „Szósty zmysł” Willis był rozchwytywany. Bruce dopasowuje się do konwencji filmu i wyciąga ze swojej postaci maksimum. Aktor świadomy swoich minusów stosuje proste środki wyrazu, które sprawiają, że grany przez niego bohater zyskuje na autentyczności. Willis nie szarżuje aktorsko i idealnie wpasowuje się w graną przez siebie postać. Jako psycholog mierzący się z własnymi demonami wypada kapitalnie.

12 małp

Willis i film z gatunku sci-fi, w którym gra główną rolę? Cole grany przez Bruce’a to postać wielowymiarowa. Aktor nadał postaci wspaniałej dramaturgii, co tylko pokazuje jakim wszechstronnym aktorem jest nasz bohater. Reżyser, Terry Gilliam dobrał aktora do tej roli idealnie. Dla wielu James Cole to najlepsza rola w filmografii Willisa. Oglądając jego występ na ekranie, czujemy jego ból i strach. W żadnej innej roli Bruce nie był tak prawdziwy i autentyczny jak u Gilliama. “12 małp” to film wyjątkowy w karierze aktora. Willis jest aktorem uniwersalnym z gigantycznym potencjałem.

Bruce Willis, czyli aktor o wielu twarzach

Dla wielu Willis będzie kojarzył się głównie z akcyjniakami, ale jak widać, dorobek aktora jest znacznie szerszy. Komedie czy filmy sci-fi pokazują jak wszechstronnym aktorem, o gigantycznym potencjale jest Willis.  Bruce nigdy nie szarżował w swoich rolach. Zawsze dawał dobry i solidny występ. W pełni świadom swoich plusów i minusów wiedział, że czasami proste środki wyrazu są najlepsze, a szarża może, dobrą i solidną rolę zamienić w niezamierzoną karykaturę. Dzisiaj Bruce Willis ma swoje najlepsze aktorskie lata już za sobą. Tymi paroma rolami zapisał się aktorsko w historii jako aktor, który jest niezwykle elastyczny pod względem gatunkowym, a jednocześnie na tyle solidnym, aby nie dać aktorskiej plamy.

RTO